Harminchét településen kezdődött el a munka az Élelmiszerlavina programban
Ötödik alkalommal indult el a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és Syngenta Élelmiszerlavina programja. A jótékonysági kezdeményezés révén idén 37 önkormányzat és civil szervezet kapott több millió forint értékű vetőmagot, amelyeket összesen 67 hektárnyi termőföldbe vetnek el ezekben a napokban.
Történetének legtöbb résztvevőjével indult el a napokban az Élelmiszerlavina, idén 37 önkormányzatot és civil szervezetet támogatunk, így minden eddiginél szélesebb körben valósul meg a jótékonysági program, hangsúlyozta Cseh Balázs. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke elmondta: tavaly 27 pályázó kapott támogatást, a földjeiken folytatott közösségi termelés révén tízezer ember kapott csaknem száz tonna terményt.
Az Élelmiszerlavina program lényege, hogy a Syngenta által felajánlott több millió forint értékű vetőmagból a résztvevők helyben burgonyát, zöldborsót, csemegekukoricát, karfiolt, vöröshagymát, fejeskáposztát, paprikát termelnek, majd ezt odaadják a környéken élő hátrányos helyzetűeknek, időseknek, rászorulóknak, fogyatékkal élőknek, szociális intézményeknek.
A program különlegessége, hogy a támogatottak szakmai felügyelettel saját maguk termelnek, mondta Czigány Tibor, a Syngenta Kft. ügyvezető igazgatója. Így azt is megtanulják, hogy később a saját kertjüket hogyan hasznosítsák, s ezáltal visszataláljanak a munka világába. A nyertesek főként a hátrányos helyzetű országrészekből kerülnek ki, olyan települések is szerepelnek a nyertesek között, ahol már generációk nőttek fel úgy, hogy nem ismerik a mezőgazdasági művelést.
Az Élelmiszerlavina program visszatérő szereplője Rudabánya. A borsodi város önkormányzata és egy helyi civil szervezet együttműködésének része az a kiskerti program, ahol az elnyert vetőmagokat elvetik. Az itt megtermelt burgonyát, zöldborsót és paprikát a termelésben részt vevők és a rudabányai rászorulók között osztják majd szét. A baranyai Márok község lakóinak nagy része rossz életkörülményekkel rendelkezik, leszoktak arról, hogy megtermeljék maguknak a zöldséget, gyümölcsöt. Az önkormányzat e sikeres pályázat révén igyekszik visszavezetni őket a gazdálkodásba.
A „Tudat Mezsgyéjén” Alapítvány a Zala Megyei Fogyatékosok Rehabilitációs Intézete és Otthona ellátottainak próbálja segíteni társadalmi beilleszkedését, reintegrációját. A földjeiken megtermelt élelmiszer több mint száz halmozottan hátrányos helyzetű emberhez jut majd el. A Civil Összefogás a Nehéz Helyzetű Emberekért Regionális Közhasznú Egyesület a fejér megyei Környe községben kezdte el a vetést. Programjukban Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ 16 mentálisan sérült tanulója is részt vesz, akik egy önkéntes segítő felügyelete mellett foglalkoznak a vetőmagok ültetésével, nevelésével és a termés betakarításával.
Az Élelmiszerlavina program jótékonysági nagykövete a köztelevízió műsorvezetője, Novodomszky Éva az év folyamán több helyszínen személyesen is bekapcsolódik majd az Élelmiszerlavina programba, több helyszínen is átadja az élelmiszereket.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >