Így reagáltak a holland gazdák a kormány terveire
Gazdák ezrei gyűltek össze július 20-án, szerdán Közép-Hollandiában, hogy tiltakozzanak a holland kormány üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, ezáltal a farmok kisajátítására irányuló tervei ellen. Traktorjaikkal akadályozták a forgalmat a nagyobb autópályákon.
A tiltakozást a hónap elején szervezték meg, miután a kormány nyilvánosságra hozta a nitrogénemisszióra vonatkozó terveit, magára haragítva a gazdákat, akik azt állítják, hogy megélhetésük – és a mezőgazdasági szolgáltatóiparban dolgozók ezreinek a megélhetése – a tét. A szervezők szerint mintegy 40 000 gazdálkodó gyűlt össze az Amszterdamtól körülbelül 70 kilométerre lévő Stroe faluban. Többen „Nincsenek gazdák, nincs élelem” feliratú pólóban demonstráltak.
A kormány „elkerülhetetlen átmenetnek” nevezte a tervezetet, melynek során az üvegházhatású gázok kibocsátását akár 70 százalékkal is csökkenteni kell a természetvédelmi területekhez közeli helyeken, máshol területeken pedig akár 95 százalékkal is. Ennek eredményeképp sok farmert arra köteleznének, hogy adják el a földjeiket. Marijn van Heun, egy 23 éves tejtermelő Utrecht tartomány középső részéből azt mondta, hogy a kormányzati tervek megfosztják a fiatal gazdákat a jövőjüktől. Apáink, nagybátyáink nem fektethetnek be a jövőbe. Így fiatal mezőgazdasági termelőkként esélyünk sincs arra, hogy folytassuk a munkát és átvegyünk egy gazdaságot. ” – mondta. Nincs sok idő hátra
A kormánykoalíció további 24,3 milliárd eurót különített el olyan változások finanszírozására, amelyek valószínűleg sok gazdálkodót arra késztetnek, hogy drasztikusan csökkentsék állatállományukat, vagy teljesen megszabaduljanak tőlük. A terveket, amelyeket a tartományi kormányoknak kell végrehajtaniuk, még Mark Rutte miniszterelnök saját pártjának tagjai és koalíciójának más tagjai is ellenezték. A tartományi kormányok egy évet kaptak arra, hogy terveket dolgozzanak ki a csökkentési célok elérésére.
Valamit valamiért
A mezőgazdaság kulcsfontosságú ágazata a holland gazdaságnak, tavaly közel 105 milliárd euró értékű exporttal. Ennek azonban az az ára, hogy szennyező gázokat termelnek, annak ellenére, hogy a mezőgazdasági termelők lépéseket tesznek a kibocsátások csökkentése érdekében.
Forrás: Euronews
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >