Így enyhítik a kormányok a megélhetési válságot Európában
Megélhetési válsághoz vezetett az infláció rekord mértékű növekedése Európában. Míg Magyarországon épp a rezsiköltségek emelése, a „rezsicsökkentés csökkentése” mellett döntöttek, addig más európai országok most dolgozzák ki a támogatásokat, hogy az állampolgároknak segíthessenek a téli fűtési szezon előtt – az Euronews az európai kormányok megküzdési stratégiáit gyűjtötte össze.
Sok európai család érzi úgy, hogy mostanában, amint megkapják a fizetésüket, az el is tűnik a növekvő élelmiszer- és üzemanyagárak, az egyre nagyobb albérletárak és rezsiköltségek miatt. Az eurózóna 19 országában júliusban újabb rekordot döntött az infláció mértéke, mely 9,8%-ra nőtt.
Egyelőre nem tűnik úgy, hogy az európai energiaválságra lenne megoldás. Az európai országok vezetők arra készülnek, hogy Oroszország teljesen elzárja az Európát ellátó gázvezetékeket, válaszul az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciókra.
A belga miniszterelnök, Alexander De Croo arra figyelmeztetett, hogy a legkomorabb becslések szerint legalább 10 kemény télre kell számítani Európában a kialakult helyzet miatt. Az Európai Unió tagállamai felelősek a nemzeti energiapolitikájukért, és az EU-s szabályok lehetővé teszik számukra, hogy olyan „vészhelyzeti” intézkedéseket hozzanak, amikkel mérsékelhetik a fogyasztók költségeit.
Egyesült Királyság
Bár az Egyesült Királyság már nem része az Európai Uniónak, a szigetországban a legtöbb szolgáltatásra kiterjesztették az ársapkát. Ennek ellenére is az egekbe szöktek az energiaárak. Szakértők szerint legalább 3500 fonttal (4136 euróval) növekszik az emberek költsége éves szinten. A legpesszimistább előrejelzések szerint ez akár hatezer fontra (7090 euróra) is emelkedhet.
A York-i Egyetem kutatása arra jutott, hogy 2023 elejére a brit családok több mint fele az üzemanyag-hiány áldozatává válik. A két miniszterelnök-jelölt, Liz Truss és Rishi Sunak közötti vita legfontosabb kérdése ezért az, hogyan kezelnék a megélhetési válságot, ha megválasztják őket.
A brit kormány korábban úgy döntött, 400 fontnyi összeget jóváír a háztartásoknak. Az összeget vagy automatikusan átutalják az energiaszolgáltatónál nyilvántartott számlájukra vagy külön igényelhetik. Azoknak a háztartásoknak, amelyek már kaptak segítséget a kormánytól, további egyszeri, 650 fontos támogatást biztosítanak. A nyugdíjasok is még 300 font támogatást kapnak, és a mozgáskorlátozottak szintén kapnak plusz 150 fontot, hogy ezzel is hozzájáruljon a kormány a megnövekedett költségekhez.
Olaszország
Olaszország augusztus elején fogadott el egy 17 milliárd eurós csomagot, amellyel a vállalkozásokat és a családokat segítik. Az olasz kormány januárban 35 milliárd eurót már elkülönített, hogy a megélhetési válságot enyhítse, a most elfogadott összeg ezt egészíti ki.
A Reuters hírügynökség birtokába jutott tervezet szerint a kormány a júliusban bejelentett 200 eurós egyszeri juttatást kiterjesztené azokra az alacsony és közepes jövedelemmel rendelkező olasz állampolgárokra is, akik korábban erre nem voltak jogosultak.
Az olasz kormány egyben bejelentette: kész megadóztatni azokat a cégeket, melyek a magasabb energiaárakból extraprofitra tesznek szert. Emellett európai szinten is javasolta az üzemanyagár-stop bevezetését az áremelkedés mérséklése érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Mérsékelten nőtt az infláció októberben Csehországban
Szeptemberről októberre 0,3 százalékkal nőtt az infláció Csehországban, amely éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >