Folytatódnak a klímatárgyalások Bonnban
2011. június 6-ától újabb ülésszakkal folytatódtak az éghajlatváltozás elleni küzdelmet fókuszba helyező egyeztetések az ENSZ keretegyezményének égisze alatt. A bonni tárgyalásokon az Európai Uniót a magyar elnökség és az Európai Bizottság képviseli. A június 17-ig tartó találkozó célja a Kiotói Jegyzőkönyv lejártát követő időszakra szóló globális, átfogó, jogilag kötelező, új éghajlatváltozási megállapodás létrehozása.
A bonni ENSZ ülésszak – amelyen több mint 170 ország több mint 1200 szakembere vesz részt – elsődleges feladata az év végi dél-afrikai klímacsúcs előkészítése. A találkozón megrendezendő műhelytalálkozókon a fejlődő és a fejlett országok kibocsátás-csökkentési vállalásaikat tisztázzák, továbbá megerősítik azt a megállapodást, hogy a globális felmelegedés mértékét 2 celsius fok alatt stabilizálják.
A kéthetes tárgyalási fordulón számos szaktémában folyamatos, intenzív érdekegyeztetések folynak a 194 országot kisebb szövetségekbe tömörítő érdekcsoportok között. Az Európai Unió rendszerint a megbeszélések legaktívabb résztvevői közé tartozik. A tárgyalások több színtéren – plenáris üléseken és kisebb formációkban –, párhuzamosan zajlanak.
A 2010. decemberi klímakonferencia a 2012 utáni időszak új globális éghajlatváltozási keretet előkészítendő megállapodás csomag elfogadásával zárult. A tárgyalások eredményeképp több kulcskérdésben előrelépés történt az új klímarezsim kialakítása érdekében, ugyanakkor a Cancúni Megállapodás csak kiindulási alap, amelyre építve legkorábban a 2011. évi dél-afrikai konferencián jöhet létre jogilag kötelező megállapodás. A korábbi ülésszakon elfogadott döntések így fontos közbülső állomást jelentenek az új éghajlatváltozási keret létrehozásához vezető úton. A cancúni tárgyalások egyik legjelentősebb eredménye, hogy sikerült visszaállítani a nemzetközi tárgyalási folyamatokba vetett bizalmat.
Cancún után 2011 áprilisában, Bangkokban találkoztak először újra a tárgyalófelek. Az ülésszak első felében hosszas vita után sikerült kompromisszumra jutni, és kijelölni a következő hónapok egyeztetéseinek főbb témaköreit. Ennek a munkaprogramnak a végrehajtása kezdődik el Bonnban.
A magyar delegáció 2011. június 6-án és 17-én az Európai Bizottsággal közös sajtótájékoztatót tart, amely a www.unfccc.int portálon élőben is figyelemmel kísérhető, illetve az események nyomonkövethetőek az elnökségi honlapon, a www.eu2011.hu is.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >