Idén több mint 8 millió forint halvédelmi bírságot szabott ki a Nébih
Idén tavalyhoz képest a duplájára, 8 millió forintra nőtt az Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) feljelentései alapján a jogszerűtlen horgászat és halászat miatt kiszabott halvédelmi bírságok összege, amely arányosan emelkedett a tettenérések, feljelentések számával – mondta Zsigmond Richárd, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetője pénteken sajtótájékoztatón Budapesten.
Zsigmond Richárd ismertette, hogy a hivatalhoz tartozó Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) működése óta 2015-ben több mint 7 ezer, tavaly közel 10 ezer, idén pedig eddig több mint 15 ezer horgászt ellenőrzött. A halőrök 480 esetben vettek fel jegyzőkönyvet jogosulatlan halászat és horgászat miatt, valamint 80-szor indult hatósági eljárás jogsértés miatt. Emellett a halőrök számtalanszor szedtek fel illegális lerakott halászeszközöket, varsákat, hálókat – tette hozzá. Kiemelte, hogy az állami halászati őrök nemcsak a vízpartokon jogosultak ellenőrizni, hanem a halak és haltermékek mozgását is nyomon követhetik, ennek megfelelően az ÁHSZ idén országszerte 307 helyszínen – halboltokban, halárusító helyeken és éttermekben – végzett ellenőrzést. A szakemberek az ellenőrzések 10-15 százalékánál állapítottak meg szabálytalanságot, csaknem egy tonna igazolatlan eredetű hal, haltermék megsemmisítését rendelték el. Arról is beszámolt, hogy az ÁHSZ legutóbbi ellenőrzése során a halőrök a Vajas csatorna térségében 10 illegálisan kihelyezett, jelöletlen varsát szedtek fel, a Sió-menti csatornánál pedig 2 varsát távolítottak el, és 4 nagyobb jogsértéssel kapcsolatban intézkedtek. Hozzátette, hogy a leggyakoribb szabálytalanságok a fogási napló vezetésének elmulasztása, a méreten aluli hal megtartása, valamint a darabszám korlátozása voltak. A jogsértések nagyságrendjüktől függően 6 hónaptól 3 évig terjedő halászattól, horgászattól való eltiltást vonnak maguk után, a kiszabott bírság pedig 30 ezer forinttól 300 ezer forintig terjedhet. Zsigmond Richárd megjegyezte, hogy az ÁHSZ 2015 óta működik, célja a halállomány védelme és a szabálytalan horgászat felszámolása. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Súlyos veszély fenyegeti a magyar szőlőültetvényeket – a Nébih cselekvésre hívja a gazdákat
Az amerikai szőlőkabóca által terjesztett aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegség jelenleg…
Tovább olvasom >Védjük meg közösen a hazai ültetvényeket a szőlő aranyszínű sárgaság betegség ellen
Az amerikai szőlőkabóca által terjesztett, a szőlő aranyszínű sárgasága betegség…
Tovább olvasom >Felhívás a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak
A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >