Forradalom az állati takarmányban: olívával etetett lárvák és rovarfehérje a jövőből
A rovarfehérje gyártása egyre fontosabb szerepet kap a fenntartható mezőgazdaságban, ám a gazdaságos termelés továbbra is komoly kihívás. Az egyik legígéretesebb megoldást most egy spanyol startup, az InsectBiotech mutatta be: az olívaolajgyártás melléktermékét, az olajpogácsát kezdték fekete katonalégy lárváinak takarmányaként használni – és a jelek szerint a formula bevált – írja az Agrárszektor.
A hulladékból érték: olajpogácsa, mint rovar-táplálék
A fekete katonalégy (Hermetia illucens) lárvája ma már világszerte ismert, mint nagy hatékonyságú fehérjetermelő organizmus, amely állateledel, takarmány és bio-trágya előállítására is alkalmas. Az InsectBiotech egy olyan fenntartható, alacsony költségű megoldást keresett, amely megoldja a lárvák fiatal kori, nagy energiaigényű etetését.
A válasz Andalúzia olajfaligeteiben rejlett: a világ egyik legnagyobb olívatermő régiójaként évente több millió tonna olajpogácsa keletkezik. Eddig melléktermék volt – most viszont a rovarfehérje-ipar számára értékes nyersanyag lett. A startup zöldkémiai eljárással tette emészthetővé a lárvák számára ezt a rostos anyagot.
Konténerfarmtól a nagyüzemi gyártásig
A technológia jelenleg két kísérleti üzemben működik: az egyik a Granadai Egyetemen, a másik pedig egy andalúz olajmalomban. A cél, hogy a takarmányhasznosítási arány a lehető legmagasabb legyen – akár 90 százalékban is olívapogácsán alapuló lárvatáp használatával. Ezzel akár hétszer alacsonyabb működési költség érhető el a versenytársakhoz képest.
Az így nevelt lárvákból származó rovarolaj minősége is különleges: az olíva alapú táplálék miatt az oleinsav-tartalom magasabb, ami táplálkozás-élettani szempontból értékesebb zsírsavprofil.
Háziállatok és eperültetvények – sokoldalú felhasználás
Az InsectBiotech már most szerződésben áll két globális állateledel-gyártóval, rovarolaj beszállítására. Emellett a lárvák ürülékét is hasznosítják: természetes talajjavítóként alkalmazzák szőlőültetvényeken, málnásban és eperültetvényeken – a kísérleti eredmények bíztatóak.
Magyarországon is beindult a rovarfehérje-piac
Hazánkban 2023 végén adták át Közép-Kelet-Európa legnagyobb rovarfehérje-gyárát Üllőn. A fekete katonalégy itt is főszerepet kap: a 13 ezer négyzetméteres automatizált létesítmény naponta 120 tonna mezőgazdasági mellékterméket használ fel, és az így előállított rovarfehérje állatok takarmányozására készül.
Miközben a rovaralapú állateledel-piac gyors ütemben növekszik, az emberi fogyasztásra szánt rovartermékek iránti kereslet Magyarországon egyelőre csekély. Az EU jelenleg csak néhány fajt – például a lisztbogár, alombogár, házi tücsök és vándorsáska – engedélyezi élelmiszerként.
Rovarok, mint a jövő fenntartható fehérjeforrásai
A fekete katonalégy lárvája nemcsak tápanyagban gazdag, de rendkívül hatékony biokonverter is: nagy mennyiségű szerves hulladékot képes lebontani, miközben komposztszerű biomasszát hoz létre. Ezzel egyszerre oldható meg a mezőgazdasági hulladék újrahasznosítása és a műtrágyahasználat csökkentése.
Egyes előrejelzések szerint az EU rovarfehérje-piaca 2030-ra elérheti a 2 milliárd eurós éves forgalmat – ebben a fejlődésben pedig kulcsszerepe lehet a fekete katonalegyet és fenntartható melléktermékeket hasznosító innovációknak.
Kapcsolódó cikkeink
Magyarországon indult el Közép-Európa legnagyobb rovarfehérje-gyártó üzeme
2024 decemberében kezdte meg működését Magyarország első ipari léptékű rovarfehérje-üzeme…
Tovább olvasom >Az Agroloop 13 ezer négyzetméteres automatizált gyára mérföldkőnek számít a rovarfehérje-gyártó iparágban
Az európai fehérjekitettség egyre sürgetőbb problémát jelent az agrárszektorban: a…
Tovább olvasom >Rovaralapú megoldások kutatásában működik együtt az Agroloop és a Széchenyi István Egyetem
A rovaralapú megoldások közös kutatására és fejlesztésére kötött együttműködési szándéknyilatkozatot…
Tovább olvasom >További cikkeink
Élelmiszer-kereskedelem 2025 elején: nőtt az uniós import, csökkent a kereskedelmi többlet
2025 januárjában az Európai Unió agrár-élelmiszeripari kereskedelme vegyes képet mutatott:…
Tovább olvasom >Drágul a csirkehús és a tojás: újabb áremelkedési hullám sújtja a magyar háztartásokat
A takarmányárak, az infláció és a globális kereslet-kínálat alakulása együtt…
Tovább olvasom >Visszavonja a kormány a húsimport-tilalmat: enyhül a feszültség a szomszédos országokkal
A magyar kormány visszavonja azt a múlt héten kiadott rendeletét,…
Tovább olvasom >