Globális szinten az inflációtól félnek a legjobban az emberek

Szerző: Gáspár Kinga Dátum: 2022. 07. 08. 21:00

Az Ipsos 27 országos kutatása szerint a globális szinten az infláció a legnagyobb lakossági félelem, és mára Magyarországon is a dobogós helyen szerepel (49%). A mért nemzetek közül mindössze a lengyelek, az argentinok és a törökök aggódnak nálunk jobban a pénzromlás miatt.

Az infláció után a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenségek, a munkanélküliség, a bűnözés és a kormányzati visszaélések következnek a félelem-rangsorban

Ezt a 27 országra kiterjedő Global Advisor felmérést 2022. május 27. és 2022. június 6. között végezték az Ipsos Online Panel rendszerén keresztül, 19 000 18-74 éves felnőtt részvételével Kanadában, Izraelben, Malajziában, Dél-Afrikában, Törökországban és az Egyesült Államokban, valamint 16-74 éves kor között mind a 20 másik országban.

A „Globális országátlag” az összes olyan ország átlagos eredményét tükrözi, ahol a felmérést elvégezték. Nem igazították az egyes országok lakosságszámához, és nem célja, hogy teljes eredményt sugalljon.

Az inflációtól való félelem minden másnál erősebb világszerte

Az infláció miatti aggodalmak tovább nőttek, és június a harmadik egymást követő hónap, amikor ez a legnagyobb gond világszerte. A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak tovább csökkentek, és bevezetése óta először nem a Covid-19 jelenti az első számú aggodalmat a 27 megkérdezett ország egyikében sem. Eközben az emberek kétharmada szerint országa rossz irányba halad.

A felmérésben szereplő 18 kérdés teljes rangsora áttekintést ad arról, hogy 28 országban mitől aggódnak ma az emberek. Az infláció (37%) továbbra is a legnagyobb globális probléma, és ebben a hónapban további három ponttal emelkedik. A koronavírus miatti aggodalom négy pontot csökkent, és két hellyel a 10. helyre esett vissza. Eközben a nemzetek közötti katonai konfliktusok aránya három ponttal 11%-ra csökkent.

A második tényező a rangsorban a szegénységtől és a társadalmi egyenlőtlenségtől való félelem

Az infláció immár három egymást követő hónapot töltött a világ legnagyobb gondjaként, és ebben a hónapban további három pontot emelkedett. Májusban az infláció volt az első számú aggodalom Argentínában, Ausztráliában, Kanadában, Nagy-Britanniában, Lengyelországban, az Egyesült Államokban és Törökországban. Ebben a hónapban Belgium, Franciaország és Németország csatlakozott ehhez a listához. Lengyelország a legnagyobb aggodalomra okot adó ország (64%), Argentína pedig a második helyre került (62%). Az infláció miatti aggodalom a múlt hónaphoz képest a 27 országból 20-ban nőtt, a legnagyobb növekedés Malajziában (+15 pont) és Dél-Afrikában (+9) volt. Az aggodalomra okot adó kismértékű csökkenés Hollandiában (-1), Brazíliában (-2), Kolumbiában (-3), Chilében (-3) és Argentínában (-4) tapasztalható.

A szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség a második legnagyobb globális aggodalom, tízből három (31%) tartja ezt országa legfőbb problémájának. Magyarország a legelterjedtebb ország (43%), ezt követi Brazília (42%), Hollandia (40%), Törökország (39%) és Kolumbia (38%). A legnagyobb aggodalom-emelkedés Lengyelországban tapasztalható, hét ponttal magasabb a múlt hónaphoz képest, ezt követi Törökország hat ponttal. A legnagyobb csökkenés Franciaországban, öt ponttal, valamint Nagy-Britanniában, Izraelben és Chilében, három ponttal. Három ország esetében a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség jelenti a legnagyobb gondot: Brazília, Japán és Hollandia.

Magyarországot csak Lengyelország, Argentína és Törökország előzi meg az inflációtól való félelem mértékében

Júniusban egy ponttal nőtt a munkanélküliség miatti aggodalom, és mára a harmadik helyre került a világ gondjainak listáján. A dél-afrikaiak közül tízből hat (63%) tartja a munkanélküliséget az országuk előtt álló legfőbb aggodalomnak. Az infláció miatt leginkább aggódó országok közül Spanyolország (49%), Olaszország (48%), Kolumbia (43%), Peru és Mexikó (mindkettő 41%). Az aggodalmak ebben a hónapban Peruban, Magyarországon és Mexikóban nőttek a legjobban, mindegyik négy ponttal nőtt. Eközben Indiában hat ponttal csökken az aggodalom. Júniusban hét országban a munkanélküliség jelentette a legnagyobb gondot: Kolumbiában, Indiában, Szaúd-Arábiában, Dél-Afrikában, Dél-Koreában, Spanyolországban és Olaszországban.

Világszerte több mint minden negyedik ember (27%) említi a bűnözést és az erőszakot az országa legnagyobb problémájaként, ami nem változott a múlt hónaphoz képest. A legnagyobb aggodalom Mexikóban (61%), ezt követi Chile (57%), Svédország (55%), Peru (52%) és Dél-Afrika (50%). nyolc pont az Egyesült Államokban. Ez a legnagyobb havi emelkedés ebben a kategóriában júniusban, és az Egyesült Államok három helyet lépett előre az érintett országok listáján. Franciaországban és Belgiumban is jelentős emelkedés tapasztalható ebben a hónapban, hat, illetve öt ponttal. Eközben az izraeli aggodalom 11 ponttal csökkent májushoz képest.

A pénzügyi vagy politikai korrupció továbbra is az ötödik helyen áll júniusban, és világszerte minden negyedik az országa előtt álló legfőbb problémaként tartja számon (24%). Az aggodalom Dél-Afrikában a legnagyobb, ahol több mint minden második a legfontosabb problémaként tartja számon (55%). A pénzügyi vagy politikai korrupció az első számú probléma Peruban és Malajziában is, ahol 53%, illetve 50% aggódik emiatt. Júniusban a legnagyobb növekedés Dél-Afrikában, Chilében és Hollandiában volt, amelyek mindegyike négypontos növekedést mutat. Eközben Dél-Koreában hatpontos csökkenés tapasztalható.

A megkérdezett 27 ország átlagosan 16%-a mondta azt, hogy az éghajlatváltozás a legfőbb probléma országukban, ami egy ponttal több, mint a múlt hónapban. Az aggodalom Ausztráliában a legnagyobb, ahol az emberek csaknem harmada (31%) a legfontosabb aggodalomra ad okot. Németország (28%), Kanada (24%), Belgium (23%), India (23%) és Hollandia (23%) következik. A legnagyobb havi emelkedés júniusban Spanyolországban (hat ponttal), valamint Dél-Koreában és Olaszországban (mindkettő öt ponttal) nőtt. Eközben az aggodalom enyhén csökkent az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, mindkettő három ponttal.

A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak további négy pontot csökkentek ebben a hónapban, és két helyet zuhant a 10. helyre a világ gondjait tartalmazó listánkon. Az e havi 12%-os pontszám a legalacsonyabb pont azóta, hogy 2020 áprilisában bekerült a felmérésbe, és 63%-ot regisztráltak. A Covid-19 a bevezetése óta először nem okoz legnagyobb gondot a megkérdezett 27 ország egyikében sem. Ez annak ellenére, hogy 2022 februárjában ez volt a legnagyobb aggodalom a világon, 2022 januárjában pedig 11 országban az első számú aggodalom. A legnagyobb csökkenés júniusban Spanyolországban (-15), Malajziában (-9) és Kanadában (-9) volt. Eközben az aggodalom az Egyesült Államokban és Szaúd-Arábiában (mindkettő +3) ismét felerősödött.

A nemzetek közötti katonai konfliktus ebben a hónapban egy hellyel a 12. pozícióra esett vissza, és az országukat a legfőbb problémaként felsoroló emberek aránya három ponttal 11%-ra csökkent világszerte. Lengyelországban és Németországban tízből hárman az országuk előtt álló legfőbb problémaként tartják számon (33%, illetve 31%). Az aggodalom mértéke ebben a hónapban 27 országból 19-ben csökkent, és csak háromban emelkedett kis mértékben: Magyarországon (+2), Mexikóban (+1) és Brazíliában (+1). Három országban tíz vagy több ponttal csökkentek: Belgiumban (-12), Németországban, ahol ez volt a legnagyobb aggodalom a múlt hónapban (-10), és Olaszországban (-10).

A legtöbb országban a népesség zöme inkább rossznak érzi hazája gazdasági helyzetét

27 országban átlagosan 34% mondja azt, hogy országa jelenlegi gazdasági helyzete jó, míg a többség (66%) szerint rossz. Indiában tapasztalható a legnagyobb növekedés az arányban, mondván, hogy a jelenlegi jó gazdasági helyzet, hat ponttal 80%-ra nőtt a múlt hónaphoz képest. Ez India legmagasabb pontszáma 2019 márciusa óta (80%). Csupán további négy országban nőtt a „jó gazdasági helyzet” pontszáma: Szaúd-Arábia (+5), Spanyolország (+3), Olaszország (+3) és Törökország (+3). A legnagyobb csökkenés Malajziában tapasztalható, amely 11 ponttal esett vissza a múlt hónaphoz képest. Hollandiában, Dél-Afrikában és Ausztráliában is ötpontos csökkenés tapasztalható a jelenlegi gazdasági helyzetet jónak minősítő arányban.

Kapcsolódó cikkeink