Hazai vásárlóerő és demográfiai változók
Európai viszonylatban Magyarország 2017-ben az 5. legmagasabb vásárlóerő-növekedést produkálta. A hazai kiskereskedelmi struktúra némileg elaprózott, a demográfiai adatok pedig fiatal fővárost és elöregedő keleti régiókat mutatnak. Életkor helyett a késői anyaság,
az egyedülálló 30-as és az aktív 50-es életmód diktálja a vásárlási trendeket.
A GfK saját adatai szerint, európai kitekintésben az 5. legnagyobb vásárlóerő-növekedést Magyarország érte el 10% fölötti, 655 Euro/fő/év mértékű növekedésével. Az 1 főre jutó, elméletileg elkölthető összes jövedelem 6204 euro/év. A 2014 óta tartó folyamatos emelkedés ellenére, az európai átlag vásárlóerőt még nem érjük el, hazánk vásárlóerő-dinamikája az európai átlag 40-44%-a körül mozgott a megelőző években.
Hazai indexek
A 2016-ról 2017-re vizsgált élelmiszer-vásárlóerő adatok szerint az ország különböző járásaiban elkezdődött a jövedelemviszonyok kiegyenlítődése. A nagyon alacsony jövedelmű, de intenzívebben növekvő járásokban az élelmiszerköltések is dinamikusan nőnek. Non-food kategóriákban a vásárlóerő dinamikája az élelmiszerhez képest más régiókban mutatott növekedést.
Boltszámok
A kiskereskedelmi üzletek száma és a vásárlási potenciál megyénkénti összefüggéseit vizsgálva az látható, hogy a vásárlási potenciált az üzletek száma nem követi le.
Ez különösen kiugró a magas potenciállal bíró Veszprém, Fejér, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben, ahol a potenciálhoz képest a legkevesebb a kiskereskedelmi üzletek száma. Ennek ellentétét mutatja Békés megye, ahol az üzletek magas számához alacsony vásárlóerő társul. Az ilyen régiókban elaprózottabb a kiskereskedelem szerkezete.
Korosztályok
A potenciális vásárlóerőt képező két legnagyobb korcsoport, a 35–49 és az 50–64 évesek járásonkénti megoszlása jelentős eltéréseket mutat. A 35–49-es korcsoport a magyarországi átlaghoz képest magasabb arányban koncentrálódik Budapesten és a főváros agglomerációjában, átlag alatti arányban pedig Északkelet-Magyarországon. Az 50–64 éves korcsoport aránya Baranya megye régióiban a legmagasabb, és a 35-49-es korcsoporttal ellentétben, Budapesten és környékén a leg-
alacsonyabb.
Demográfiai változások
Az elmúlt években jelentős demográfiai átalakulások rajzolják újra a vásárlóerőt képező korcsoportokat és azok motivációit, szokásait.
Generációkutatások és egyedi sajátosságok alapján a nemzetközi tanulmányok a következő 6-os felosztás szerint kategorizálják a jelenleg élő korosztályokat: 1952 előtt születtek az Újjáépítők, 1952 és 1966 között a Baby boomer korosztály; az X generáció 1967 és 1981, a Millenniálok 1982 és 1996, az iBrains korosztály pedig 1997 és 2011 közötti, míg a legfiatalabb Smarties korcsoportba a 2011 után születettek tartoznak.
Több mint korcsoport
A nemzetközi piackutatási adatok alátámasztják, hogy önmagában csak korosztályi besorolás szerint szegmentálni, és csupán az alapján vásárlási szokásokra, általános trendekre következtetni ma már nem elegendő. A GfK Háztartáspanel vizsgálatai a vásárlási adatokat és a forgalom mennyiségi változásait összeköti a fogyasztó demográfiai profiljával és vásárlási szokásaival, akár egészen márkák szintjéig is. Ez a vizsgálati módszer a korosztályon túl tovább árnyalja a fogyasztók csoportjait, így került a német GfK által meghatározásra 3, a fogyasztás szempontjából kulcsfontosságú szegmens: az első gyermeket 31 éves kor felett szülő nők ún. Late Motherhood csoportja, a 35 év feletti egyedülállók, az ún. Solo Going Professionals fogyasztók, valamint az aktívan dolgozó 55–64 évesek Silver Professionals csoportja. Ez a három korcsoport az általános korosztályi jellemzőktől eltérő igényekkel és életkörülményekkel vesz részt a kiskereskedelmi trendekben.
A piaci elemzés a Trade Marketing Klub április 26-i klubülésén hangzott el.
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható nem kell, de bio legyen?
Németországban jelentősen visszaesett a fenntartható termékek iránti kereslet, ami új…
Tovább olvasom >Rekordösszeget spórolnak a német fogyasztók a fenntartható élelmiszereken
Németországban rekordalacsony szintre esett vissza a fenntartható termékek vásárlási hajlandósága.…
Tovább olvasom >Tovább csökkent a kiskereskedelem részesedése a lakossági költésekben az EU-ban
A kiskereskedelemben eszközölt kiadások 2023-ban immár a második évben csökkentek,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >