Gondban vannak a kisebb termelők Magyarországon
A magyar kertészeti termelők körében egyre nagyobb az elégedetlenség, és sokan kénytelenek felhagyni a termeléssel. Az ágazatot sújtó problémák széles körben ismertek, és bár az agrár-szakigazgatás próbálkozik megoldásokkal, a statisztikák nem mutatnak javulást. Az ágazat nehézségei tükröződnek a vásárlási szokások átalakulásában is, amely jelentős hatással van a kisebb termelőkre.
Az elmúlt évtizedekben a vásárlási szokások drasztikusan megváltoztak Magyarországon. Míg korábban kisebb szakboltokban, zöldség- és húsboltokban vásároltak az emberek, ma már a nagy hipermarketek és plázák dominálnak, ahol a vásárlók mindent egy helyen megtalálhatnak. Ez a kényelmes megoldás azonban hátrányosan érinti a kisebb termelőket, akik nem rendelkeznek elegendő árualappal ahhoz, hogy a nagyobb üzletekbe bekerüljenek. Így marad számukra a piac és a háztól árusítás, de a forgalom jelentős része már áttevődött a nagyobb üzletekbe – írja az Agrárszektor.
A kisebb termelőknek számos nehézséggel kell szembenézniük:
Piaci hozzáférés: A kisebb termelők nehezen jutnak fix piacokhoz.
Magasabb fajlagos költségek: A termelési költségek relatíve magasabbak a kisebb termelők számára.
Kisebb volumen: A kisebb termelési volumen miatt nem tudnak versenyképes árakat kínálni.
Ezek miatt a kisebb termelők, akik mellékállásként vagy kiegészítő keresetként foglalkoznak kertészeti termeléssel, gyakran felhagynak ezzel a tevékenységgel.
Az őstermelői piacok és kosárközösségek létrehozása egy próbálkozás a helyzet javítására, de a termelők száma továbbra is csökken. A kisebb termelők számára kihívást jelent a vásárlóerő visszaesése és a nagy áruházak olcsóbb árai.
A szabályozások állandó változásai és a logisztikai nehézségek tovább nehezítik a termelők helyzetét. Az adminisztratív terhek és az új szabályozások, mint például a mobilgazda applikáció vagy az e-gazdálkodási napló, gyakran hibásan vagy nem megfelelően működnek, ami felesleges idő- és pénzkidobást jelent a termelők számára.
A szabadföldi termelők számára az időjárási kitettség mindig bizonytalansági tényezőt jelent. A késő tavaszi fagyok vagy a betakarítás előtti jégkárok nemcsak a profitot csökkenthetik, hanem teljes veszteséget is okozhatnak egy-egy szezonban.
A kertészeti termelés Magyarországon komoly kihívásokkal néz szembe, amelyek a kisebb termelők számára különösen nehéz helyzetet teremtenek. A vásárlási szokások átalakulása, a szabályozási és logisztikai nehézségek, valamint az éghajlati kihívások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a termelők egyre inkább felhagynak a tevékenységgel.
A helyzet javítása érdekében szükség van az agrárpolitika és a szabályozások átgondolt, termelőbarát megközelítésére, valamint a kisebb termelők támogatására, hogy versenyképesebbé válhassanak a piacon. Csak így érhető el, hogy a kertészeti termelés fenntartható és jövedelmező maradjon Magyarországon.
Kapcsolódó cikkeink
Egy vendéglátósokat ellátó sikeres zöld vállalkozásról
Ballagási pénzből papírszívószálat vett, és ma már az éttermeket zöldíti…
Tovább olvasom >AM: a biodiverzitás évét hirdették meg 2020-ra „a legszebb konyhakertek” programban
A Magyarország legszebb konyhakertjei elnevezésű országos program az otthoni kertgazdálkodást…
Tovább olvasom >Már nem vakon vásárolunk
Tízből nyolcan elolvassák az összetevőket Tízből nyolc vásárlónak számít, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >