Globális szinten az inflációtól félnek a legjobban az emberek
Az Ipsos 27 országos kutatása szerint a globális szinten az infláció a legnagyobb lakossági félelem, és mára Magyarországon is a dobogós helyen szerepel (49%). A mért nemzetek közül mindössze a lengyelek, az argentinok és a törökök aggódnak nálunk jobban a pénzromlás miatt.
Ezt a 27 országra kiterjedő Global Advisor felmérést 2022. május 27. és 2022. június 6. között végezték az Ipsos Online Panel rendszerén keresztül, 19 000 18-74 éves felnőtt részvételével Kanadában, Izraelben, Malajziában, Dél-Afrikában, Törökországban és az Egyesült Államokban, valamint 16-74 éves kor között mind a 20 másik országban.
A „Globális országátlag” az összes olyan ország átlagos eredményét tükrözi, ahol a felmérést elvégezték. Nem igazították az egyes országok lakosságszámához, és nem célja, hogy teljes eredményt sugalljon.
Az infláció miatti aggodalmak tovább nőttek, és június a harmadik egymást követő hónap, amikor ez a legnagyobb gond világszerte. A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak tovább csökkentek, és bevezetése óta először nem a Covid-19 jelenti az első számú aggodalmat a 27 megkérdezett ország egyikében sem. Eközben az emberek kétharmada szerint országa rossz irányba halad.
A felmérésben szereplő 18 kérdés teljes rangsora áttekintést ad arról, hogy 28 országban mitől aggódnak ma az emberek. Az infláció (37%) továbbra is a legnagyobb globális probléma, és ebben a hónapban további három ponttal emelkedik. A koronavírus miatti aggodalom négy pontot csökkent, és két hellyel a 10. helyre esett vissza. Eközben a nemzetek közötti katonai konfliktusok aránya három ponttal 11%-ra csökkent.
Az infláció immár három egymást követő hónapot töltött a világ legnagyobb gondjaként, és ebben a hónapban további három pontot emelkedett. Májusban az infláció volt az első számú aggodalom Argentínában, Ausztráliában, Kanadában, Nagy-Britanniában, Lengyelországban, az Egyesült Államokban és Törökországban. Ebben a hónapban Belgium, Franciaország és Németország csatlakozott ehhez a listához. Lengyelország a legnagyobb aggodalomra okot adó ország (64%), Argentína pedig a második helyre került (62%). Az infláció miatti aggodalom a múlt hónaphoz képest a 27 országból 20-ban nőtt, a legnagyobb növekedés Malajziában (+15 pont) és Dél-Afrikában (+9) volt. Az aggodalomra okot adó kismértékű csökkenés Hollandiában (-1), Brazíliában (-2), Kolumbiában (-3), Chilében (-3) és Argentínában (-4) tapasztalható.
A szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség a második legnagyobb globális aggodalom, tízből három (31%) tartja ezt országa legfőbb problémájának. Magyarország a legelterjedtebb ország (43%), ezt követi Brazília (42%), Hollandia (40%), Törökország (39%) és Kolumbia (38%). A legnagyobb aggodalom-emelkedés Lengyelországban tapasztalható, hét ponttal magasabb a múlt hónaphoz képest, ezt követi Törökország hat ponttal. A legnagyobb csökkenés Franciaországban, öt ponttal, valamint Nagy-Britanniában, Izraelben és Chilében, három ponttal. Három ország esetében a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség jelenti a legnagyobb gondot: Brazília, Japán és Hollandia.
Júniusban egy ponttal nőtt a munkanélküliség miatti aggodalom, és mára a harmadik helyre került a világ gondjainak listáján. A dél-afrikaiak közül tízből hat (63%) tartja a munkanélküliséget az országuk előtt álló legfőbb aggodalomnak. Az infláció miatt leginkább aggódó országok közül Spanyolország (49%), Olaszország (48%), Kolumbia (43%), Peru és Mexikó (mindkettő 41%). Az aggodalmak ebben a hónapban Peruban, Magyarországon és Mexikóban nőttek a legjobban, mindegyik négy ponttal nőtt. Eközben Indiában hat ponttal csökken az aggodalom. Júniusban hét országban a munkanélküliség jelentette a legnagyobb gondot: Kolumbiában, Indiában, Szaúd-Arábiában, Dél-Afrikában, Dél-Koreában, Spanyolországban és Olaszországban.
Világszerte több mint minden negyedik ember (27%) említi a bűnözést és az erőszakot az országa legnagyobb problémájaként, ami nem változott a múlt hónaphoz képest. A legnagyobb aggodalom Mexikóban (61%), ezt követi Chile (57%), Svédország (55%), Peru (52%) és Dél-Afrika (50%). nyolc pont az Egyesült Államokban. Ez a legnagyobb havi emelkedés ebben a kategóriában júniusban, és az Egyesült Államok három helyet lépett előre az érintett országok listáján. Franciaországban és Belgiumban is jelentős emelkedés tapasztalható ebben a hónapban, hat, illetve öt ponttal. Eközben az izraeli aggodalom 11 ponttal csökkent májushoz képest.
A pénzügyi vagy politikai korrupció továbbra is az ötödik helyen áll júniusban, és világszerte minden negyedik az országa előtt álló legfőbb problémaként tartja számon (24%). Az aggodalom Dél-Afrikában a legnagyobb, ahol több mint minden második a legfontosabb problémaként tartja számon (55%). A pénzügyi vagy politikai korrupció az első számú probléma Peruban és Malajziában is, ahol 53%, illetve 50% aggódik emiatt. Júniusban a legnagyobb növekedés Dél-Afrikában, Chilében és Hollandiában volt, amelyek mindegyike négypontos növekedést mutat. Eközben Dél-Koreában hatpontos csökkenés tapasztalható.
A megkérdezett 27 ország átlagosan 16%-a mondta azt, hogy az éghajlatváltozás a legfőbb probléma országukban, ami egy ponttal több, mint a múlt hónapban. Az aggodalom Ausztráliában a legnagyobb, ahol az emberek csaknem harmada (31%) a legfontosabb aggodalomra ad okot. Németország (28%), Kanada (24%), Belgium (23%), India (23%) és Hollandia (23%) következik. A legnagyobb havi emelkedés júniusban Spanyolországban (hat ponttal), valamint Dél-Koreában és Olaszországban (mindkettő öt ponttal) nőtt. Eközben az aggodalom enyhén csökkent az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, mindkettő három ponttal.
A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak további négy pontot csökkentek ebben a hónapban, és két helyet zuhant a 10. helyre a világ gondjait tartalmazó listánkon. Az e havi 12%-os pontszám a legalacsonyabb pont azóta, hogy 2020 áprilisában bekerült a felmérésbe, és 63%-ot regisztráltak. A Covid-19 a bevezetése óta először nem okoz legnagyobb gondot a megkérdezett 27 ország egyikében sem. Ez annak ellenére, hogy 2022 februárjában ez volt a legnagyobb aggodalom a világon, 2022 januárjában pedig 11 országban az első számú aggodalom. A legnagyobb csökkenés júniusban Spanyolországban (-15), Malajziában (-9) és Kanadában (-9) volt. Eközben az aggodalom az Egyesült Államokban és Szaúd-Arábiában (mindkettő +3) ismét felerősödött.
A nemzetek közötti katonai konfliktus ebben a hónapban egy hellyel a 12. pozícióra esett vissza, és az országukat a legfőbb problémaként felsoroló emberek aránya három ponttal 11%-ra csökkent világszerte. Lengyelországban és Németországban tízből hárman az országuk előtt álló legfőbb problémaként tartják számon (33%, illetve 31%). Az aggodalom mértéke ebben a hónapban 27 országból 19-ben csökkent, és csak háromban emelkedett kis mértékben: Magyarországon (+2), Mexikóban (+1) és Brazíliában (+1). Három országban tíz vagy több ponttal csökkentek: Belgiumban (-12), Németországban, ahol ez volt a legnagyobb aggodalom a múlt hónapban (-10), és Olaszországban (-10).
27 országban átlagosan 34% mondja azt, hogy országa jelenlegi gazdasági helyzete jó, míg a többség (66%) szerint rossz. Indiában tapasztalható a legnagyobb növekedés az arányban, mondván, hogy a jelenlegi jó gazdasági helyzet, hat ponttal 80%-ra nőtt a múlt hónaphoz képest. Ez India legmagasabb pontszáma 2019 márciusa óta (80%). Csupán további négy országban nőtt a „jó gazdasági helyzet” pontszáma: Szaúd-Arábia (+5), Spanyolország (+3), Olaszország (+3) és Törökország (+3). A legnagyobb csökkenés Malajziában tapasztalható, amely 11 ponttal esett vissza a múlt hónaphoz képest. Hollandiában, Dél-Afrikában és Ausztráliában is ötpontos csökkenés tapasztalható a jelenlegi gazdasági helyzetet jónak minősítő arányban.
Kapcsolódó cikkeink
Jobb lesz az anyagi helyzetünk 2025-ben? Kutatás készült arról, mit gondolnak a magyarok
Vegyes várakozásokkal tekint a hazai lakosság az idei pénzügyi helyzetére.…
Tovább olvasom >Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválással is megerősítette, hogy az áfát nem emelik
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi…
Tovább olvasom >Közel százezer forintot költöttünk élelmiszerre az ünnepi időszakban
A karácsonyi készülődés határozta meg a Kifli.hu online szupermarket forgalmát…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az LG immár a 13. egymást követő évben került be a Dow Jones Fenntarthatósági Világindexbe
Az LG Electronics (LG) ismét bekerült a Dow Jones Fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Változó piaci környezetben is stabil növekedéssel zárta az évet az AutoWallis Csoport
8 százalékkal több gépjárművet értékesített 2024-ben az AutoWallis Csoport, ezzel…
Tovább olvasom >Felvásárolja a L’Oréal a koreai Dr.G bőrápolási márkát
Megállapodást írt alá a L’Oréal Groupe a Gowoonsesang Cosmetics Co.,…
Tovább olvasom >