Egy fontosabbak a PPA-k az ESG-ben
A hosszú távú energiabeszerzési szerződések, vagyis a PPA-k egyre fontosabb szerepet játszanak a vállalatok fenntarthatósági és energetikai stratégiáiban, különösen a zöld transzformáció területén. Ahhoz azonban, hogy egy cég jól megalapozott döntést hozhasson, számos tényezőt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő PPA-típus kiválasztása (fizikai vagy virtuális, onsite vagy offsite), és a kapcsolódó jogi, számviteli kérdések kezelése.
A PwC üzleti reggelijén szakértők, köztük Kovács Gábor Tamás, Heronyányi Péter, Gyenes Péter és dr. Faragó János elemezték a zöld transzformáció kulcsfontosságú aspektusait, és gyakorlati útmutatást nyújtottak. Kovács kiemelte, hogy egy jól átgondolt ESG-stratégia kialakítása nélkülözhetetlen, amelynek része a rövid és hosszú távú célok meghatározása, mint az energiahatékonyság vagy akár a teljes karbonsemlegesség elérése. Az ESG-célok mentén haladva a vállalatok nemcsak a környezetvédelmi szempontokat, hanem gazdasági és társadalmi előnyöket is élvezhetnek.
Gyenes Péter felhívta a figyelmet az „energiatrilemma” kihívásaira, amely az energiabiztonság, hozzáférhetőség és fenntarthatóság egyensúlyának megtalálását jelenti. A PPA-k kulcsszerepet játszanak ebben, mivel elősegítik a megújuló energia alkalmazását és eredetének igazolását. A szakértők részletesen ismertették a különböző PPA típusokat és azok előnyeit: a fizikai PPA közvetlen energiavásárlást biztosít, míg a virtuális PPA a pénzügyi fedezetet nyújtja.
A PPA konstrukciók jogi és számviteli vonatkozásairól dr. Faragó és Heronyányi részletezte, hogy ezeknek a hosszú távú szerződéseknek jelentős hatásai lehetnek a vállalat pénzügyi beszámolójára és jogi megfelelésére. Az ilyen döntésekhez szükséges az alapos piaci, jogi és energetikai elemzés, hogy a vállalatok hosszú távon fenntartható energiaellátást biztosíthassanak, miközben javítják energiamenedzsmentjük hatékonyságát és csökkentik károsanyag-kibocsátásukat.
Kapcsolódó cikkeink
Nem a piac vezérli elsősorban a zöld vállalati döntéseket itthon
A hazai vállalatok fenntarthatósági stratégiáit és beruházásait legerősebben nem piaci…
Tovább olvasom >ESG-kérdőív vár a nagyobb hiteligénylő cégekre júliustól
2025. július 1-jétől új ESG-adatszolgáltatási kötelezettség lép életbe a vállalati hitelfelvevők…
Tovább olvasom >Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
2025 májusától az engedélyeztetési, levegővédelmi, zajvédelmi, hulladékgazdálkodási bírságokat szabályozó, valamint…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >