Hiába a munkaerőhiány és a rezsidémon, nem zárnak rossz szezont a balatoni vendéglátósok
Annak ellenére, hogy visszafogott a lakossági fogyasztás, nőttek a működési költségek és inflációs nyomás érezhető, a Balaton partján működő vendéglátó vállalkozások, köztük kávézók és büfék szezonja összességében nem néz ki rosszul. Annak ellenére, hogy a médiában egész nyáron át gyakoriak voltak a „lángosmércés” kritikák, az összkép pozitív marad. A kép vegyes élményeket mutat, de nem riasztó.
Az időjárás kedvez a Balatonnak, így az ott működő vállalkozásoknak is. A strand büfék, éttermek és teraszok képesek voltak megőrizni nyitva tartásukat még augusztus 20. után is, a szokásos nyári hőséggel együtt, sőt, a legtöbb településen a szálláshelyek megteltek a nyaralókkal, ami azt jelzi, hogy a szezon lendületben folytatódik. Ez megkönnyíti a vállalkozások helyzetét, ahol a zsúfolt strandok és az üzletekben elkelt asztalok – főleg vacsora időszakban – azt jelzik, hogy még mindig van bevétele a nyáron, és a fogyasztás élénkebb, mint ahogy azt korábban várták – írja a Napi.hu.
Azonban az időjárásfüggő szezonális vendéglátóiparban több tényezőt is figyelembe vesznek idén a vállalkozások. Az energiaköltségek meredek növekedése miatt sok kisvállalkozást arra ösztönözött, hogy a rentábilis működés érdekében korábban bezárjon. A magas bérek miatt is több helyen fontolóra veszik, hogy megéri-e a szeptemberig tartó nyitvatartás. A helyzet vegyes: vannak települések, ahol a vendéglátósok nyertek a nyaralókon, míg a legtöbb helyen a szezon nullszaldós, de olyan vállalkozók is vannak, akik ősszel végleg bezárják az üzletüket.
Munkaerőpiaci Kihívások Minden szezon elején égető problémaként jelentkezik a munkaerőhiány: kevés a szakképzett munkavállaló, mert sokan elvándoroltak, vagy már előre le vannak foglalva a népszerűbb éttermekben. A kisegítő munkakörökbe is állandóan keresnek megbízható embereket.
Idén enyhült a nyomás, mert a vendéglátósok tapasztalatai szerint az építőipar visszaesése miatt sokan visszatértek korábbi munkahelyükre, és a bérigények is kevésbé szigorúak lettek – a korábbi 25-30 ezer forintos napi keresetek helyett a szezonális munkavállalók most kevesebbet is elfogadnak.
Ahhoz, hogy a Balatonnál normális és megbízható dolgozókat találjunk, jelentős pénzügyi befektetésre van szükség. A legtöbb helyen minimálbérrel bejelentik a dolgozókat, amit borravalóval egészítenek ki, hogy növeljék a nettó fizetést. Egy helyi vállalkozó Almádiban elmondta, hogy egy jó szakács közel egymillió forintot keres, míg a felszolgálók legalább hatszázezer forintot kapnak, ami az alsó határ, ezt a fizetést általában kevés szünnappal párosítják, mivel a nyaralóhelyi vállalkozások alkalmazkodnak a kereslethez: a hétvégék és ünnepnapok kevésbé jelentenek pihenőidőt.
Egy tapasztalt vállalkozó szerint egy kompetens vendéglátó szakember a Balaton északi partján biztosan megtérítheti ezeket a béreket. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy van olyan versenytárs, aki jövőre már nem vállalja a kockázatot, és inkább befejezi az üzleti tevékenységet.
Kapcsolódó cikkeink
Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >Airbnb-tiltás a VI. kerületben: hotellé alakulnak a magánlakások
2026. január 1-től tilos lesz magánszálláshelyeket üzemeltetni Terézvárosban, ami radikálisan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több száz oldalas jelentés készült a világ jövőjéről
Több száz oldalas tudományos jelentés készült a világ jövőjéről, amelyből…
Tovább olvasom >A Beyond Meattel társulva kínál a McDonald’s növényi csirkefalatokat Franciaországban
Új növényi alapú terméket vezetett be a McDonald’s a Beyond…
Tovább olvasom >Így csökkenthetik négy lépésben a cégek higiéniai karbonlábnyomukat
Okos megoldásokkal a cégek csökkenthetik a hulladék mennyiségét, mérsékelhetik ökolábnyomukat,…
Tovább olvasom >