Gyengült januárban a gazdasági aktivitás az euróövezetben
Januárban a vártnál nagyobb mértékben csökkent az euróövezet gazdasági aktivitása londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzserek körében végzett felmérésének előzetes adatai alapján.
A teljesítménycsökkenés elsősorban a szolgáltatóipari szektort sújtotta, ahol tovább romlott a teljesítmény a decemberihez képest, a feldolgozóipari viszont továbbra is teljesítménynövekedést mutat, bár a decemberinél kevésbé dinamikusat. Összességében az euróövezeti gazdasági teljesítmény csökkent januárban a decemberihez képest.
A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 54,7 pontra csökkent januárban a decemberi 55,2 pontról a várt 54,5 pont helyett.
A szolgáltatóipari BMI a decemberi 46,4 pontról januárban 45,0 pontra csökkent, kevésbé a várt 44,5 pontnál.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI értéke a várt 47,6 pont helyett 47,5 pontra csökkent januárban a decemberi 49,1 pontról.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A szolgáltatóiparban januárban már az ötödik egymást követő hónapba csökkent a teljesítmény, mégpedig tavaly május óta a legnagyobb mértékben. A feldolgozóiparban viszont már a hetedik egymást követő hónapban növekedett januárban a teljesítmény, igaz, ezen belül a legkisebb mértékben. Az összesített teljesítmény pedig a kompozit index tanúsága alapján a harmadik egymást követő hónapban volt 50 pont alatt januárban.
„A szigorodó járványvédelmi korlátozások miatt egyre inkább elkerülhetetlennek tűnik a dupla visszaeséses gazdasági recesszió bekövetkezése az euróövezetben” – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. Kiemelte, hogy a termelési teljesítmény fokozódó mértékben gyengül a szolgáltatóipari szektor romló üzleti kondíciói miatt és a szolgáltatóiparban is a leggyengébbnek bizonyult a teljesítmény növekedésének mértéke immár a hetedik hónapja tartó javulása során.
„Az egyetlen biztató jel az, hogy a lassulás mértéke nem annyira kiélezett, mint a tavaszi válság idején volt” – mondta, kiemelve, hogy ez elsősorban a feldolgozóipar ellenállóképességének és az exportkereslet növekedésének tulajdonítható annak köszönhetően, hogy a korlátozó intézkedések kevésbé gátolták a termelési folyamatokat.
Az IHS Markit szerint az euróövezetben az első negyedévben igen gyenge gazdasági teljesítményre lehet számítani, de a második negyedévben a tömeges oltások terjedésével a növekedés már jelentősebb lendületre tehet szert. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme szeptemberben
Szeptemberben az előzetesen becsültnél nagyobb mértékben lassult az éves infláció…
Tovább olvasom >BMI: Lassabb zsugorodás szeptemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 49,7.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >