Innovációk az újrahasznosításban – üzleti workshop a nyersanyag szektor iránt érdeklődőknek
Második alkalommal tartott újrahasznosítás témakörben ötletelő workshopot a Klímainnovációs Közösség. A 2022. december 15-ei esemény az EIT RawMaterials, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet nyersanyag fókuszú tudás és innovációs közösségével együttműködésben került megrendezésre, azzal a céllal, hogy olyan új megoldások és technológiák megszületését támogassa, amelyek a másodlagos forrásból származó anyagellátást és újrafeldolgozást segítik elő. A workshop során design thinking tréner segítette a résztvevőket nyersanyag és alapanyag iparágat érintő innovatív ötletek kidolgozásában, amivel a résztvevők csatlakozhatnak akár a Klímainnovációs Közösség, akár az EIT RawMaterials vállalkozásfejlesztési programjaihoz is a későbbiekben!
Az újrahasznosítás a gyűjtőneve mindazon tevékenységeknek, amelyek célja, hogy:
- az ember által készített, tartós, nem természetes, főleg hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá alakítsa át,
- és olyan másodlagos, újrahasznosítható anyagokat állítson elő, amelyek segítik a természetes anyagok felhasználásának csökkentését.
A tevékenységre használt angol szó, a “recycling”, jobban kifejezi, hogy anyagok környezettudatos körforgásáról van szó, a nyersanyag – késztermék – hulladék – nyersanyag folyamatban. Ezen tevékenységen belül megkülönböztetjük az értéknövelő (upcycling) és az értékcsökkentő (downcycling) újrahasznosítás fogalmát, melyek az újrahasznosított anyagnak a minőségét fejezik ki az eredetihez képest. Az újrahasznosítás célja a Föld erőforrásainak kímélése, valamint a természetbe kerülő hulladék mennyiségének csökkentése.
Körforgásos gazdaság, mint fenntartható gazdasági modell
2015-ben az Európai Bizottság az Európai Unió fenntartható gazdasági modelljeként a körforgásos gazdaság megvalósítását tűzte ki célul. Ennek lényege – amellett, hogy amennyire lehet, megelőzzük a hulladék keletkezését –, hogy a keletkező hulladékot máshol erőforrásként tudjuk hasznosítani. Ez csak úgy lehetséges, ha csökkentjük a hulladék mennyiségét, valamint hasznosítjuk a maradékot, és ezzel elősegítjük a rendelkezésre álló termékek és anyagok minél többszöri (újra)felhasználhatóságát. Jelenleg, míg egyes európai országokban, például Németországban, az összhulladék több mint 60%-át dolgozzák fel újra és komposztálják, addig Magyarországon ez az arány csupán 35%. (Forrás: Eurostat)
A workshop
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet által támogatott, újrahasznosítás témájú innovációk felkarolására fókuszáló üzleti workshop idén is minden érdeklődő számára nyitott volt. Az alábbi területekre fordítottak kiemelt figyelmet a résztvevők:
- megoldások az elhasználódott termékek újrahasznosítására,
- elektronikai hulladékok, fémek, akkumulátorok újrahasznosítási megoldásai,
- költséghatékony és okos hulladékgyűjtés, -bontás és -válogatás.
Sokféle háttérrel regisztráltak idén az érdeklődők. Volt közöttük polimertechnikai, hulladékgazdálkodási szakértő, de környezetmérnökök, kommunikációs szakot végzettek, társadalomtudományi karon tanuló hallgatók is színesítették a formálódó csapatokat. A háromórás workshopon megismerkedhettek a területet érintő főbb kihívásokkal, nagy lendülettel kezdtek neki az ötletelésnek az ehhez kapcsolódó megoldásokról, illetve bemutatásra kerültek az iparágra fókuszáló vállalkozásfejlesztési programok is, hiszen a workshopon való részvétel belépőként szolgálhat a jövőre, 2023-ban megrendezésre kerülő EIT Jumpstarter és egyéb startup programokba.
Kapcsolódó cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Nagy Miklós: „Túl gyors tempót diktál az EPR-rendszer”
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023-as bevezetésével az iparági…
Tovább olvasom >Jön a legizgalmasabb agrártechnológiai rendezvény
A mezőgazdaság újjászületése a generációk küzdelmeiben, globális agrárrobotikai forradalom, átjárás a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >