Ha árral támad a versenytárs
Márkagyártók mind gyakrabban szembesülnek alacsony árakat kínáló versenytársakkal. Zömük a diszkont és a kereskedelmi márkás termék terjeszkedése következtében kénytelen megújítani árstratégiáját. De hogyan? A válaszhoz hasznos támpontot ad a Nielsen, amely a márkatermékeket árérzékenységük szerint szegmentálta. Az árpolitika megváltoztatásához minden marketinges kulcskérdése: mennyire árérzékeny a márkám? A megbízható tájékozódás érdekében a Nielsen elemezte a legfontosabb kategóriákat.
Piaci részesedés és árérzékenység
Az elemzések alapján árérzékenység, illetve lehetséges stratégia szempontjából a Nielsen a márkatermékek következő öt nagy csoportját különbözteti meg:
1. Árkövetők. Jellegzetesen alacsony piaci részesedéssel, de magas árérzékenységgel rendelkező márkák. Általában kicsi a márkaértékük, és csak nehezen tudnak különbözni versenytársaiktól, például az egyre inkább terjedő, legalacsonyabb áron kínált kereskedelmi márkáktól.
2. Árversenyzők. Nagy mennyiségben forgalmazott márkák, magas árérzékenységgel, fogyasztói hajlanak arra, hogy vásárláskor az árra fokuszáljanak.
3. Főáramba tartozó márkák. Átlagos mennyiségben eladott, átlagosan árérzékeny márkák. Például egy-egy piacon a második vagy harmadik legfontosabb márkatermékek.
4. Piacvezetők. Nagy mennyiségben értékesített, alacsony árérzékenységű márkák, az adott piac első számú márkái.
5. Piaci rések márkái. Kis mennyiségben értékesítik őket, és alacsony az árérzékenységük. Például gyakran tartoznak ebbe a csoportba biotermékek vagy prémium márkák.
Gyorsan kell lépni
A Nielsen tapasztalatai szerint, ha adott piacra belép egy alacsony áron kínált versenytárs, például olcsó saját márkás termék, akkor azt leginkább az árkövetők és árversenyzők szenvedik meg, eladásaik jelentős csökkenéseivel. Sőt, amúgy is magas árérzékenységük tovább növekedhet. Ennek következtében az árkövető és árversenyző márkáknak gyorsan kell reagálniuk, hogy minimalizálják forgalmuk visszaesését.
Az árérzékenyek számára két fenntartható stratégia kínálkozik. Egyik a gyártás költségeinek drasztikus csökkentése, hogy a piacon a legalacsonyabb fogyasztói áron jelenhessenek meg. Másik a befektetés a marketingbe, hogy hosszú távon növekedjék a márka értéke. Azaz megpróbálható a márka átpozicionálása az árversenyző csoportba.
Mi javasolható alacsony áron megjelenő konkurens termék esetén az árversenyzők gyártóinak? Õk kénytelenek csökkenteni áraikat, hogy versenyben maradjanak a piacon. A jelentős mennyiségi eladás ugyanis fontos potenciál a versenyképesség fenntartásában. Itt ugyancsak megfontolandó a befektetés a marketingbe, hogy a márkaépítés révén csökkenjen az árérzékenység, és így a márkát átpozicionálják a főáramba tartozó márkák csoportjába.
Megjegyzendő, hogy sok invesztíció szükséges egy márka átpozicionálásába, miközben nincs garancia a sikerére.
Lojális és illojális fogyasztók
A főáramba tartozó márkák mennyiségi eladása valószínűleg csak kis mértékben csökken, ha olcsó versenytárs jelenik meg a kínálatban. Legfeljebb elvesztik a kevéssé lojális vásárlókat.
A főáramba tartozó márkák árrugalmassága nőhet, ha a fogyasztók az új, olcsó terméket az eddigi márkák mellett kezdik el vásárolni; viszont változatlan maradhat, ha az új, olcsó terméket más márka helyett választják; csökkenhet az árrugalmasság, ha a gyártói márkát az új, olcsó termék kedvéért több árérzékeny fogyasztó hagyja el.
A piacvezető márkák magas piaci részesedése és alacsony árérzékenysége általában érintetlen marad az olcsó versenytárs megjelenésének hatására. Legrosszabb esetben az eladott mennyiség valamelyest csökken. Az új versenytárs azonban nem okozza az árérzékenység változását, csak esetleg a márka leginkább árérzékeny, illojális fogyasztói körében.
A piacvezetőknek általában nem szükséges reagálniuk értékes márkájuk árváltozásával. Célszerű folytatniuk befektetéseiket a marketingbe, hogy tovább építsék márkájukat, gyarapítsák az értékét.
A piaci rések márkáit általában szintén nem érinti az alacsony áron kínált versenytárs termék megjelenése, hacsak nem ugyanabban a piaci résben keres magának vevőt. A piaci rések márkái azonban rendszerint túl kicsik ahhoz, hogy vonzzák az alacsony árakkal operáló konkurenseket, akik nagy mennyiségeket kénytelenek forgalmazni ahhoz, hogy profitot érjenek el.
Ha azonban a versenytárs olcsó terméke ugyanazt a piaci rést célozza meg, akkor először legjobb piackutatással feltárni, hogy mekkora a potenciális fenyegetés. Az ellenlépés előtt érdemes felmérni, hogy várhatóan hány fogyasztó fog márkát váltani.
Márkatermékek gyártói hogyan reagálhatnak az alacsony árak kihívásaira úgy, hogy piaci
pozíciójukat megőrizzék vagy erősítsék?
Árérzékenység szegmense Szegmens fő jellemzői Árstratégia ellenlépései
Árkövető – Kis mennyiségű eladás – Reagál a konkurensre
– Magas árérzékenység – Alacsony költséggel termel, legalacsonyabb ár
– Alacsony márkaérték a polcon
– Vagy invesztál a márkaépítésbe és az eladás
növelésébe
Árversenyző – Nagy mennyiségű eladás – Követi a konkurens árát
– Magas árérzékenység – Alacsony árral növeli az eladott mennyiséget
– Alacsony értékű, árra – Vagy invesztál a márkaépítésbe
fokuszált márkák
Főáramba tartozó márkák – Átlagos mennyiségű eladás – Feltárni a fő konkurenseket az árversenyben
– Átlagos árérzékenység – Megfelelő reagálás az ármozgásokra
– 2., 3. márkák a piacon
Piacvezető – Nagy mennyiségű eladás – Nem reagál az új, alacsony árra
– Alacsony árérzékenység – Folytatja a befektetést a marketingbe;
– Árat meghatározók vagy a márkaépítést
kezdeményezők
Piaci rések márkái – Kis mennyiségű eladás – Megvizsgálja az olcsó termék hatását a piacra
– Alacsony árérzékenység – Csak akkor reagál, ha kell
– Folytatja a piaci rés előnyének kihasználását
Forrás: Nielsen
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Indul a karácsonyi roham a játékpiacon
Kezdetét veszi a hazai játékpiac legforgalmasabb időszaka: a karácsony előtti…
Tovább olvasom >Többutas csomagolások jövője – mire készüljön a kereskedelmi szektor?
Az Európai Parlament 2024. április 24-én jogalkotási állásfoglalást adott ki…
Tovább olvasom >10 éves a magyar Black Friday – az akcióvadászattól a tudatos vásárlásig
A Black Friday Magyarországon 10 év alatt sokat változott: míg…
Tovább olvasom >