Gabonatartalékok a piacon
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által működtetett Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból kiderül, hogy az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak átlagosan hét százalékkal fizettek alacsonyabb árat a sertésekért 2014. 17. hetében, mint egy éve. A német és a holland vágóhidak 2,6 százalékkal csökkentették az átvételi árat az előző hetihez képest.
Az AKI vágási statisztikája szerint Magyarországon élősúlyban kifejezve öt százalékkal nőtt a sertések vágása 2014. január–februárban az előző év azonos időszakához képest. A KSH adatai alapján Magyarország januárban csaknem 8 százalékkal kevesebb élő sertést exportált, mint egy évvel korábban. Legfőbb partnereink Románia és Szlovákia voltak. Az élősertés-behozatal az előző év azonos hónapjának mennyiségétől 12 százalékkal maradt el. A legtöbb sertés Lengyelországból, Szlovákiából és Németországból érkezett.A nemzetközi piacon 1,8 százalékkal kevesebb sertéshúst sikerült eladni. A legtöbb hús Olaszországba és Romániába indult. A behozott sertéshús mennyisége 11 százalékkal, az értéke pedig csaknem 24 százalékkal csökkent. A sertéshús 70 százaléka Németországból, Lengyelországból, Ausztriából és Szlovákiából érkezett.
A vágósertés ára 1,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbiakhoz képest. A darabolt sertéshús feldolgozói értékesítési ára 1,8 százalékkal volt magasabb 2014 márciusában, mint egy évvel korábban.
***
Az EU-ban, az előző időszakhoz képest, jelentősen nőtt a folyó (2013/2014) gabonaévben a terménykibocsátás. A Tallage francia piacelemző cég szerint a búza, kukorica és árpa együttes termése megközelítette a 260 millió tonnát, ami 21 millió tonnával haladta meg az egy évvel korábbi termést.
A francia kockázatelemző Agritel úgy véli, hogy Ukrajnában 18,4 millió tonna búzát takarítottak be tavaly, ami 16,5 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, és 23,3 millió tonna, 2012-höz képest 18 százalékkal kevesebb kukorica került a magtárakba. Az elmúlt negyedévben 50 százalékot veszített vásárlóerejéből az ukrán nemzeti valuta, ami mindenképpen befolyással lesz az ukrán agrár-külkereskedelemre.
***
A világ csirkehús-kereskedelme tovább élénkül, 10,7 millió tonna körül várható a csirkehús globális exportja 2014-ben, ez öt százalékkal több, mint 2013-ban volt.
Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 2014 első tizenhat hetében kilónként átlagosan 276 forint volt, ami nyolc százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az egész csirke feldolgozói értékesítési ára 492-ről 505 forintra, a csirkecombé 491-ről 504 forintra, a csirkemellé két százalékkal, 994 forintra emelkedett a megfigyelt időszakban
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >