GKI-Microsoft: javult Magyarország versenyképessége
A versenyképességi index (VEX) 2010 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest Romániában csökkent, a térség többi vizsgált országában nőtt, a legnagyobb mértékben Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon. Az üzleti környezetet Magyarországon jellemző index (ÜX) enyhén javult – derül ki a GKI Gazdaságkutató és a Microsoft közös felméréséből.
A felmérés során a visegrádi országok, valamint szomszédaink közül Ausztria, Szlovénia és Románia versenyképességi indexét vizsgálták. A mutató a tavalyi harmadik negyedévben Romániában fél százalékkal csökkent, a többi országban nőtt. A legnagyobb mértékben a cseheknél bővült – 2,1 százalékkal –, míg Szlovákiában 1,5, Magyarországon 1,2 százalékkal.
A magyar versenyképességi index 2010 harmadik negyedévi, regionális összehasonlításban jelentős javulásában a fő szerepet az export bővülése, továbbá a gyengébb forintárfolyam játszotta.
A VEX tényezői közül a makrogazdasági teljesítményt kifejező index értéke 2010 második negyedévéhez képest Csehországban igen erőteljesen, 4,4 százalékkal, Szlovákiában 2,5 százalékkal, Ausztriában 2,1 százalékkal, Magyarországon pedig 1 százalékkal nőtt, a többi vizsgált országban csökkent.
A makrogazdasági teljesítmény javulásának fő forrása Csehországban és Szlovákiában a beruházás és az export, Ausztriában és Magyarországon csak az export bővülése volt. A beruházások csökkenését a többi vizsgált országban a kiviteli expanzió, a külső kereslet élénkülése nem ellensúlyozta.
A munkatermelékenységi index 2010 harmadik negyedévében Lengyelországban 1,9 százalékkal, Szlovéniában 1,3 százalékkal, Ausztriában 1,2 százalékkal, Magyarországon 0,9 százalékkal javult. A többi vizsgált ország indexe az említetteknél kisebb mértékben nőtt.
A költség-versenyképesség 2010 harmadik negyedévében Magyarországon 3 százalékkal, Romániában 1,6 százalékkal, Lengyelországban 1,2 százalékkal javult, míg a többi vizsgált országban Szlovákia kivételével romlott. A javulás legfőbb forrása a nemzeti valuta euróval szembeni leértékelődése volt.
Az ÜX értéke Magyarországon 2007 elejétől a 2009 első negyedéves mélypontig szinte folyamatosan csökkent, majd az ezt követő három negyedévben nőtt. 2010 első negyedévében megtört ez a kedvező tendencia, de a második és harmadik negyedévben érezhetően nőtt az index. Miközben a mutató továbbra is saját hosszú távú átlaga alatt maradt, a mélypontot jelentő 2009 első negyedévit 25 ponttal meghaladja. Az előző negyedévhez képest az ÜX-öt alkotó három mutató értéke szignifikánsan javult, egy pedig szignifikánsan romlott.
Az állami magatartás kiszámíthatatlanságát a termelés bővítését akadályozó tényezőként említő vállalatok aránya a harmadik negyedévben csaknem 2 ponttal csökkent az egy negyedévvel korábbihoz képest, így e mutató aktuális értéke továbbra is a hosszú távú átlag alatti. E tényező megítélését illetően – a korábbiakkal ellentétben – a nagyvállalatok között nagyobb a bizonytalanság, mint a kisvállalkozások körében.
Az üzleti környezet bizonytalan voltának említési gyakorisága kismértékben, 1 ponttal csökkent, s így e mutató aktuális értéke is a hosszú távú átlag alatti. A kapott eredmények alapján tehát az üzleti életben érezhető kockázatok enyhén mérséklődtek. A bizonytalan gazdálkodási környezet a kisvállalkozásokat szignifikánsan erősebben zavarja, mint a közepeseket vagy a nagyokat – írja az Index.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >