Folyamatosak a vajlopások az áremelkedések hatására
Az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az infláció egyre gyorsul és az árak folyamatosan emelkednek, miközben az ország jelentős védelmi kiadásokra fordítja forrásait. A helyzet egyik legfeltűnőbb jele a vaj drasztikus áremelkedése, amely aggodalmat kelt a fogyasztók és a gazdasági szakértők körében. Az állami statisztikai szolgálat adatai szerint egy tömb vaj ára december óta 25,7%-kal emelkedett, míg a „Breszt-Litovszki” márkájú prémium vaj Moszkvában az év eleje óta 34%-kal drágult, elérve a 239,96 rubelt (körülbelül 925 forintot) – írta meg a Reuters nyomán az Agrárszektor.
Az áremelkedések nyomán a vajlopások egyre gyakoribbá váltak, és több szupermarket kénytelen volt műanyag védőtokokat használni a bolti lopások megfékezésére. A kormány a kialakult helyzet kezelésére már lépéseket tett: Dmitrij Patrusev mezőgazdaságért felelős miniszterelnök-helyettes október végén bejelentette, hogy növelni fogják a vajimportot. Az orosz média értesülései szerint nagy szállítmányokat várnak Törökországból, Iránból és Indiából, mivel a fehérorosz import már nem képes kielégíteni az ország keresletét.
Az áremelkedések azonban nem csak a vajat érintik. A tejtermékek, a bérek, a kamatlábak, valamint az üzemanyag és a szállítási költségek is jelentősen nőttek. Vlagyimir Putyin elnök korábban már hangsúlyozta az orosz gazdaság rugalmasságát, kijelentve, hogy az ország képes egyensúlyt teremteni a „fegyverek” és a „vaj” között. Ennek ellenére a nyugati szankciók és a védelmi kiadások növekedése komoly nyomást gyakorol az orosz gazdaságra, és a szakértők szerint mind közép-, mind hosszú távon borúsak a kilátások.
A fogyasztók vásárlási kedvének visszaesése, az inflációs nyomás és a kormány által prioritásként kezelt katonai kiadások olyan környezetet teremtenek, amelyben az alapvető élelmiszerek elérhetősége és ára továbbra is kihívást jelenthet. Az orosz gazdaság jelenlegi helyzete rávilágít a belső kihívásokra és a globális szankciók hatásaira, amelyek együttesen jelentős hatással vannak az ország mindennapi életére.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Olaszországban 1,7 százalékra gyorsult az infláció júniusban
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a…
Tovább olvasom >MNB-igazgató: 4,7 százalékos éves inflációval számol idén a jegybank
Az infláció 2025 hátralévő részében várhatóan meghaladja a jegybanki toleranciasávot,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >