Folytatódik Európa turisztikai fellendülése
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legfrissebb adataiból kiderült, hogy Európa turisztikai fellendülése tovább folytatódik, mivel a közelmúltban elérte a 2019-es nemzetközi turistaérkezések közel 95%-át – az elemzés a VIMOSZ hírlevelében jelent meg. Bár az utazók az utóbbi időben gazdasági problémákkal szembesültek, ennek ellenére az idei nyár folyamán erősérdeklődést mutattak az utazások iránt.
A közzétett ETC-jelentésből kiderül, hogy a legjobb ár-érték arányúeurópai úti célok között a következő országok szerepelnek: Szerbia (+27%), Bulgária (+21%), Montenegró (+12%) és Törökország (+9%). Tavaly a légiforgalomfellendülése elmaradt a fogyasztói kereslettől Európa-szerte, most azonban a júniusi adatok azt mutatják, hogy egyre közelebb kerül a 2019-es szintekhez.
A növekedés hátterében az európai és a külföldi légitársaságok megnövekedett kapacitása áll, amelyek a nyári hónapokra időben megjelennek a piacon. A jelentés alapján az európai járattervezés is fordulatot vesz idén nyáron és eléri a járvány előtti szintet, a tervezett ülőhely-kapacitás 96%-os lesz. Ugyanakkor a nemzetközibevételi utaskilométerek (RPK) is folyamatos fellendülést mutatnak, 2023 áprilisában elérte a 2019-es szint 90,8%-át. A megfizethetőség kulcsfontosságú tényező lesz a nyaralók Európán belüli úti célkiválasztásában. Az olyan dél-mediterrán úti célok, mint Portugália (+79%), Törökország (+78%) és Montenegró (+43%) jelentős növekedést jelentettek az amerikai piacról érkező vendégek számában. A kelet európai országok, valamint Lettország +135%-os és Lengyelország +51%-os növekedést könyvelhettek el. Ami Lettországot illeti, ez a növekedés az Európán kívül élő lettdiaszpóra barátainak és rokonainak látogatásaihoz kapcsolódik.
Az ETC azt is kimutatta, hogy 2023 júniusától novemberig tartó időszakra utazást tervező európaiak száma a költségekkel kapcsolatosaggályok miatt 4%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanitt hangsúlyozták, hogy a csökkenésellenére az európaiak 69%-a még mindig tervez utazást a fenti időszakban. A nemzetiségek közül az osztrákok mutatták a legnagyobb vonakodást az utazástól ezen okból kifolyólag, a válaszadók mindössze 45%-ának voltak utazási tervei. A második helyen a svájciak állnak az utazni szándékozó válaszadók 56%-ával, a németek pedig 62%-kal.
Nemrégiben a Booking.com kijelentette, hogy a vállalat még nem felel meg a digitális piacokról szóló törvény szerinti kapuőr minősítés feltételeinek. Ez rossz hír az európai szállodák számára, tekintve, hogy a törvénynek alapvető szerepe van abban, hogy segítséget nyújtson az online utazási irodák tisztességtelen magatartásával szemben. A nyári szünet előtt várhatóan az Európai Parlament TRAN (Közlekedési és Idegenforgalmi) és ITER (Ipari, Kutatási és Energiaügyi) bizottságai szavaznak a rövid távú bérleti díjakról, illetve a csomagolási és csomagolásihulladékról szóló uniós javaslatról, két, a vendéglátóipari vállalkozások számára fontos ügyről (HOTREC, Schengenvisainfo).
Kapcsolódó cikkeink
Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Húzóágazat lehet idén a turizmus
A VIMOSZ a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI-val…
Tovább olvasom >VIMOSZ: optimizmus a turisztikai szektorban
Kitartó optimizmus jellemzi a magyarországi turisztikai szektort, az ágazat szereplői…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >„Kényelmi” tálca – A nap képe
A hirtelen mozdulatok sem okozhatnak kárt a Couch Drink +…
Tovább olvasom >