Humusz Szövetség: ezek lehetnek az új visszaváltási rendszer hibái
A jövő év január 1-jétől érvénybe lépő visszaváltási díjas rendszer bevezetése Magyarországon komoly környezetvédelmi előnyökkel jár, ugyanakkor potenciális problémákat is felvet. A Humusz Szövetség kifejti, hogy bár a rendszer hatalmas mennyiségű szeméttől óvja meg a környezetet és ösztönzi az újrahasznosítást, a többutas csomagolóanyagok használatában a kiskereskedőket és a MOHU-t (Hulladékgazdálkodási Operatív Program) ellenérdekeltté teheti, ami hosszú távon ellehetetlenítheti az újratöltést. A Humusz Szövetség szakmai javaslatokat tesz a szabályozás finomítására.

Aggályokat is felvet a rendszer
A magyar kormányzat hosszú előkészületek után döntött a visszaváltási díjas rendszer bevezetéséről, amely 2024. január 1-jétől érvényes lesz. A rendszer értelmében a 0,1–3 liter űrtartalmú egyszer használatos italcsomagolások (PET-palack, alumínium doboz, üveg palackok, kivéve a tej és tejalapú italtermékek csomagolásai) után 50 forintot kell majd fizetni, amit vissza lehet váltani az elhelyezett automata gépekben.
Az új rendszer ösztönzi az újratöltést és az újrahasznosítást, de a Humusz Szövetség szerint számos hátránya van. A visszaváltási rendszer nem támogatja az újrahasználható csomagolóanyagok gyártását és forgalmazását, mivel nem kötelezi a kiskereskedőket az újratölthető palackok visszaváltására alkalmas gépek telepítésére. Emellett a rendszerben nem szerepel kezelési díj az újratölthető palackokért, ami ellenséges környezetet teremthet a kiskereskedők számára, így hosszú távon ellehetetlenülhet az újratöltés.
A Humusz Szövetség által javasolt megoldások közé tartozik az újrahasználható üvegpalackok behozatalának és első forgalomba hozatalának EPR-díjmentessé tétele, valamint kötelezővé tenni a kiskereskedők számára az újratölthető palackok visszaváltására alkalmas gépek telepítését. A szervezet hangsúlyozza, hogy az önkéntes visszaváltási rendszerek működőképességének hosszú távú megőrzése érdekében szabályozó lépésekre van szükség.
Kapcsolódó cikkeink
MOHU: elkezdődött az új italcsomagolás-visszaváltó automaták telepítése az üzletekben
Folyik az új italcsomagolás-visszaváltó automaták telepítése a 400 négyzetméternél nagyobb…
Tovább olvasom >Egy zacskó bomlott le teljesen 45 nap alatt a Greenpeace és a Humusz Szövetség kísérletében
A Greenpeace és a Humusz Szövetség áprilisban indított kísérletében 45…
Tovább olvasom >Felméri a Greenpeace és a Humusz, hogy valóban lebomlanak-e a lebomlóként árult zacskók
A Greenpeace Magyarország a Humusz Szövetséggel közösen a hazai élelmiszer-üzletláncokból…
Tovább olvasom >További cikkeink
AM: Tovább kell növelni a szójatermesztést, cél ebből is az önellátás
A magyar gazdák agrártámogatásai a 2027-ig tartó időszakban is biztosítottak…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai lényegében nem változtak
2023 októberében az ipari termelői árak átlagosan 6,6 százalékkal alacsonyabbak…
Tovább olvasom >Nébih: élelmiszerboltokat minősítettek a Szupermenta programban
Kereskedelmi egységek fagyasztottélelmiszer-részlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei…
Tovább olvasom >