Hamarosan kezdődik az őszi kalászos vetési szezon
A hűvös, csapadékos tavasz után megjelenő gombabetegségek jelentős problémákat okoztak az őszi kalászos vetőmagoknál is. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint a közelgő vetési szezonban a termelésbiztonság érdekében kiemelt jelentősége lesz az ellenőrzött, fémzárolt vetőmag használatának és a gombabetegségek elleni vetőmagkezeléseknek. A termelési költségek magas szintje ellenére a tavalyitól alacsonyabb szinten várhatóak a fémzárolt vetőmag végfelhasználói árak idén.
Csapadékos és hűvös időjárás jellemezte a 2023-as tavaszi időszakot. Ennek eredményeképpen az ország jelentős részén jelentkezett sárgarozsda és más gombabetegség is a területeken. Ezek együttes hatása egyértelműen látszik az őszi búza és árpa betakarítási eredménye-ken is, amelyek sok esetben lényegesen alacsonyabbak a vártnál.
Az őszi árpák esetén a korábbi termésbecslésekhez képest akár több tonnás vetőmag-átlagtermés elmaradás is tapasztalható
A vetőmag-szaporításokban is jelentkeztek az őszi vírusfertőzések és a zászlóslevelet érintő gombafertőzések negatív következményei, melyek hatással voltak a szemkitelítődésre és a magegészségi állapotra. Az őszi vetési szezonban a termelésbiztonság érdekében ezért kiemelt jelentősége lesz az ellenőrzött, fémzárolt vető-mag használatának és a gombabetegségek elleni vetőmagkezeléseknek, hangsúlyozta Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Takács Géza ismertette: a NÉBIH szaporító területekkel és a várható fémzárolási lehetőségekkel kapcsolatos adatait is figyelembe véve az őszi búza, az őszi árpa és a tritikálé vetőmagokból a várható készletek a szakmailag elfogadható, 40% feletti felújítási lehetőséget biztosítanak. A szövetség tagságától kapott információk alapján az ókészlet mennyisége minimális, érdemi hatást nem gyakorol az új termésű készletekre. A várható átlagtermés a vetőmag célú őszi búza és őszi árpa tekintetében az 4,0-5,4 tonna/hektár, a tritikálé esetében 4 tonna/hektár körül lesz.
A kalászos terményárak jelenleg is jelentősen alacsonyabbak az egy évvel ezelőttinél
A termelők várhatóan komoly mértékben fogják költségeiket csökkenteni, amely alól várhatóan a vetőmag sem lesz kivétel. A Vetőmag Szövetség illetékes szekció bizottsága az előző évekhez hasonlóan az idei évben is széleskörű felmérést végzett, majd a beérkezett információk feldolgozása után tájékoztató árat tett közzé az őszi kalászosok II. szaporulati fokú vetőmagjaira: őszi búza esetében ez 158.000 Ft/tonna + ÁFA, míg az árpa, tritikálé esetében 141.000 Ft/tonna + ÁFA. A tájékoztató ár a csomagolt, csávázott, fémzárolt vetőmagra vonatkozik és az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő. Ez az ár nem rögzített, nem kötött, illetve nem ajánlott ár. A konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg. A tájékoztató ár nem jelent árrögzítést, elsődleges célja a jelzés, a várható piaci árinformáció közreadása.
Nemcsak a szövetség tagjai (akik egyben termelők is), hanem az árutermelők számára is fontos, hogy a földbe igazolt származású, kiváló minőségű vetőmag kerüljön és ehhez a szükséges mennyiség rendelkezésre áll.
VSZT
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: jól jön a csapadék az őszi vetésnek
A héten országos, a Kisalföld kivételével kiadós eső érkezett, amire…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >