Hogyan töltik az olajbogyót?
Vannak ugyan olyan különleges minőségű, szardellával, füstölt lazaccal, manduladarabokkal vagy más olajos magvakkal töltött olajbogyó-készítmények is, amelyekhez a bogyóba kézzel dugják a tölteléket, de az összejövetelek kedvelt koktélkísérőjét, az ipari méretekben előállított terméket ma már gépek magozzák és töltik. Az olajbogyókat lyukacsos szállítószalagon sorokba rendezik, ahol a magokat fogorvosi fúróhoz hasonló szerszám távolítja el. A magokat később megőrlik, és állati takarmánynak vagy gyenge minőségű olajnak dogozzák fel. Az olajbogyótöltő gépek percenként 1800 szemet képesek feldolgozni. A kézi töltést végző munkások percenként általában 15-20 darabot készítenek el – meglehetősen alacsony bérért.
Az olajbogyó fő termőterületei a Földközi-tenger vidékén, Peruban, Chilében, Kaliforniában és a kanadai Brit Kolumbiában találhatóak.
A töltéshez szilárdabb húsuk miatt általában a még éretlen, zöld bogyókat használják. A töltés előtt az olajbogyókat nátriumhidroxid (marólúg) oldatában áztatják, ami enyhíti keserű ízüket. Ezt vizes mosás követi, majd a bogyókat tejsavat tartalmazó sós lében erjesztik. Ennek köszönhető a jellegzetes íz és állag.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >