Hatályba lépett a Panasztörvény: mostantól 65 ezer budapesti cégnek kell biztosítania a visszaélés-bejelentés lehetőségét
Az Országgyűlés által idén nyáron elfogadott Panasztörvény értelmében a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások 2023. december 17-éig kötelesek voltak létrehozni saját belső visszaélés-bejelentési rendszerüket. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) olyan rendszert alakított ki, amely megteremti a lehetőséget a vállalkozások számára a jogszabályi előírásoknak való megfelelésnek, így jelentős adminisztratív terhet vesz le az érintett szervezetek válláról.
A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény szerint a vállalkozásoknak lehetővé kell tenniük, hogy a munkavállalók és a vállalkozások, intézmények partnerei bejelentsék az általuk jogellenesnek vélt, vagy visszaélésre utaló cselekményeket, akár anonim módon is. A bejelentést megteheti bármely aktív és korábbi, valamint kiválasztás alatt álló foglalkoztatott, szerződéses partner, önkéntes és gyakornok, illetve tulajdonos, ügyviteli, ügyvezető és felügyelő testület aktív és korábbi, valamint kiválasztás alatt álló tagja.
A törvény alapján a belső visszaélés-bejelentési rendszert a foglalkoztatónál egy erre a célra kijelölt, pártatlan személy vagy szervezeti egység működtetheti, de a rendszer működtetésével bejelentővédelmi ügyvéd vagy más külső szervezet is megbízható.
A BKIK felismerte, hogy a törvény hatálya alá tartozó kisebb vállalkozásoknak a pártatlanság biztosítása nehézséget okozhat, ezen kívül a Panasztörvény kötelező előírása adminisztratív, anyagi és egyéb terhet is jelent. Ezért élve a törvény adta lehetőséggel, külső szervezetként egy olyan elektronikusan elérhető felületet fejlesztett, illetve rendszert dolgozott ki, amely megteremti a keretet a törvény hatálya alá tartozó vállalkozások, cégek számára a jogszabályi előírásoknak való teljeskörű megfelelésnek.
A rendszer működtetése során a BKIK komplex csomagban biztosítja a törvényi megfelelőség feltételeit: fenntartja a bejelentés csatornáit, tájékoztatja a feleket a jogszabály szerinti kötelezettségekről, begyűjti a szükséges információkat, miközben garantálja a bejelentők védelmét, anonimitását, de egyúttal képviseli a foglalkoztatók érdekeit. Szavatolja a pártatlanság követelményének megvalósulását, egységes eljárásrend alapján folytatja le az eljárásokat, a vizsgálatokat, valamint szakértői közreműködésével a foglalkoztató működését támogató intézkedési javaslatot tesz a vizsgálatok végén.
A BKIK szolgáltatása az önkéntes tagok számára díjmentesen, egyéb vállalkozásoknak pedig kedvezményesen vehető igénybe.
A budapesti kamara visszaélés-bejelentési rendszere kkv-k részére ITT érhető el.
Kapcsolódó cikkeink
2024-ben is megrendezik a #vadateszem kampányt
A #vadateszem forgalomélénkítő és vadhúst népszerűsítő kampány 2024. november 22-én…
Tovább olvasom >Hatalmas vállalkozói érdeklődés mellett mutatkoztak be az új versenyképességet növelő uniós pályázatok a budapesti kamara tájékoztató fórumán
Több mint egy évtizedes kihagyás után budapesti cégek számára is…
Tovább olvasom >NGM: egyre jelentősebb a női menedzsmenttel működő sikeres vállalkozások száma
Egyre jelentősebb a női menedzsmenttel működő sikeres vállalkozások száma –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >