Hiába a munkaerőhiány és a rezsidémon, nem zárnak rossz szezont a balatoni vendéglátósok
Annak ellenére, hogy visszafogott a lakossági fogyasztás, nőttek a működési költségek és inflációs nyomás érezhető, a Balaton partján működő vendéglátó vállalkozások, köztük kávézók és büfék szezonja összességében nem néz ki rosszul. Annak ellenére, hogy a médiában egész nyáron át gyakoriak voltak a „lángosmércés” kritikák, az összkép pozitív marad. A kép vegyes élményeket mutat, de nem riasztó.
Az időjárás kedvez a Balatonnak, így az ott működő vállalkozásoknak is. A strand büfék, éttermek és teraszok képesek voltak megőrizni nyitva tartásukat még augusztus 20. után is, a szokásos nyári hőséggel együtt, sőt, a legtöbb településen a szálláshelyek megteltek a nyaralókkal, ami azt jelzi, hogy a szezon lendületben folytatódik. Ez megkönnyíti a vállalkozások helyzetét, ahol a zsúfolt strandok és az üzletekben elkelt asztalok – főleg vacsora időszakban – azt jelzik, hogy még mindig van bevétele a nyáron, és a fogyasztás élénkebb, mint ahogy azt korábban várták – írja a Napi.hu.
Azonban az időjárásfüggő szezonális vendéglátóiparban több tényezőt is figyelembe vesznek idén a vállalkozások. Az energiaköltségek meredek növekedése miatt sok kisvállalkozást arra ösztönözött, hogy a rentábilis működés érdekében korábban bezárjon. A magas bérek miatt is több helyen fontolóra veszik, hogy megéri-e a szeptemberig tartó nyitvatartás. A helyzet vegyes: vannak települések, ahol a vendéglátósok nyertek a nyaralókon, míg a legtöbb helyen a szezon nullszaldós, de olyan vállalkozók is vannak, akik ősszel végleg bezárják az üzletüket.
Munkaerőpiaci Kihívások Minden szezon elején égető problémaként jelentkezik a munkaerőhiány: kevés a szakképzett munkavállaló, mert sokan elvándoroltak, vagy már előre le vannak foglalva a népszerűbb éttermekben. A kisegítő munkakörökbe is állandóan keresnek megbízható embereket.
Idén enyhült a nyomás, mert a vendéglátósok tapasztalatai szerint az építőipar visszaesése miatt sokan visszatértek korábbi munkahelyükre, és a bérigények is kevésbé szigorúak lettek – a korábbi 25-30 ezer forintos napi keresetek helyett a szezonális munkavállalók most kevesebbet is elfogadnak.
Ahhoz, hogy a Balatonnál normális és megbízható dolgozókat találjunk, jelentős pénzügyi befektetésre van szükség. A legtöbb helyen minimálbérrel bejelentik a dolgozókat, amit borravalóval egészítenek ki, hogy növeljék a nettó fizetést. Egy helyi vállalkozó Almádiban elmondta, hogy egy jó szakács közel egymillió forintot keres, míg a felszolgálók legalább hatszázezer forintot kapnak, ami az alsó határ, ezt a fizetést általában kevés szünnappal párosítják, mivel a nyaralóhelyi vállalkozások alkalmazkodnak a kereslethez: a hétvégék és ünnepnapok kevésbé jelentenek pihenőidőt.
Egy tapasztalt vállalkozó szerint egy kompetens vendéglátó szakember a Balaton északi partján biztosan megtérítheti ezeket a béreket. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy van olyan versenytárs, aki jövőre már nem vállalja a kockázatot, és inkább befejezi az üzleti tevékenységet.
Kapcsolódó cikkeink
Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >