Így alkalmazhatnak ukrán menekülteket a magyarországi vállalatok
A Safe in Hungary weboldalon – a regisztráció után – minden magyarországi vállalat hozzáférhet ahhoz a listához, amely tartalmazza az Ukrajnából hazánkba menekült, munkát kereső emberek adatait.
A rendszer természetesen biztonságosan, a személyi adatokra vonatkozó minden jogszabályt betartva működik. A weboldalon eddig 220 vállalat regisztrált, és mintegy 400 menekült már munkába is állhatott a safeinhungary.hu-n működtetett foglalkoztatási adatbázisnak köszönhetően. A Safe in Hungary program összességében több ezer ukrán menekültnek biztosított eddig segítséget: tájékoztatást, ingyenes szállást és utaztatást.
„A Prohuman az ország legnagyobb munkaerőkölcsönző vállalataként már évek óta foglalkoztat Ukrajnából érkező vendégmunkásokat, így van tapasztalatunk ezen a területen. Természetesen a helyzet most merőben más, hiszen az emberek egy háború elől menekülnek hozzánk és nem egy tervezett döntés után, munkavállalás céljából érkeznek hazánkba. Hogy segíteni tudjunk nekik, a háború kitörésekor szinte azonnal létrehoztuk a safeinhungary.hu segélyvonalat és weboldalt, hogy támogatni tudjuk azokat a menekülteket, akik szeretnének munkát vállalni hazánkban. Úgy gondoljuk, hogy közös érdek, hogy ne tábori körülmények között éljenek, hanem lehetőség szerint munkát vállalva, tisztes körülmények között el tudják tartani magukat és családjukat, akár átmenetileg is” – mondta el Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezető igazgatója.
A Prohuman közel 20 éve a hazai munkaerőpiac szereplője, magyar tulajdonban lévő, Magyarországon évek óta piacvezető vállalat, amely összesen 8 országban van jelen, és több mint 17 ezer embert foglalkoztat naponta nemzetközi hálózatában. „Pontosan ismerjük a hazai munkaerőpiaci elvárásokat, szabályokat, és kellően robosztus, nagy kapacitású országos hálózattal rendelkezünk ahhoz, hogy segíteni tudjunk a háború miatt tömegesen hazánkba menekülő embereknek, hogy kontrollált és ellenőrizhető módon jussanak munkához” – tette hozzá a szakember.
Ukrán nyelven segítenek weben, telefonon és személyesen
A Prohuman az ukrán nyelven is elérhető safeinhungary.hu weboldal mellett ukrán nyelvű segélyvonalat (+36 1 999 6422) és Viber elérhetőséget (+36 20 665 5065) is biztosít az érdeklődő menekülteknek. A cég munkatársai személyesen is segítik az emberek tájékozódását a hét minden napján 24 órában elérhető ügyfélszolgálati pontokon, amelyeket a budapesti BOK csarnokban, valamint Záhonyban, Beregsurányban és Tiszabecsen alakítottak ki.
„Kollégáink minden érdeklődnek segítenek, regisztráljuk a hozzánk fordulókat online rendszerünkben és igyekszünk minden kérdésre válaszolni. Sok olyan pozícióra várnak ma dolgozókat a vállalatok, ahol a hazánkba érkező ukrán állampolgárok munkába állhatnak, és ezt mára kezdik felismerni a munkáltatók is. Reméljük, hogy a Prohuman munkája sokak számára jelenthet kézzelfogható segítséget ebben a nehéz helyzetben azzal, hogy összekötjük a munkát vállalni szándékozó menekülteket a vállalatokkal, munkaközvetítőkkel” – foglalta össze Juhász Csongor.
A háború kitörése óta mintegy tízezer ukrán menekült kereste meg a Prohuman valamely információs pontját; 2500 menekült jelezte munkavállalási szándékát a Prohuman munkatársai felé, közülük mintegy 600 fő interjún is részt vett, közel 400 ember pedig már munkába is állt. A vállalat szakemberei azt tapasztalták, hogy sokan hosszú távon is Magyarországon terveznek munkát vállalni, amennyiben erre lehetőség lesz, mások viszont azt tervezik, hogy a háború végeztével visszatérnek hazájukba. Míg a korábbi években többnyire férfiakat toboroztak Ukrajnából a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok, most arányaiban sokkal több nő érkezik hazánkba, de az ő foglalkoztatásukra is van lehetőség; a munkát vállalók és családtagjaik lakhatását állami program segíti elő.
„Látni kell, hogy a vállalatok legnagyobb többsége nem volt, nincs felkészülve arra, hogy kezelni tudja az Ukrajnából sokszor egyetlen bőrönddel érkező emberek, családok fogadását, hogy megszervezze lakhatásukat, utaztatásukat, lebonyolítsa a szükséges adminisztrációt, eleget tegyen minden vonatkozó törvényi előírásnak és segítse a gyakran kizárólag ukránul beszélő menekülteket. A helyzet azonban napról-napra változik, sokan szeretnének segíteni és munkát adni a háború elől hozzánk érkező embereknek. A kormányzati szándék egybeesik mindezzel, számos olyan intézkedés született annak érdekében, hogy minél könnyebben sikerüljön átlátható és szabályozott módon munkát biztosítani azoknak, akik szeretnének dolgozni” – mondta el Juhász Csongor.
„A kezdeményezés a Prohumantól indult, a kormányzat később a jó gyakorlatra, a már működő kezdeményezésre figyelt fel. Jelenleg a humanitárius szervezeteken kívül a kormányzattal és annak háttérintézményeivel is koordináljuk a tevékenységünket és igyekszünk segíteni” – tette hozzá a szakember.
Kapcsolódó cikkeink
Mekkora lesz jövőre a béremelés? Három tényező, ami meghatározza a magyar munkaerőpiac alakulását
A munkanélküliség további csökkenése és a kínai beruházási boom hatásai…
Tovább olvasom >Új kölcsönzési üzletágvezető a Prohumannál – a cél a hazai munkaerőtartalék aktivizálása
Februártól munkaerő-kölcsönzési üzletágvezetőként folytatja munkáját a Prohuman csapatában Izsó Balázs.…
Tovább olvasom >Egyre elterjedtebb, de még mindig sok a tévhit a munkaerő-kölcsönzés körül
Az Ipsos átfogó munkaerőpiaci kutatást végzett a Prohuman megbízásából. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >