Magazin: Gyártói és saját márkák versenye
„A kereskedelmi márkák kezdeti másolat vagy utánzat pozíciójukból kinőttek, és felfejlődtek innovatív, fogyasztók igényeihez alkalmazkodó szortimentté, amely ár és minőség között kiegyensúlyozott viszonyt kínál.”
A fentieket Christoph Knoke, az IRI globális piackutató cég németországi igazgatója jelentette ki, az ottani élelmiszer-kereskedelmi hetilapnak, a Lebensmittel Zeitungnak adott interjúban. Címe: „Mindegyik csatornában hajtják a saját márkákat.”
Láncok és PL-ek kölcsönhatása
Mindjárt az elején megállapítja, hogy nemcsak a diszkont csatornát jellemzi a fejlődés, mert a szuper- és hipermarketek, valamint drogériák is részt vesznek a folyamatban.
„Azt látjuk, hogy a német diszkontok újra többet költenek saját márkáikra, és egyes országokban, mint Olaszország és Spanyolország, egyre több diszkont nyílik. De a kiskereskedők általában is kihasználják termékeik márkanevének potenciálját ahhoz, hogy láncuk márkanevét is erősítsék.”
A kérdésre, hogy a kereskedelmi márkák saját erejükből fejlődnek-e, vagy sikerüket inkább a klasszikus márkák gyengélkedésének köszönhetik, így válaszolt:
„A kereskedők mindenekelőtt a prémium szegmensre költöttek, tekintettel a jobb minőségre és a vevők hosszabb távú megnyerésére.”
Kitért arra is, hogy a márkagyártóknak nemcsak innovatívnak és vevőorientáltnak kell lenniük, egyedülálló jellemzőket is fontos kínálniuk, amelyek indokolják áraikat. Termékeiknek a polcokon rendelkezésre is kell állniuk. Ha ezt nem tudják megoldani, akkor abból a kereskedelmi márkák profitálnak.
Sokan nézik az ár-érték arányokat
„Termékteszteknél és márkák ellenőrzésénél a PL-ek újra és újra jó értékeléseket kapnak minőség szempontjából és ár-érték viszonyt tekintve is. Emiatt nem erodálódik a fogyasztók bizalma a gyártók márkái iránt? – érkezett a következő kérdés. Erre a kérdésre a válasz azzal kezdődik, hogy „a saját márkák iránti nagyobb bizalomnak nem feltétlenül kell jelentenie azt is, hogy csökkenne a bizalom az ipar márkáival szemben. Itt az a szempont játszik lényeges szerepet, hogy PL-ek ár-érték aránya sok vásárlónak nem felel meg, és emiatt az elvárt minőséget gyártói márkáknál igyekeznek megtalálni.”
„Azért is sikeresek a kereskedelmi márkák, mert vezető élelmiszer-kereskedelmi cégek okosan és gyorsan reagálnak a vásárlási és fogyasztási szokások új trendjeire?”
Igennel válaszol az IRI igazgatója, és ebből a szempontból kiemelkedően fontosként említi az egészséget, a vásárlás örömét és a fogyasztás okozta élvezet mellett a környezet fenntarthatóságát:
„Közben sűrűsödik a diszkontok hálózata, és az Amazon meg a Google egyre jobban beszállnak az FMCG-piacokra. Sőt, az Amazon sok kategóriában hajt egyes márkatermékeknél arra, hogy „csak az Amazonnál.” Néhány más kereskedelmi vállalatnál is tapasztaljuk ezt a jelenséget, amivel saját márkás termékek gyártói igyekeznek felvenni a versenyt.”
Merész újdonságok
Felmerült a következő kérdés: „Egyik tanulmányában Ön megállapítja, hogy megjelennek merész újdonságok, amelyek nem utánoznak másokat. Ez alatt mit ért?”
Válasz: „Sok kereskedő intenzíven törekszik saját márkáinak kínálatát növelni, és szerepeltetni az eladáshelyeken. Például a Lidl gyorsan csatlakozik olyan kezdeményezésekhez, hogy »Burger frissen«. Vagy a Rewe hangsúlyozottan kínál ivásra vagy evésre kész termékeket.Mások pedig megjelennek olyan saját márkás termékkel, amiből nincs is gyártói márka.” //
Kapcsolódó cikkeink
Jelentős hatással bírnak a Lidl saját márkái a portugál gazdaságra
A Lidl Portugália saját márkás termékei közel 1 milliárd euróval…
Tovább olvasom >Lánchíd Klub októberi exkluzív: Magas vásárlóerő mellett is vannak kihívások: a belga piac, közelről
Szautner Péter, a FrieslandCampina nemzetközi vezérigazgatója a Lánchíd Klub októberi találkozóján a…
Tovább olvasom >Húshagyó kedv a virsliknél
Arra készülődnek a virslimárkák, hogy a vásárlókedv újbóli erősödésével visszaveszik…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >