Holtig tanul
Drágább vendégszakácsnak lenni, mint vendégnek Európa egyik legismertebb csúcséttermében, a salzburgi Ikarusban! Itt sztázsolt két hétig a hazai szakma egyik fiatal reménysége, Regős Péter, a budapesti XO Bistro séfje.Az Ikarus étteremben egy vendég átlagfogyasztása 250-300 euró (70-90 ezer Ft), ezzel szemben egy ott dolgozni kívánó szakácsnak napi 420 eurót, azaz közel 115 ezer forintot kell fizetnie a „szakmai gyakorlatért”. Akkor is, ha egész nap zöldséget pucoltatnak vele!
– Nekem nem kellett fizetnem a sztázsolásért, főként azért, mert cégünk nagyon jó kapcsolatokat ápol a Red Bullal, amelynek alapítójáé a híres salzburgi étterem – adja a magyarázatot Regős Péter. – Hihetetlen élmény volt! Egyébként sem áll messze tőlem a rend és a technológiai fegyelem betartása és betartatása a konyhában, de az Ikarus egy műszakban dolgozó 15 szakácsának összehangolt munkája lenyűgözött; úgy hiszem, magas minőségű vendéglátás e nélkül szinte elképzelhetetlen. Persze nem csak ez volt a kint töltött idő tanulsága. Ahogy minden helyzetben, ott is igyekeztem ellesni minél több, a munkám során felhasználható apróbb-nagyobb trükköt, ötletet. Így került például a helyére bennem számos olyan dolog receptekkel, eljárásokkal kapcsolatban, amiket korábban a molekuláris gasztronómiáról olvastam.
A 27 éves séf egyébként is minden alkalmat megragad a tanulásra. Meggyőződése, hogy akár az alapok megfelelő elsajátításához – ami nélkül szerinte nem lehet jól főzni –, akár a továbbfejlődéshez az kell, hogy a szakács mindig, mindenhol figyeljen, gyarapítsa tudását.
– Tanulni sokféleképpen lehet. Én például szeretek ételfotókat nézegetni. Az alapanyagok és kombinációik, a színek és a formák nemcsak ötleteket adnak, de be is indítják a fantáziámat. Ugyanakkor, hogy mitől lesz egy húslevesnek jó a színe, vagy egy habnak tökéletes az állaga – ezt a gyakorlatban lehet megtanulni. A jó ötleteket otthonról is hozhatja az ember, de a legtöbbet jó mesterektől lehet ellesni. Az utóbbi 3-4 évben, úgy látom, történt valami a szakmában! Ha eddig az idősebbek féltékenyen őrizték tudásukat a feltörekvő fiatalok elől, a nagy szakácsok ma már szívesen adják tovább tudásukat. Erre talán a legjobb bizonyíték Bíró Lajos műhelye, ahol már kitermelődött az első olyan fiatal generáció, melynek tagjai hazai viszonyok között bárhol megállják a helyüket. A legfontosabb, hogy jó mesterhez, jó kollégák közé kerüljön az ember, legalábbis, ami a külső hatásokat illeti. Ugyanis önmagában ez még nem elég – ahogy egyik vendégem, Mészöly Kálmán fogalmazott: ehhez a munkához, ha magas szinten akarják űzni, „teljes megszállottság és egy kis elmebetegség” is kell.
Regős Péter persze az ésszerűség határáig idealista. Tudja, hogy a motiváltság fő tényezői közé tartozik az alkotás öröme, sikerélménye is, ami sokadik beosztott szakácsként aligha adatik meg. A megoldás: dolgozni kell, megmutatni a főnöknek, tulajdonosnak, hogy az ember „odaadással” szakács, és mindig számítani lehet rá. Nevezhetjük ezt befektetési időszaknak, de a fiatal szakember szerint ez az időszak igazából a nyugdíjig tart. Mindemellett számára is sokat jelent, hogy az XO tulajdonosai nemcsak megbíznak benne, de munkájának fontosságát bizonyos tulajdonrésszel is kifejezik a vállalkozásban.
– Jó helyen, hosszú távon sztázsolni; ez már csak anyagi okokból is keveseknek adatik meg, de mindenképpen keresni kell a külföldi munkavégzés lehetőségét. Én 3 évet töltöttem Németországban és Írországban, 20 évesen séfként dolgoztam már, ami rengeteget jelentett az önállóság és egy sajátságos attitűd kialakulásában: a fejlődés lehetőségét ma még nem a versenyeken való részvételben keresem, és a pozitív visszajelzés számomra egyelőre nem az étteremkalauzokban elért eredményt jelenti, hanem a vendég elismerését. Ami nem pusztán abból áll, hogy valaki jót evett-ivott az XO-ban, hanem hogy tudja, legközelebb is ugyanezt a minőséget kapja. Ha az, amit én tudok neki kínálni az én legjobb szintemen, mindig ugyanolyan tökéletes lesz, akkor lehet továbblépni. A kollégáktól is ezt várom el: aki itt akar dolgozni, az mindig a megfelelő hőfokon adja ki az ételt, a felszolgáló pedig mindig mosolyogjon a vendégre a munkaidejében.
Eközben én is folyamatosan próbálok tanulni. Szeretnék – elsősorban az Ikarusban szerzett kapcsolatokra építve – minél több Michelin-csillagos helyen dolgozni egy-két hétig. Itthon is eljárok más éttermekbe is, sőt, Takács Lajoshoz az Olimpiában beálltam „sztázsolni”. Ha nálam jelentkeznének ugyanígy kollégák, én sem utasítanám el őket!
Ipacs Tamás
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >