IMF: Európában lesz a legkisebb GDP növekedés 2024-ben
A 2024-es év globális gazdasági térképén számos ország kénytelen szembenézni kockázatokkal és kihívásokkal. Az inflációs kiugrások, növekvő adósságterhelés és a fogyasztói megtakarítások csökkenése mind-mind olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a nemzetek gazdasági helyzetét. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) januári globális GDP növekedési becslése alapján Magyarország számára kedvező előrejelzést tartalmaz, ugyanakkor Európa általánosan alacsonyabb növekedési kilátásokkal néz szembe.
Az IMF Magyarország számára 2024-ben 3,5 százalékos GDP növekedést vár, ami kiemelkedő teljesítménynek számít az európai átlaghoz képest, amely 0,9 százalék körül mozog. A borús előrejelzés mögötti fő okok között szerepel az alacsony fogyasztói hangulat és a magas energiaárak, amelyek mind a gazdasági tevékenységet, mind a költségvetést negatívan befolyásolhatják.
Az Egyesült Államokban a GDP-növekedés mérsékelt erősségű marad, de a reálbérek emelkedése élénkíti a fogyasztást. A vállalatok azonban létszámcsökkentéseket terveznek, így a Citigroup, a Google, az Amazon és a Salesforce is jelentős munkahelyek megszüntetését közölte. A UPS, a csomagszállító óriás, szintén 12 000 alkalmazott elbocsátását tervezi, ami további kihívást jelent a munkaerőpiacon.
Kínában az ingatlanpiaci problémák visszavetik a gazdasági növekedést, mivel az ingatlanértékek csökkenése negatív hatással van a bevételekre és a vagyonra. A szakértők a fogyasztás visszaesését prognosztizálják ezen tényezők eredményeként.
Latin-Amerikában a helyzet változatos, mivel Chile és Brazília az első olyan feltörekvő piaci országok voltak, amelyek 2021-ben kamatot emeltek. Ugyanakkor a javuló belső keresletnek köszönhetően a IMF optimista a 2024-es kilátásokkal kapcsolatban, amelyek Brazíliát és Mexikót is érintik.
Összességében a világ országai komoly gazdasági kihívásokkal néznek szembe 2024-ben, de a helyi és globális intézkedések, valamint a gazdasági reformok lehetőséget teremthetnek a fenntartható növekedés elérésére és a gazdaságok fellendítésére. A következő hónapokban a világ vezetői és gazdasági szereplői figyelemmel kísérik ezeket a folyamatokat, miközben próbálják alkalmazkodni a változó körülményekhez.
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >K&H Elemzői kommentár: Élbolyban a forint
A forint, a lengyel zloty és a cseh korona a…
Tovább olvasom >Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >