Ha veszélyes az élelmiszer, nem árusítható, már gyanú esetén sem!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség sajtóközleménye felhívja a vásárlók figyelmét a következőkre:
Az elmúlt napokban több élelmiszerről derült ki a hatóságok, a gyártók, vagy a kereskedők minőségvizsgálatai nyomán, hogy azok a hatályos élelmiszerbiztonsági előírások alapján nem forgalmazhatók: antibiotikummal fertőzött méz, rovarölőszer maradékkal fertőzött marokkói paprika, szlovák Ovko bébiétel.
A mai napon a Pick Szeged Zrt. által gyártott „Reál Párizsi szeletelt 150g” és „Reál Sonka szeletelt 100g” Listeria Monocytogenes fertőzöttségére derült fény, aminek veszélyére a forgalmazó külön is felhívta a vásárlók figyelmét.
A hatályos előírások alapján a gyártó és a kereskedő már gyanú esetén is köteles visszavonni a polcról a veszélyes terméket. A kereskedők ennek a követelménynek minden esetben eleget tesznek.
A gyártó és a kereskedő egyaránt köteles tájékoztatni a szakhatóságot, ha gyanú, vagy bizonyosság merül fel az élemiszer biztonságát veszélyeztető körülményről. Kötelező a vásárlókat is tájékoztatni a veszélyekről, ha hibás, vagy gyanús a termék. A vásárlók széles körét fenyegető veszély esetén a hatóság köteles megfelelő tájékoztatást közzétenni.
A vásárlóval szemben a kártalanításért minden esetben a kereskedő a felelős, a hibás élelmiszert vissza kell vásárolni (nem kötelezhető a vásárló „levásárlásra”). A kereskedők ennek a kötelezettségnek eleget tesznek.
A biztonságos élelmiszer értékesítés érdekében a kereskedő felelős az értékesítőhelyen a megfelelő termékkezelésért (például az előírt hűtési hőmérséklet tartásáért, az elkülönített tárolásért, a termékbiztonságot szolgáló csomagolás épségének megőrzéséért, a higiénikus termékkezelésért).
Az élelmiszerbiztonságnak az elmúlt napokban feltárt veszélyei az alapanyag fertőzöttségére és rossz kezelésére vezethetők vissza, a kereskedelmi forgalmazást megelőző időszakokban. A kereskedők együttműködésre törekszenek a gyártókkal, a beszállítókkal a hibák megelőzése és kijavítása érdekében.
Az Európai Unió előírásai alapján az élelmiszer biztonságáért az előállító, vagy a terméket az Unión kívülről behozó első forgalmazó a felelős. A beszállító feladata az élelmiszerbiztonsági követelmények teljesítésének megfelelő dokumentálása és igazolása.
Budapest, 2010. április 13.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >