Így nőttek a mezőgazdasági termelői árak a KSH szerint szeptemberben
Szeptemberben a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 61,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, az emelkedés üteme az augusztusi 2,2 százalékpont után 8,1 százalékponttal ugrott meg – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken megjelent legfrissebb adataiból.

(Fotó: Pixabay)
Az élő állatok felvásárlási ára 69,2 százalékkal lett magasabb a tavaly szeptemberinél, ami 14,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az augusztusi 55,7 százalékosnál. Az állati termékek árának 55,0 százalékos emelkedésével az élő állatok és állati termékek együtt 64,3 százalékos éves emelkedést mutattak, ami 10,4 százalékponttal haladja meg az előző havit. Az élő sertések felvásárlási ára 99,7 százalékkal, azaz a tavaly szeptemberinek majdnem dulájára nőtt, ami az augusztusinál 35,3 százalékponttal nagyobb emelkedés. A baromfik felvásárlási ára 55,7 százalékkal nőtt egy év alatt. A tej ára 64,8, a tojásé 51,7 százalékkal nőtt, ami 15,9 százalékponttal nagyobb emelkedés az augusztusinál.
A gabona és a gyümölcsök ára is emelkedett
A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára átlagosan 59,5 százalékkal volt magasabb a tavaly szeptemberinél, ami 7,0 százalékponttal nagyobb éves növekedés az augusztusinál. A legnagyobb élénkülést az olajos növények árának felszökkenése mutatta, amely 12,7 százalékpontos volt és 52,7 százalékon állt szeptemberben. A napraforgómag termelői ára 66,4 százalékkal volt magasabb, mint egy éve, ami 30,9 százalékponttal meredekebb éves emelkedés az augusztusinál. A burgonya átlagos árszintje szeptemberben 44,5 aszázalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, ami 7,2 százalékponttal nagyobb éves emelkedés az előző havinál. A gabonafélék felvásárlási ára átlagosan 82,3 százalékkal volt magasabb a tavaly szeptemberinél. A búza termelői ára 77,7 százalékkal, a kukoricáé 84,5 százalékkal lett magasabb a tavaly szeptemberinél. A gyümölcsök átlagára második hónapja volt alacsonyabb a tavalyinál, szeptemberben még 0,9 százalék maradt az augusztusi 1,7 százalékos csökkenésből. A gyümölcsök felvásárlási ára tavaly októbertől májusig elmaradt az egy évvel korábbitól, csak júniusban és júliusban mutatott mérsékelt emelkedést.
Egyedül a zöldségfélék áremelkedése lassult le szeptemberben: a 39,8 százalékos éves drágulás 4,2 százalékponttal mérsékeltebb az augusztusinál.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >A Pick Szeged Zrt. nyeresége csökkent, árbevétele nőtt tavaly
A Pick Szeged Zrt. adózott eredménye 2024-ben 6,7 milliárd forint…
Tovább olvasom >