Humusz Szövetség: ezek lehetnek az új visszaváltási rendszer hibái
A jövő év január 1-jétől érvénybe lépő visszaváltási díjas rendszer bevezetése Magyarországon komoly környezetvédelmi előnyökkel jár, ugyanakkor potenciális problémákat is felvet. A Humusz Szövetség kifejti, hogy bár a rendszer hatalmas mennyiségű szeméttől óvja meg a környezetet és ösztönzi az újrahasznosítást, a többutas csomagolóanyagok használatában a kiskereskedőket és a MOHU-t (Hulladékgazdálkodási Operatív Program) ellenérdekeltté teheti, ami hosszú távon ellehetetlenítheti az újratöltést. A Humusz Szövetség szakmai javaslatokat tesz a szabályozás finomítására.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/11/Kepernyofoto-2023-11-21-10.51.28.png)
Aggályokat is felvet a rendszer
A magyar kormányzat hosszú előkészületek után döntött a visszaváltási díjas rendszer bevezetéséről, amely 2024. január 1-jétől érvényes lesz. A rendszer értelmében a 0,1–3 liter űrtartalmú egyszer használatos italcsomagolások (PET-palack, alumínium doboz, üveg palackok, kivéve a tej és tejalapú italtermékek csomagolásai) után 50 forintot kell majd fizetni, amit vissza lehet váltani az elhelyezett automata gépekben.
Az új rendszer ösztönzi az újratöltést és az újrahasznosítást, de a Humusz Szövetség szerint számos hátránya van. A visszaváltási rendszer nem támogatja az újrahasználható csomagolóanyagok gyártását és forgalmazását, mivel nem kötelezi a kiskereskedőket az újratölthető palackok visszaváltására alkalmas gépek telepítésére. Emellett a rendszerben nem szerepel kezelési díj az újratölthető palackokért, ami ellenséges környezetet teremthet a kiskereskedők számára, így hosszú távon ellehetetlenülhet az újratöltés.
A Humusz Szövetség által javasolt megoldások közé tartozik az újrahasználható üvegpalackok behozatalának és első forgalomba hozatalának EPR-díjmentessé tétele, valamint kötelezővé tenni a kiskereskedők számára az újratölthető palackok visszaváltására alkalmas gépek telepítését. A szervezet hangsúlyozza, hogy az önkéntes visszaváltási rendszerek működőképességének hosszú távú megőrzése érdekében szabályozó lépésekre van szükség.
Kapcsolódó cikkeink
Az MVI ismét a TOP10 legbefolyásosabb szakmai szervezet között
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) 2025-ben ismét bekerült a turizmus…
Tovább olvasom >Fél év alatt egymilliárd palackot hasznosított újra Magyarország
Fél éve indult el Magyarországon a kötelező visszaváltási rendszer (DRS),…
Tovább olvasom >Forradalom a visszaváltásban: hamarosan befőttesüvegekre is kiterjedhet az 50 forintos rendszer
Új korszak küszöbén állhat Magyarország visszaváltási rendszere: a Mol Hulladékgazdálkodási…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >