Idén jó dinnyetermés várható az Ormánságban
Ismét édesebb lesz a dinnye az Ormánságban, azonban ez nem csak az idei kedvező időjárásnak köszönhető, hanem annak is, hogy egyre többen, egyre nagyobb területen foglalkoznak a kedvelt gyümölccsel.
A tavalyi év után – amely a 30 éves dinnyetermesztés legrosszabb szezonja volt -, idén jó termés várható az ormánsági dinnyeföldeken, vélekedett Kovács István termelő az egyik társulás képviseletében. Mint mondta, az időjárás kegyeibe fogadta a termelőket, szép a növényállomány, a naptárnak megfelelően fejlődnek a növények, ez alapján június végén kerülhet a hazai üzletekbe a sokak által kedvelt görögdinnye.
„Jó reményünk van arra, hogy jó minőségű dinnyével jelenjünk meg a piacon, és eredményes évet zárjunk” – mondta a szakember. Örvendetes, hogy ismét nő a bizalom az ágazattal szemben, egyre nagyobb a termésterület, és egyre több a fiatal vállalkozó. Mintegy kétszáz-háromszáz embernek jelenthet megélhetést vagy jövedelemkiegészítést ez a tevékenység.
A korai helyett legtöbben a középérésű, jó minőségű, édes, zamatos, esetleg mag nélküli fajtákat részesítik előnyben, mert ezeknek az eladhatóságuk is biztosabb nem csak a hazai, hanem a külföldi piacokon is.
„Örömteli, hogy egyre jobban terjed a hazai termékek fogyasztását népszerűsítő szemlélet, ez hosszú távon kihathat az ormánsági zöldségtermesztés fellendülésére, ami újabb munkahelyeket is jelenthet. A dinnye esetében már megindult ez a folyamat” – mondta Kovács István.
A termés több mint felét külföldi piacokon értékesítik a termelők. Számukra ez kedvezőbb, mert így csak néhány nagykereskedővel vannak kapcsolatban. Egyre többen vállalják a szigorú minőségi követelményeket is a méretre, az alakra és a fajtára vonatkozóan, mert ezek a piacok az elmúlt években stabil felvevőnek bizonyultak. A legtöbb dinnyét Németországba szállítják az Ormánságból, majd következik Csehország és Szlovákia.
Újdonság, hogy a skandináv boltokba is eljutott már a Dél-Baranyában megtermelt csemege, a szigorú minőségi követelményeket korrekt árakkal és gyors kifizetéssel honorálják. A szakemberek szerint nagyon fontos a szállítás kérdése is, mert ez is közrejátszik az ár kiszámításánál. A hazai piacokra általában a termelőknek saját maguknak kell gondoskodniuk a szállításról, míg a külföldi értékesítés esetén a helyszínre jönnek a kamionok.
A jelenlegi ormánsági termőterület egyelőre elmarad az évekkel ezelőtti hatszáz hektárhoz képest, azonban évről évre némi növekedés tapasztalható. A szakemberek becslése szerint a tavalyi 130-150 hektárról idén 200 hektárra nőtt a termelés alá vont terület nagysága. Új jelenség, hogy tízéves szünet után olyan települések is bekapcsolódtak ismét a termesztésbe, mint Drávaszabolcs vagy Besence. A legnagyobb területek továbbra is Sellye környékén vannak – írja a bama.hu alapján a vallalkozoinegyed.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >