Hogyan és milyen áron tarthatjuk meg munkavállalóinkat?
Nem kérdés, hogy a gazdaság sikeres újraindítás záloga, hogy megtartsuk munkatársainkat, de hogyan és milyen áron? Erről beszélgetett április 24-én Baja Sándor, a Randstad ügyvezető igazgatója a BCSDH tagvállalatainak vezetőivel.
Az online beszélgetésre a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) most induló vállalatvezetői beszélgetéssorozat első eseményeként került sor. A GDP 30%-át termelő 94 tagvállalatot tömörítő szervezet fontosnak tartja, hogy olyan fórumot teremtsen a vállalatvezetők számára, ahol őszintén megbeszélhetik dilemmáikat és megoszthatják a jelen helyzet kihívásaira adott megoldásaikat. Ezzel is segítve, hogy a gazdaság újraindítása zökkenőmentesebb legyen és a tanulságokat levonva egy fenntarthatóbb, új üzletmenet jöjjön létre. Baja Sándor az esemény házigazdája, egyúttal a BCSDH tanácsadó testületének tagja, az Action 2020 Foglalkoztatás munkacsoportjának vezetője is.
A világjárvány következtében számos, új kihívással kell szembenéznie a vállalatvezetőknek. Szinte minden szektorban néhány nap alatt százezrek otthoni munkavégzését kellett megoldani. Az eddig megbízhatóan működő beszállítói láncokban is komoly fennakadások vannak, a kereslet is drasztikusan átrendeződött, ezzel átalakítva a munkaerő igényeket is. Számos vállalat nagy erőfeszítéseket tesz, hogy ne kelljen elbocsátania dolgozóit, de már most exponenciálisan nőtt a munkanélküliek száma. Sokan vannak kényszerszabadságon és a fizetések kétszámjegyű csökkenése prognosztizálható.
„Ahogy elhúzódik a válság, úgy nő a bizonytalanság. Annál fontosabbá válik a munkavállalók felé az őszinte kommunikáció, mert egyébként a bizalomvesztés nehezítheti a működést és az újraindulást. Gyökeresen változik meg a munkaerőpiac is. Egy hosszabb átmeneti időszakra kell felkészülnünk, amikor a vírussal együtt élve kell dermedt állapotából újraéleszteni a gazdaságot. Felértékelődik a távmunka, de a munkahelyre visszatérő dolgozók is teljesen új feltételek közé kerülnek. Ennek infrastruktúrájának, kultúrájának kialakítása vár most a vállalatokra. A vírus legyőzése után pedig az lenne a legfontosabb, hogy a rugalmasabb, fenntarthatóbb munkerőpiac hosszútávon is fennmaradjon.” – fejtette ki előadásában Baja Sándor.
A feladatok sokszor teljesen újszerűek, egyik napról a másikra kell akár teljesen új üzleti modellekre áttérni, ami egészen más megközelítést és nagyfokú rugalmasságot igényel mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről.
Ám a jelenlegi helyzet számtalan olyan tapasztalást eredményez, amely a gazdaság újraindulásakor akár egy rugalmasabb, fenntarthatóbb foglalkoztatást is jelenthet, ahogy az a BCSDH Action2020 Foglalkoztatás területén tett ajánlásai már 2017-ben megfogalmazták.
Több BCSDH tagvállalat is hatékony munkahely megőrző intézkedésekről számolt be, és a vállalatvezetők megerősítették, hogy a gazdaság újraindítása után a folyamatoknak fenntarthatóbb módon kell működniük.
Kapcsolódó cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Mindenkinek a vásárló a fontos – mindig, mindenhol, mindenkor – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
A Business Days harmadik, szerdai napjának délelőttje az elmúlt másfél…
Tovább olvasom >Európai küldöttséget látott vendégül az NFFT és a BCSDH
Milyen európai szintű együttműködések segíthetik az európai és a hazai…
Tovább olvasom >További cikkeink
A SPAR Magyarország is letette a névjegyét Budapest egyik legnagyobb hazai gin fesztiválja mellett
A IV. Gin Market Budapest minden eddiginél több kiállítóval, impozáns…
Tovább olvasom >Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Employer Branding az AI és a GenZ-k korában konferencia: A folytatás
2024. november 27-én a Pasaréti Közösségi Házban került megrendezésre a…
Tovább olvasom >