Változnak az európai piaci trendek
Európában a francia elnökválasztást az Európa-párti Emmanuel Macron nyerte meg, maga mögé utasítva a régió és a piacok szempontjából egyaránt veszélyes Marine Le Pen szélsőjobboldali jelöltet. Ezzel egy jelentős kockázati tényező árazódott ki a részvénypiacokról, ami szignifikáns árfolyam-emelkedést vont maga után, valamint az euró is szárnyalt a választásokat követően. Júniusban a Theresa May által kezdeményezett és frissen megszavazott brit előrehozott választásokra figyelhetünk.
Az eurozóna gazdasági aktivitását mérő mutatók hatéves csúcsra emelkedtek márciusban, legjelentősebb mértékben a német és francia mutatók emelkedtek. A kiugró értékek mögött a javuló foglalkoztatási kép, a növekvő kibocsátás és az új megrendelések emelkedése állt. A kiugró hírek hatására a francia tőzsde is kilőtt, viszont a DAX német tőzsdeindex új historikus csúcsra ért 12 700 pont felett
Eközben az USA-ban – ahogy előző elemzésemben is vártam –, az elmúlt hetekben kissé megtorpantak a tavalyi amerikai elnökválasztás után indult piaci folyamatok. A dollár jelentős mértékben gyengülni kezdett, az amerikai kincstárjegyhozamok süllyedtek és a részvénypiacok szárnyalása is alábbhagyott. Egyrészt a Trump-féle új amerikai egészségügyi elképzelések gyors keresztülvitelének meghiúsulása után a piaci szereplők elkezdtek amiatt aggódni, hogy a piaci optimizmust eddig fűtő adócsökkentési és deregulációs tervek is késni fognak. Másrészt az áprilisban megjelent makrogazdasági adatok a várakozásokhoz képest sokkal gyengébben alakultak, mint az év korábbi részében. A befektetői hangulatot több geopolitikai esemény negatívan befolyásolta – mindenekelőtt Donald Trump katonai lépései.
Főként a dollár gyengülése miatt az áru- és nyersanyagpiacon csökkentek az árfolyamok, amelyek a technikai képek alapján jelenleg kissé már túladottnak tűnnek.
Itthon az elmúlt éveket jellemző rendkívül alacsony infláció mostanra – főként a nyersanyagárak alakulása miatt – már megközelíti a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos célját. A minimálbérek jelentős emelése és a járulékcsökkentés a bérkiáramlás gyorsulásán keresztül szintén az inflációt növelő tényező. Rövid és középtávon azonban nem túl valószínű, hogy a fogyasztói árak emelkedése jelentősen meghaladná a jegybanki célt. Ezért az MNB még akár 2018-ig a jelenlegi 0,90 százalékon tarthatja az irányadó kamatot.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >