Irányított vállalatok
Nincs egyszerű helyzetben az a cég, aki vállalatirányítási rendszer bevezetésével igyekszik költségeit lefaragni, mindennapi tevékenységét megkönnyíteni. A piacon sok a termék, nem könnyű eligazodni.Izsó László, a ROSS Systems Hungary Kft. ügyvezető igazgatója szerint az informatika ugrásszerű fejlődéséből adódó új lehetőségek nélkülözhetetlenné teszik a vállaltirányítási rendszerek használatát. Az ellátási lánc hatékony kezelése egyre fontosabb a napi fogyasztási cikkeket gyártó és forgalmazó cégek körében. Ebben a versenyben azonban Magyarország jelentősen le van maradva. Az igazgató szerint a tejtermék- vagy a malom- és sütőiparban a vállalatirányítási rendszerek elterjedése 30 százalék körül van. A konzerv- és egyéb élelmiszerkategóriákban, a higiéniai termékek, a húsfeldolgozás és a kereskedelem szegmensében a vállalatirányítási rendszert használók aránya jelentősen magasabb.
Nem jó az általános
Izsó László szerint cégük ismerte fel elsőként, hogy az általános vállalatirányítási rendszerek valójában egyik iparág számára sem nyújtanak teljes körű megoldás, az FMCG cégek speciális gyártási folyamatait e megoldások többsége nagyobb átalakítás nélkül nem képes lefedni. Az igazgató szerint a számos sikertelen magyar bevezetés mögött ez az alapprobléma húzódik meg. Több olyan esettel találkozott, ahol a döntéshozók csak későn ismerik fel a darabjegyzékre (BOM) épülő vállalatirányítási rendszerek és a folytonos gyártáshoz (Process manufacturing) megfelelő, recept alapú vállalatirányítási rendszerek közti különbségeket.
A cég megoldása, a ROSS Enterprise a recept alapú vállalatirányítási rendszerek fejlesztésével és bevezetésével foglalkozik. Megoldásuk az igazgató szerint olyan lehetőségeket biztosít, amelyek támogatják a termékek egyedülálló igényeinek és összetettségének kielégítését, ha alkotóelemei és jellemzői megváltoznak az előállítás során.
Percre készen
– Az FMCG szektorra a gyorsan forgó, gyorsan változó készletek és az erős versenyhelyzet a jellemzőek, így az üzletmenet kézben tarthatóságához naprakész de még inkább „percre kész” készletnyilvántartás szükséges – véli Neumer Attila, az e-Best Tanácsadó Kft. munkatársa.
Ezen túlmenően az anyagi folyamatok fő mutatóinak, az egyes egységek kapacitásának, illetve az azokon átfolyó vagy ott várakozó erőforrások mutatóinak valós idejű ismerete, valamint a beavatkozás, a termelés, illetve a disztribúció gyors változtatásának lehetősége is szükséges. A vevői rendelések rövid határidejűek, nem tervezett módon változhatnak, s a nagy vevők általában igen erős alkupozícióban vannak a beszállítókkal szemben. Ezért Neumer Attila szerint a szektorban csak az a vállalat képes sikereket elérni, amely maximális mértékben átláthatóvá teszi saját folyamatait – megteremtve a percre kész és pontos adatokhoz való hozzáférés lehetőségét.
Neumer Attila szerint a vevők igényeinek kielégítése érdekében a cégeknek folyamatosan gondolni kell az új termékek bevezetésére, reklámok, reklámkampányok szervezésére, akciók, akciócsomagok kialakítására. Ezeket a tevékenységek sikeresen csak több terület – marketing, értékesítés, logisztika, vevőszolgálat, pénzügy és a menedzsment – hatékony együttműködésével lehet végezni. A koordináció biztosítása, a tervezés, végrehajtás és értékelés alapját a rendelkezésre álló információ jelenti. Egy hatékony akció megtervezéséhez ismerni kell a vevői szokásokat, a rendelkezésre álló készleteket, a gyártási terveket. A gyorsan forgó termékek kiszolgálásának alapfeltétele egy hatékonyan működő értékesítési és raktár információs rendszer.
A paradicsom és víztartalma
– Nem mondanám, hogy egyik vagy másik vállalatirányítási rendszer jó vagy még jobb az FMCG cégek számára – fogalmaz Visi Dezső, az LLP sales és marketing menedzsere.
A szakember szerint a vállalatirányítási rendszerek piacán megfigyelhető, hogy a legtöbb rendszerszállító iparág-specifikus, előre átgondolt és beállított megoldásokat ajánl ügyfelei számára. Az LLP is rendelkezik ilyen saját fejlesztésű, vagy stratégiai partneri megállapodások alapján kínált vertikális megoldásokkal. Saját fejlesztés például az építőipari, vagy logisztikai megoldás, de ami az FMCG cégek számára érdekesebb: az LLP a LandSteinar régiós lokalizációs partnere, amely az LS Retail kereskedelmi rendszer fejlesztője. Az LLP forgalmazza a Drink-IT (Helios-IT NV) italgyártók és -kereskedők számára kifejlesztett megoldást és a FoodVision (Modus Consult) élelmiszeripari vállalatok figyelmébe ajánlott rendszert. A meglévő rendszerek mellett Visi Dezső szerint még fontosabb a szakértelem, különösen az iparág specifikus szaktudás, ami nélkül bármilyen csillogó-villogó rendszer bevezetése is lehetetlen lenne.
Az LLP portfoliójában számos olyan eszköz, megoldás van, amely az FMCG cégek igényeinek megfelelnek. A fentieken kívül ilyen megoldások a Microsoft vállalatirányítási rendszerei, a Dynamics AX és NAV és az ezekhez kapcsolódó CRM és különböző üzleti intelligencia- és jelentéskészítő rendszerek. Azoknak a cégeknek pedig, akik több telephellyel vagy leányvállalattal rendelkeznek, a SunSystems üzleti és pénzügyi alkalmazásukat ajánlják.
Az LLP szakképzett tanácsadó csapatával és szoftver megoldásaival az igényeknek megfelelő támogatást nyújt akár a pénzügy, a gyártás, a kereskedelem, az üzleti intelligencia, akár a CRM területein. Nagy tapasztalattal rendelkezik a költséghatékony konzultáció, a testre szabás, a projekt menedzsment és fejlesztés területén. Az LLP a nemzetközi perspektívák és a helyi követelmények, előírások szakértőjeként eddig több mint 700 projektet hajtott végre világszerte ötvennél is több nemcsak európai, hanem afrikai, ázsiai, amerikai országban.
Visi Dezső szerint a rendszerek bevezetésekor a legkülönbözőbb feladatokkal szembesülhetnek a közös munkák során. Pár példát kiragadva: a húsfeldolgozó iparágakban tipikus feladat a bontás, egy sertésről például csak a feldolgozás során derül ki, hogy milyen mennyiségű különböző húsfélét lehet belőle előállítani. A paradicsomról csak kémiai elemzések után lehet megállapítani, hogy mennyi a cukor vagy víztartalma. Az előző két példában megemlített esetekben a beszállítónak fizetendő pénzösszeg csak a tényleges beszállítás után derül ki. Az LLP sales és marketing menedzsere szerint iparág specifikus problémát jelentenek a szavatossági kérdések, a jövedéki adó, a sarzsos gyártás, a félkész termékek továbbértékesítése más iparágak számára, a szezonalitás, a nagykereskedelem, a raktárak kezelése, a kiskereskedelem, a bizományosi értékesítés, és a mindezekkel szoros kapcsolatban lévő gazdálkodási specialitások. Visi Dezső szerint a specifikus problémák miatt minden bevezetés előtt a megrendelőnek nyíltan és körültekintően konzultálnia kell a bevezető céggel, így mindkét partner számára világossá válnak a folyamatok, illetve a bevezetendő rendszertől elvárható funkcionalitás.
Íróasztal szagtól mentesen
A magyar tulajdonban lévő Megatrend Kft. szerint a kereskedelemben szereplő cégek esetében a legnagyobb gondot az jelenti, hogy nem tudják pontosan megállapítani, hogy egy bevezetés milyen költségekkel jár, és nem tudják folyamatosan követni ezt. Sok esetben nem egy integrált rendszerrel oldják meg a cégek problémáikat, hanem külön kis szigetrendszereket építenek fel, amelyek gyakran egymástól izoláltan működnek. Ilyen megoldást egyetlen cég sem engedhet meg magának, hiszen a kis rendszerek működtetése, a szükséges szakemberek képzése rendkívüli feladatot ró a cégre. A Megatrend Infosys Integrált Vállalatirányítási rendszerét kínálja az élelmiszeripari cégek számára, a megoldás a termék teljes útját nyomon követi, a nyersanyag felvásárlásától egészen a késztermék kiszállításáig a vevőhöz. A rendszer modulokból áll össze, ezek a modulok a kezelik a termeltetés, nyersanyag felvásárlás kapcsán adódó speciális problémákat, beleértve a finanszírozási kérdéseket. A rendszer ágazatra specializált értékesítési megoldásokat kínál, elektronikus kapcsolatot épít ki a beszállítói és a vevői körrel, lehetőség van a számlák, rendelések automatikus fogadására. Ami rendkívül fontos az elmúlt időszak élelmiszerbotrányai kapcsán: a rendszer egy teljes körű minősítési rendszer, mikrobiológiai minősítést, minősítési jegyzőkönyvet készít. A Megatrend a modulok fejlesztése során folyamatosan konzultált az élelmiszer-ipari és minőségirányítási szakemberekkel, annak érdekében, hogy a kifejlesztett rendszer ne legyen „íróasztal szagú”, hanem megfeleljen az ágazat specifikus követelményeinek. A konzultáció eredményeképp sikerült egy olyan terméket kifejleszteni, amely megfelelő alkalmazás esetén megteremti a vállalatok számára az ISO 9000, az AFS, és az FSYS/BRC szabványoknak megfelelő működés bevezetését.
Megalapozott döntések
Az R&R Software ZRt. is a komplex, integrált rendszereket tartja az irányítás és kontrolling vállalati szintű bevezetéséhez megfelelő eszköznek. Rozenberszki Zsolt értékesítési igazgató szerint ezek a rendszerek a hatékonyságot, a szabályozott és auditálható működést a rendszer folyamatvezérlőjében felépített zárt folyamatokkal támogatják. Az R&R Software tapasztalatai szerint a komplex, integrált rendszer bevezetésének megtérülése akkor biztosított, amikor az informatika által támogatott irányítási, szabályozási és ellenőrzési feladatok illetve a prompt és megalapozott döntésekhez kapcsolódó információ értéke meghaladja a rendszerbevezetés költségét. Rozenberszki Zsolt véleménye szerint a szoftverek azonban különböző logika szerint épülnek fel, így a különböző felhasználóknak a saját szempontjaik szerint kell mérlegelniük, melyik a megfelelő megoldás.
– A nagy nemzetközi szoftvercégek ERP rendszereit korábban csak a méretben hozzájuk hasonló vállalatok tudták megfizetni – állítja Rozenberszki Zsolt. – Egy-egy ilyen megoldás bevezetése akár több éves projekt is lehet, amely tartalmazza a vállalati folyamatok teljes körű felmérését és (legalábbis célozza) azok lefedését. Ezek a szállítók az utóbbi években megjelentek ugyan a kis- és középvállalatok piacán, számukra azonban „dobozos” megoldásokat kínálnak. Tehát a kisebb cégek a magas implementációs költségek elkerülése érdekében kénytelenek a saját üzleti folyamataikat hozzáigazítani a „kulcsrakész” rendszerekhez. Ez pedig sok veszélyt rejt magában.
Az R&R Software Zrt. megoldásai ezt a látszólagos ellentmondást oldják fel. Iparági „best practice” tapasztalatokat ötvöző rendszereiket minden esetben cég specifikusan vezetik be.
Specifikus problémára specifikus megoldás
– Az SAP több mint 25 iparág-specifikus megoldással rendelkezik, és természetesen az FMCG cégek számára is kínál testre szabott megoldásokat – ismerteti Pálfalvi György, az SAP Hungary Kft. értékesítője.
Szerinte nem túlzás azt mondani, hogy az SAP ismeri és érti is az FMCG szektor igényeit, ezért ezen vállalatok számára is a legjobb iparági gyakorlatokat képes nyújtani. A magyar viszonyokra lokalizált termékük segítségével az FMCG cégek hatékonyan nézhetnek szembe a kihívásokkal, hiszen az SAP megkönnyíti munkájukat.
Pálfalvi György szerint az SAP Hungary számos referenciával rendelkezik FMCG területen, mint például a Budapesti Húspiac, Pet Pack vagy a Co-op.
A szakember szerint az FMCG kiskereskedelemben általánosan előforduló probléma a készletek gyors forgási sebességéből adódóan, hogy az áruk valóban napra-, sőt mi több, „percre-kész” nyomon követést igényelnek. Ugyanakkor az FMCG vállalatok – legyen szó akár termelő, akár forgalmazó cégekről – azzal a problémával néznek szembe, hogy számos üzleti kapcsolatot (beszállítók, vevők) kell kezelniük, emellett különös hangsúlyt kell fektetniük a raktárkészlet aktualizálására is az áruk sokfélesége, minőségi és mennyiségi követelményei következtében. Tehát a vállalatirányítási rendszertől, illetve annak szállítójától is nagy pontosságot, odafigyelést követel – fejezi be Pálfalvi György.
Czégeni Ibolya
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >