Hamarosan felügyeleti díjat fizethetnek az élelmiszergyártók
Rövidesen százmilliókat fizethetnek az agrár és élelmiszeripari cégek az élelmiszerlánc-felügyeletet ellátó szervnek, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak (MGSzH) felügyeleti díj címén amennyiben a parlament elfogadja a kormány által nemrég benyújtott sürgősségi javaslatát.
A költségvetési törvény módosítását tartalmazó salátatörvény-javaslat egyik passzusa ugyanis kimondja, hogy jövőre az élelmiszergyártóknak az adóbevalláshoz kapcsolódóan, két részletben a nettó árbevételük egy ezrelékét kell kifizetni az MGSZH számára.
A befolyó összegből az MGSZH az élelmiszerlánc felügyeleti vizsgálatokat folytat, illetve 10 százalékát közelebbről meg nem határozott fejlesztésre fordítja. A beterjesztő Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) mindezt azzal indokolja, hogy a jelenlegi vizsgálati rendszer működése hosszútávon nem megoldott.
Egyre nagyobb igény ugyanis az ellenőrzésekre, ugyanakkor az MGSZH költségvetési forrásokból illetve saját bevételekből – díjak, bírságok – származó bevételek nem emelkedtek hat éve – illetve a költségvetési támogatás csökkent – így ezzel együtt csökkent a vizsgálatok száma is.
Az NGM szerint más országok tapasztalatai illetve a közösségi agrárpolitikai iránymutatások szerint a leghatékonyabb, ha az állami források mellett az élelmiszerlánc-szereplői maguk is finanszírozzák az ellenőrzést.
Érdekképviseleti berkekből úgy tudni, hogy a NGM a javaslatát ezúttal sem egyeztette az iparág szereplőivel, azok csak az Országgyűlés honlapjáról értesültek az újabb adótétel bevezetéséről – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
TikTok-trend ihlette a Kroger új saját márkás termékcsaládját
A Kroger amerikai élelmiszerlánc a legújabb „cherry-core” TikTok trendből merített…
Tovább olvasom >Egyedi hangot keres a Lidl skóciai önkiszolgáló pénztáraihoz
A Lidl közel 3 millió fontot fordít arra, hogy önkiszolgáló…
Tovább olvasom >MBH Elemzési Centrum: Tágul az olló a bérek és a kiskereskedelmi forgalom emelkedése között
Tavaly a fizetések 39%-át költöttük el a kiskereskedelemben, ami a…
Tovább olvasom >