Gyenge a globális gabonatermés
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) gyorsjelentése szerint az elmúlt három év legalacsonyabb gabonatermését takaríthatja be a világ, ami a készletek csökkenését és az árak emelkedését hozza/hozta. Rossz piaca van a tejnek és a cukornak, a sertéshús iránt viszont megugrott a kereslet – olvasható az agrarszektor.hu-n.
Stagnált a FAO összesített élelmiszerár indexe augusztusban, miután a gabonafélék ára megugrott és a növényi olajoké és a cukoré pedig csökkent. A ma közzétett élelmiszerár-index augusztus havi átlaga (167,6 pont) 5,4%-kal alacsonyabb a tavaly ilyenkor mérttől.
A gabonaárak 4%-ot emelkedetek a hónap folyamán, élen a búzával, melynek ára megkétszereződött, ami jórészt az Európai Unió és Oroszország borús termelései kilátásaival magyarázható. A kukorica világpiaci ára több mint 3%-kal emelkedett, a rizsé valamelyest csökkent. Csökkenést mértek a növényi olajok esetében is (2,6%), amint a pálma-, szója- és napraforgóolaj. A pálmaolajra alacsony a globális kereslet is.
A FAO jelenlegi előrejelzése alapján az idei év globális gabonatermelése elérheti a 2587 millió tonnát, ami bár valamivel magasabb az előző hónapban becsültnél, de még így is az elmúlt három év legalacsonyabbja, és 2,4 %-kal elmarad az előző évi rekordtól. Ezzel párhuzamosan bővülhet a ganona-felhasználás világszerte, a FAO 2648 millió tonnát prognosztizál, részben a takarmány- és ipari célú kukorica keresletének növekedése miatt.
A gabonakészlétek különösen Kínában, az Európai Unióban és Oroszországban fognak csökkenni.
A várható szemestermény-kibocsátást viszont 15 millió tonnával emelték a szakértők Kína, Ukrajna és az Amerikai Egyesült Államok kedvező kukoricatermesztési kilátásainak köszönhetően, mely ellensúlyozza a várható csökenést az Európai Unió és Oroszország termelésében. A FAO számításai szerint az idei szemestermény-kibocsátás eléri a közel 1354 millió tonnát, mintegy 2,6%-kal maradva el a 2017-es szinttől
A tej árának lejtmenete már a harmadik egymást követő hónapja tart, augusztusban további 1,5%-ot mérséklődve. Európa és Ausztrália tejtermelésének bővülését az aszályok akadályozták, Új-Zéland kilátásai viszont javultak. Júliushoz képest a cukorért 5,4%-al kellett kevesebbett fizetni, ezzel a cukor ára az elmúlt évtizedben nem tapasztalt alacsony szintre esett. A jelenség hátterében nagyrészt a legnagyobb termelők, Brazília és India valutájának folyamatos gyengélkedése áll.
A megnövekedett juh és sertés iránti kereslet – utóbbi elsősorban a kínai kereslet miatt –, ami a marha- és a baromfihús árának csökkenését hozta. A marhahús árát a bőséges amerikai kínálat is nyomás alatt tartja. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >