Informatikai forradalom a bolti kiskereskedelemben
Az informatika jelenleg egyik legmozgalmasabb ága a bolti kereskedelem, ahol folyamatos az igény az üzletserkentő megoldásokra. Az eladótereken belüli fejlesztések, például az érintőképernyős kasszák, digitális polccímkék mellett a háttérirodai rendszerek is nagy léptekben követik az új trendeket. Ugyanakkor az is megállapítható, hogy a hazai kereskedőcégek 80 százaléka még számos munkafolyamatot – beleértve a beszállítói rendelést, számlázást – papíralapon végez, a magyarországi vállalatok csupán ötödének van elektronikus dokumentumkezelő megoldása. Nyugat-Európában ez az arány háromszor ekkora – mutatott rá az egyik, közelmúltban lezajlott szakmai konferencián Végh Ferenc, a ProgAdat Kft. ügyvezetője.
A kereskedelmi háttérrendszerek közül a cég új technológiájával már a mobileszközökön keresztül is lehet kommunikálni, így a vezetők tábla- és kéziszámítógépeken, okostelefonokon keresztül is képesek lesznek az üzleti adatok elérésére. A magyar fejlesztés olyannyira világújdonságnak számít, hogy a Microsoft is figyelemmel kíséri Redmondból.
A kasszarendszerek közül a Laura a legújabb fejlesztés, amely hamarosan megkapja az adóhatósági engedélyeket is. Ez már minden operációs rendszerrel együttműködik, jól fut a legkorszerűbb érintőképernyős s a régebbi, billentyűzetes kasszákon is, és ez is támogatja a mobilbeviteli felületeket. A rendszernek alapelemei a legelterjedtebb adóügyi nyomtatók és a szkennerek, de a mobilfizetés, feltöltés, loyalty és különböző engedménytípusok kezelését is elvégzi.
A dokumentummenedzsment-szoftver bevezetésével számos olyan folyamat is kiváltható, amelyről eddig azt gondoltuk, nem lehetséges – hívta fel a vezetők figyelmét Henrich Simonics, a Dokumenta SK tulajdonosa. A cég számladigitalizáló szoftvere például a beérkező papíralapú számlák adatának rögzítését automatizálja. Az e-posta megoldás pedig bármely két rendszer között – különösebb fejlesztés nélkül – lehetővé teszi a rendelések, szállítólevelek és számlák elektronikus cseréjét. Ez nemcsak környezetvédelmi szempontból hasznos, hanem a cégek számára is költséghatékonynak számít – hangsúlyozta.
A hazai vállalatok 80 százalékára még mindig az időigényes adatfeldolgozás, a nehézkes belső kommunikáció, a dokumentumokhoz való jogtalan hozzáférés lehetősége és az emberi tévedések sokasága jellemző – állapítják meg a szakértők. A felmérések ugyanakkor azt is bizonyították, hogy akár 10 százalékkal nőhet a forgalom csak attól, hogy a vevő mindig mindent megtalál a boltban. Egy uniós felmérés szerint Nyugat-Európa napicikk-kereskedelmi szektorában 7,1 százalékos a készlethiány, míg Magyarországon ez néhol eléri a 30 százalékot is. Ez egyrészről annak a következménye, hogy a hosszadalmas papíralapú megrendelések, számlázások alkalmazásával időben kitolódik a szállítási idő, tehát később kerül a boltok polcaira az áru – fogalmazott Lovász Attila, a ProgAdat kereskedelmi és logisztikai megoldások üzletágának vezetője. A beruházási hajlandóságot növelhetik az Új Széchenyi-terv informatikai célú pályázatai, ahol a támogatás mértéke projektenként elérheti a 200 millió forintot is – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >