Gyenge az idei körtetermés (is)
A körte az ősz egyik legfontosabb gyümölcse, ám a termelés nehézségei az elmúlt években egyre súlyosabbá váltak mind Magyarországon, mind Európában. Bár idén lesz elegendő körte az európai piacon, a termésmennyiség még így is az elmúlt évtized egyik legalacsonyabb szintjén mozog.
Hazánkban a körte termésmennyisége az utóbbi években jelentősen visszaesett. A 80 ezer hektáros ültetvényfelület 40-50%-a korszerűtlen és versenyképtelen, míg 25-30%-a fejlesztésre szorul. Csupán az ültetvények 25-30%-a tekinthető versenyképesnek, amit néhány száz professzionális gazda tart fenn. A KSH adatai is alátámasztják a termésmennyiség csökkenését, és a termelői árak emelkedése is tovább nehezíti a gazdák helyzetét.
Európa legnagyobb körtetermesztője, Olaszország idén javulást mutat a tavalyi katasztrofális terméshez képest, ahol az idei várakozások szerint 405 ezer tonna körte kerülhet betakarításra, ami 120%-os növekedést jelent. Ezzel szemben Hollandia és Belgium visszaeséssel néz szembe, 8,7%-os, illetve 26,6%-os csökkenést prognosztizálnak. Spanyolországban is hasonló a helyzet, ahol 14,8%-os terméscsökkenést várnak.
Pozitívabb hírek érkeztek Portugáliából, Franciaországból és Görögországból, ahol a terméshozamok 10-38%-os növekedést mutatnak. Lengyelországban viszont a kedvezőtlen időjárás miatt 6%-os visszaesést jósolnak, ami tovább erősíti a régió kihívásait.
Bár a magyar gazdák számára még nem érhetők el a 2024-es terméshozamra vonatkozó hivatalos adatok, a jelenlegi trendek aggasztóak. A kedvezőtlen időjárási körülmények és a korszerűtlen ültetvények miatt a körte hazai termelése egyre inkább kihívások elé néz. Az európai helyzet vegyes képet mutat, de a kedvezőtlen környezeti tényezők minden országban hatással vannak a terméshozamra és a piacra.
A jövőben a korszerűsítés, az innováció és az időjárási szélsőségekhez való alkalmazkodás lehet a kulcs ahhoz, hogy a körte továbbra is jelentős szerepet játszhasson mind a magyar, mind az európai piacon.
Kapcsolódó cikkeink
Klímapolitikai Intézet: az élelmiszerek további drágulását okozhatja a klímaváltozás
A klímaváltozás jelentős hatást gyakorol a világ mezőgazdaságára, a környezeti…
Tovább olvasom >Hosszú kajszibarack szezonra számíthatunk
Kiváló termésre, a tavalyi duplájára és hosszú szezonra is számíthatnak…
Tovább olvasom >Megemelte dohányfelvásárlási alapárait az ULT Magyarország
Az idei dohánytermesztési szezonban mindkét dohányfajtánál tavalyhoz képest megemelt dohányfelvásárlási…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >