Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni öntözési célú vízfelhasználás esetén
Az elmúlt időszakban rendkívül komoly kihívásokkal kellett megküzdenie a gazdáknak, hiszen a történelmi aszályok és a háború okozta hatások mellett a termelési költségek is jelentősen megugrottak. Az időjárási szélsőségekre jellemző, hogy a tavalyi év például az elmúlt 120 esztendő legmelegebb éve volt, ez pedig a csapadékhiánnyal párosulva több száz milliárdos kiesést okozott a földeken. A márciusi esők ellenére minden bizonnyal az idei évben is komoly aszállyal kell majd megküzdenie a termelőknek, így óriási segítséget jelent, hogy a kormány – a MAGOSZ és a NAK kezdeményezésére – az elmúlt évekhez hasonlóan idén is teljeskörűen átvállalta a termelőktől a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megfizetését.

(Fotó: Pixabay)
Az időjárási szélsőségeket jól szemlélteti, hogy az októbertől márciusig tartó mostani téli időszak jóval szárazabb volt az átlagnál, ráadásul a vízgyűjtő területeken is jóval kevesebb csapadék hullott. Emiatt a korábbi éveknél korábban – már március elejétől – ki kellett hirdetni a vízhiányos időszak beálltát. Aszály idején egyébként a legnagyobb problémát a párolgási veszteség jelenti, amely a tavalyi évben szinte teljesen megegyezett az éves csapadékmennyiséggel, jelentős szárazságot okozva. Érdekesség, hogy a csapadékhiány következtében az elmúlt években minden korábbinál többen éltek az ún. rendkívüli öntözés lehetőségével, mellyel átmeneti időre egy egyszerű bejelentéssel is megkezdhették az öntözést, milliárdos kárt előzve ezzel meg.
Egy nemrégiben elfogadott kormányhatározat alapján pedig a vízszolgáltatási díjat is teljes egészében átvállalta a kormány a gazdáktól
A mezőgazdasági vízdíjakat a vízgazdálkodási rendszer fenntartási költsége határozza meg, ez pedig jelentős mértékben függ attól, hogy gravitációs úton jut-e el a víz az adott csatornába vagy szivattyús átemelésre van szükség. Az öntözési költségek – az energiaköltségek megugrása miatt – azonban szinte mindenhol jelentősen megnőttek, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), illetve a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) kezdeményezésére – a korábbi évekhez hasonlóan – idén is átvállalta a kormány a termelők vízszolgáltatási díját.
Mezőgazdaságunk egyébként jelentős szerepet tölt be a nemzetgazdaságban
Az ágazat ugyanis a teljes külkereskedelmi többlet közel 30 százalékát adja. Növénytermesztésünk és állattenyésztésünk – a hazai igények ellátásán túl – jelentős árumennyiséget exportál, agrárvállalkozásaink és családi gazdaságaink pedig közel félmillió embernek biztosítanak megélhetést, a fogyasztóknak pedig magas minőségű élelmiszereket. Társadalmi és gazdasági szempontból is kulcsfontosságú a klímaváltozás és a háború hatásainak tompítása, melynek fontos eleme a most elfogadott kormányhatározat is.
A vízkészletjárulékkal, valamint a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjakkal kapcsolatos részletes leírás elérhető a NAK internetes portálján:
A mezőgazdasági vízdíjakkal kapcsolatos kiadvány pedig itt:
https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/7904-mezogazdasagi-vizdijak-2025/file
NAK
Kapcsolódó cikkeink
A kukorica ára 22 százalékkal magasabb, mint egy éve
A Tallage tájékoztatása szerint az USA-ban megtermelt kukorica azonnali kiviteli…
Tovább olvasom >Május elején rendezték meg az FAO Európai Ragadós Száj- és Körömfájás Bizottságának közgyűlését
A FAO Ragadós Száj- és Körömfájás Bizottsága (EuFMD) május eleji…
Tovább olvasom >Növényvédőszer-maradványok élelmiszerekben: Mi a helyzet az EU-ban?
Továbbra is alacsony a növényvédőszer-maradványok emberi egészségre gyakorolt kockázata az…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: közel negyedével csökkent az érintett drogériai termékek ára
Közel negyedével csökkent az érintett drogériai termékek ára – közölte…
Tovább olvasom >Az Országos Kereskedelmi Szövetség javaslatot készít az árréscsökkentés kivezetésére
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további…
Tovább olvasom >Csak két uniós országban magasabb az infláció, mint Magyarországon
A Privátbankár Európai Inflációs Körképe hasonlította össze a márciusi és…
Tovább olvasom >