Hamarosan jöhet a sós vizes rizs
Kínai tudósok olyan rizsfajtát tenyésztettek ki, amely jól fogadja a sós vizes elárasztást is. Kínában 65 ezer négyzetkilométeren szeretnék termeszteni, ha sikeres lesz a program, 80 millió ember táplálását oldhatná meg – olvasható az Indexen.
A hatalmas program Kína második legnépesebb tartományában, a kelet-kínai Santungban indult. A Csingtao Tengeri Rizs Kutatási és Fejlesztési Központ egy 10 milliós metropoliszban található, amely a Sárga-tenger partján fekszik.
Magát a tengeri rizst sok különböző fajtából nemesítették és a legnagyobb érdeme, hogy képes a sós, szikes, lúgos, tengeri lápos területeken is megteremni és bírja a sós vizet, ami már csak azért is fontos, mert a világ jelentős részén nem csak a tengervíz, de a belvizek, vagy akár a talajvíz jelentős része is erősen sós.
Amennyiben a program a tervek szerint halad, akkor hamarosan kétharmad Magyarországnyi területen, egészen pontosan 65 ezer négyzetkilométeren indulhat el a termesztés, amely akár 30 millió tonnával is növelheti a kínai rizsmennyiséget és ez 80 millió embernek jelenthet táplálékot.
A rizs (latinul Oryza sativa) a világ legfontosabb élelmiszere, sokkal több embernek alapétele, mint a gabonafélék, a kukorica, illetve a burgonya.
Rendkívül tápláló étel, 100 gramm rizsben 79 gramm szénhidrát található. A világtermelés 500 milliárd kilogramm évente, vagyis a bolygó 7,5 milliárd fős népességével számolva évente átlagosan mindenki 66,7 kilogramm rizst fogyaszt el. Mindez azonban nem egyenletes, Magyarországon például csak 4 kilogramm az átlagos fogyasztás, vagyis az adat mögött az áll, hogy ahol alaptáplálék a rizs, ott egy felnőtt ember 150 kilót is megeszik évente, ahol pedig nem a rizs a fő eledel, ott egy-két nagyságrenddel kisebb a fogyasztás. (index.hu, Brückner Gergely)
Kapcsolódó cikkeink
Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >A klímaváltozás veszélyezteti Japán híres rizstermelését
A klímaváltozás nemcsak a magyar gazdákat sújtja, de Japánban is…
Tovább olvasom >Kína nyújtotta be eddig a legtöbb GenAI szabadalmat
A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) legfrissebb jelentése szerint 2014 és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >