Harmincon túliak társasága
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének legfrissebb adataiból kiderül, hogy amellett, hogy minden drágább, mint egy éve, sok esetben (pl. nyers tej, vágósertés, darabolt sertéshús) az éves áremelkedés mértéke meghaladja a 30%-ot.
Az AKI Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) adatai szerint Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára 145,55 forint/kilogramm volt 2022 áprilisában. A fehérjetartalom 0,03%pontos, a zsírtartalom 0,04%pontos romlása, valamint az alapár 5%-os emelkedése mellett a nyers tej átlagára 4%-kal nőtt 2022 áprilisában a 2022. márciusihoz képest, és 30%-kal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát.
A nyers tej kiviteli ára 160,9 forint/kilogramm volt 2022 áprilisában, az előző havihoz képest 5%-kal, az előző év azonos hónapjához viszonyítva 61%-kal emelkedett. A kiviteli ár 11%-kal meghaladta a termelői átlagárat. A nyers tej kiszállítása 28%-kal csökkent 2022 áprilisában az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
***
Az AKI PÁIR adatai szerint a 19. héten a hazai zöldborsó 2400 forint/kilogramm leggyakoribb áron jelent meg a Budapesti Nagybani Piac választékában, ami 9%-kal haladta meg az egy évvel korábbi, azonos heti megjelenési árat. A belpiaci újburgonya átlagára a 19. hétre 475 forint/kilogrammra csökkent, ami 19%-kal volt magasabb az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A fehér és a zöld spárgát 12%-kal magasabb áron kínálták 2022 17–19. hetében az előző év azonos időszakához képest.
Az Árinformációs Rendszer azt jelezte, hogy a belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára 7%-kal 24,8 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2022. január–április között az előző év azonos időszakához viszonyítva.
***
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 32%-kal 3,3 ezer tonnára csökkent 2022 január–februárjában a 2021 január–februárjában külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva. Az élősertés-behozatal 33%-kal mérséklődött. A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 4,5%-kal (24 ezer tonnára), értéke 11%-kal nőtt 2022 első két hónapjában 2021 első két hónapjához képest. A sertéshúsimport volumene 25%-kal (30 ezer tonna), értéke 26%-kal volt nagyobb. Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 718,5 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2022 áprilisában, ami 36%-os emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 37%-kal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban.
A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 18,5%-kal, a sertéscombé 1,4%-kal nőtt ugyanekkor (szerk. megj.: 2022. február 1-től bevezetett árstop hatás).
//
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >A nyerstej termelői ára 17 százalékkel emelkedett egy év alatt
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >