Így védekezhetnek az energiaár-ingadozás ellen a magyar cégek
A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások (PPA – Power Purchase Agreement) alkalmazása jelentősen erősítheti az európai, így a hazai vállalatok versenyképességét. Az Európai Unió az áringadozások elkerülése érdekében a PPA-k használatának előmozdítására ösztönzi a tagállamokat, amelyek ugyanakkor számos jó példát is szolgáltatnak, a piac pedig egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat kínál a vállalatok számára Magyarországon is. Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója kiemelten fontosnak tartja, hogy a téma előtérbe kerüljön, és az érintett cégek magasabb edukáltsági fokon legyenek a témát illetően.
A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások előnyeit és jelentőségét Európa-szerte egyre több gazdasági döntéshozó ismeri fel. A PPA-k európai piacának szerződéses volumene a bevont új megújulóenergia-termelő kapacitás tekintetében 2023-ban több mint 40%-os növekedéssel 16 gigawattot (GW) meghaladó új rekordra bővült, és a várakozások szerint a piac idén elérheti a 20 GW-ot. A távolabbi kilátások szintén biztatóak, így értékelések szerint az európai PPA-piac az aranykorába lépett, az ügyfelek által elérhető lehetőségek palettája pedig egyre szélesebb.
“A PPA-k több lényeges előnnyel is járnak azon vállalatok számára, amelyek ilyen módon biztosítják be hosszú távú energiaellátásuk egy részét vagy egészét. A hosszú távú áramvásárlási megállapodások fő pozitívuma az általuk nyújtott árstabilitás: a PPA-k lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy évekre előre versenyképes és kiszámítható áron szerezhessenek be tiszta villamos energiát. Ezzel növelik a cégek energiafüggetlenségét és -biztonságát, hozzájárulnak az európai gazdaság ellenállóképességének megerősítéséhez, és elősegítik a megújuló energia terjedését is. A szabályozói, iparági és fogyasztói elvárások miatt kiemelten fontosnak tartjuk, hogy növeljük az érintettek tájékozottsági szintjét ebben a kérdéskörben”
– mondja Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója.
PPA-val a piaci villamosenergia-ár ingadozása ellen
Az európai vállalatok tengerentúli és ázsiai vetélytársaikkal szembeni versenyképességi hátránya nem kis részben az itteni magasabb és ingadozó, volatilis piaci energiaárakból ered, és több tényező is az áringadozások tartós fennmaradása, sőt, fokozódása felé mutat.
“A várakozások szerint a következő években továbbra is ártüskék megjelenésére lehet számítani a zsinóráram-árakban, mivel az európai energiarendszerek az időjárásfüggő megújuló források növekvő termelésével és a hálózat korlátozott rugalmasságával küzdenek. Mindemellett az importkitettség, azon belül a földgázbehozataltól és a gázpiaci árváltozásoktól való függőség szintén érzékennyé teheti a villamosenergia-piacot az ingadozásokra, mivel a földgáz a legtöbb piacon még jó ideig főszerepet játszik a villamosenergia-árak meghatározásában. Amint a 2024 szeptemberében megjelent uniós versenyképességi jelentés is rámutatott, azáltal, hogy a PPA-k védelmet nyújthatnak a felhasználóknak az energiaárak ingadozásaival szemben, kulcsfontosságú eszközül szolgálhatnak az európai vállalatok és az ipar versenyképességének megerősítéséhez. Ezért a jelentés által javasolt, célzott intézkedések között szerepel a hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások népszerűsítése és támogatása az ipari energiafelhasználók körében, valamint például egy olyan uniós keretszabályozás kidolgozása is, amely lehetővé teszi a PPA-k kiterjesztését minden megújuló energiaforrásra és nukleáris eszközökre is. A versenyképességi jelentésben megfogalmazottak minden bizonnyal irányadóak lesznek az európai uniós energia- és klímapolitika számára is, amelyben már a közelmúltban a PPA-k terjedését elősegíteni hivatott jelentős változtatások történtek”
– emeli ki Pokol László.
Az árampiaci reform keretében egyebek mellett elfogadott, a villamosenergia-piacról szóló 2024. májusi uniós rendelet nem csupán azt mondja ki, hogy a tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy megfelelő piaci feltételeket teremtsenek a hosszú távú piaci alapú eszközök, így a PPA-k számára, hanem jogi kötelezettséget is ró az országokra a PPA-k előtti akadályok felszámolására. A felülvizsgált uniós villamosenergia-piaci szabályozás értelmében a PPA-kban rejlő teljes potenciál kiaknázásához szükséges a megújulóenergia-termelőkre vonatkozó engedélyeztetési folyamatok felgyorsítása, a hálózati infrastruktúra korszerűsítése, a szabályozási környezet kiszámíthatóságának megerősítése, valamint a vállalatok (mint energiafogyasztók) edukálása. Az árampiaci reform emellett arra is ösztönzi a tagállamokat, hogy garanciarendszerek vagy egyéb pénzügyi eszközök kidolgozásával és elérhetővé tételével járuljanak hozzá a megújuló energiát felhasználó cégek hitelképességének javításához, ezzel elősegítve a PPA-piac bővülését is.
Jönnek a hibrid PPA-k
A tagállamok ugyanakkor már ma is számos példát szolgáltatnak jó gyakorlatokra is, és az igényekhez igazodva, illetve a kihívásokra reagálva a piac olyan, egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat kínál a dekarbonizációs megoldásokat kereső energiafelhasználók számára, mint a szerződések szabványosítása vagy az új generációs, hibrid PPA-k. Ebbe a körbe sorolható immár Magyarország is. Az itthon üzemelő nagyvállalatok számára elérhető Green Cloud szolgáltatáscsomag, a Solar Markt Csoport és az E.ON együttműködésében kidolgozott hibrid PPA-konstrukció és a zöldenergiát biztosító technológia ugyanis a maga nemében nemzetközi kitekintésben is egyedülálló a piacon. Az ügyfél mindezt “egyablakos” szolgáltatásként kapja, ami így magasabb értéket tud nyújtani, mint egy önálló PPA és egy különálló részleges fosszilisenergia-szerződés együttese.
A dekarbonizációs szolgáltatáscsomag részeként az ügyfelek egyrészt egy közvetlen, jellemzően 10-15 éves futamidejű fizikai zöldenergia-vásárlási megállapodást, azaz PPA-t kötnek a megújulóenergia-termelővel, másrészt egy ezt kiegészítő, 1-3 éves futamidejű részleges energiaellátási szerződést is aláírnak az energiakereskedő partnerrel. A Green Cloud szolgáltatása által az ügyfél egy testreszabott hibrid energiastratégiát kap, ami azt jelenti, hogy a fizikai zöldárammal együtt a mindenkori energiafogyasztásának megfelelő teljes ellátáshoz jut, hosszú távú árstabilitás, pénzügyi tervezhetőség és ESG-megfelelés mellett. A dekarbonizációs csomag további fontos eleme az, hogy az ügyfél által használt zöldenergia dedikáltan hazai termelésű megújuló energiaforrásból származik..
Kapcsolódó cikkeink
Egy fontosabbak a PPA-k az ESG-ben
A hosszú távú energiabeszerzési szerződések, vagyis a PPA-k egyre fontosabb…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >