Hipermarketek és diszkontok fő trendjei
Az FMCG kiskereskedelem konszolidációja érzékelhetően erősödik, mivel a forgalomból már több mint egyharmadot fed le a három legnagyobb lánc. A 98 hipermarket a teljes boltszám 0,5 százalékát képviseli, de elviszi a forgalom több mint 30 százalékát. Az ACNielsen által mért 150 FMCG kategória kiskereskedelmi eladása 5,9 százalékkal nőtt értékben egyik évről a másikra. Együttes évi forgalmuk 1 344 milliárd forint, a legutóbbi vizsgált időszakok adatai szerint; az élelmiszerek plusz 6,2 százalékot értek el 2005. október–2006. szeptember között, az előző tizenkét hónaphoz képest. A drug kategóriák piaca 5,0 százalékkal bővült 2005. szeptember–2006. augusztusban.
Nagy eladótér – sikeres promóciók
Ha lassuló ütemben is, de tovább terjeszkednek a modern csatornák. Idén az első hét hónap során a hipermarket 6, a diszkont 18, a szupermarket pedig 10 üzlettel bővült.
A hazai hipermarketek átlagos területe 7 199 négyzetméter. A legkisebb egységé 2 937, míg a legnagyobbé 19 600 négyzetméter.
A nagy eladótér kedvez a promócióknak. Az ACNielsen Shopper Trends kutatása ugyanis megállapította, hogy az eladásösztönző akciók a legjobb eredményt általában hipermarketben hozzák. Ott legmagasabb, 18 százalék azok aránya, akik az Auchanban, Corában, Intersparban vagy Tescóban szívesen töltik idejüket azzal, hogy nézegetik a választékot, és igyekeznek alaposan tájékozódni. Ugyanez a mutató a szupermarket vásárlóinak körében 17, hazai láncban 10, diszkontban pedig 5 százalékos.
Különösen fontos ez abból a szempontból, hogy – nemzetközi összehasonlításban – kiemelkedően érzékenyek az eladásösztönző akciókra a magyar vásárlók. Tizenkét százalékuk promócióktól függően vált üzletet, és 47 százalékuk kimondottan keresi az akciókat.
Élelmiszernél erősített a diszkont
A hipermarket piaci részesedése az élelmiszer bolti értékesítéséből lényegében stagnál 28, míg vegyiáruból 38 százalék körül.
A diszkont, mint lakóhely közeli bolttípus fő erőssége az élelmiszer; az ACNielsen által vizsgált 90 kategóriában 17,1 százalékra növelte piaci részesedését 2005. október–2006. szeptemberben, az előző hasonló időszakhoz képest.
Háztartási vegyi áruból és kozmetikumból az egy évvel korábbi 8,7 százalékos részesedésről kis mértékben, 9,3 százalékra lépett előre a diszkont, 2005. szeptember–2006. augusztusban.
Dinamikus kereskedelmi márkák
A kemény diszkontok terjeszkedésének egyik következménye, hogy növekszik a kereskedelmi márkás termékek piaci részesedése. Az ACNielsen által felmért élelmiszerekből a diszkont eladás 27 százaléka jutott saját márkás termékekre 2004. július–2005. júniusban, rá egy évre pedig már 43 százalék. Ebben döntő szerepet játszik a Lidl terjeszkedése és a Plus választék-politikájának új stratégiája.
A non-food kategóriákban is erősödtek a diszkontok kereskedelmi márkái: Értékben mért eladásuk a diszkontokban az előző évben még 31, de 2005. július–2006. júniusban már 44 százalék.
Sőt, egyes kategóriákban a diszkontok saját márkáinak részaránya meghaladja a 85 százalékot is. Idetartozik a papír pelenka, arclemosó, toalett papír és konyhai papírtörlő.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >