Folyamatosak a vajlopások az áremelkedések hatására
Az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az infláció egyre gyorsul és az árak folyamatosan emelkednek, miközben az ország jelentős védelmi kiadásokra fordítja forrásait. A helyzet egyik legfeltűnőbb jele a vaj drasztikus áremelkedése, amely aggodalmat kelt a fogyasztók és a gazdasági szakértők körében. Az állami statisztikai szolgálat adatai szerint egy tömb vaj ára december óta 25,7%-kal emelkedett, míg a „Breszt-Litovszki” márkájú prémium vaj Moszkvában az év eleje óta 34%-kal drágult, elérve a 239,96 rubelt (körülbelül 925 forintot) – írta meg a Reuters nyomán az Agrárszektor.
Az áremelkedések nyomán a vajlopások egyre gyakoribbá váltak, és több szupermarket kénytelen volt műanyag védőtokokat használni a bolti lopások megfékezésére. A kormány a kialakult helyzet kezelésére már lépéseket tett: Dmitrij Patrusev mezőgazdaságért felelős miniszterelnök-helyettes október végén bejelentette, hogy növelni fogják a vajimportot. Az orosz média értesülései szerint nagy szállítmányokat várnak Törökországból, Iránból és Indiából, mivel a fehérorosz import már nem képes kielégíteni az ország keresletét.
Az áremelkedések azonban nem csak a vajat érintik. A tejtermékek, a bérek, a kamatlábak, valamint az üzemanyag és a szállítási költségek is jelentősen nőttek. Vlagyimir Putyin elnök korábban már hangsúlyozta az orosz gazdaság rugalmasságát, kijelentve, hogy az ország képes egyensúlyt teremteni a „fegyverek” és a „vaj” között. Ennek ellenére a nyugati szankciók és a védelmi kiadások növekedése komoly nyomást gyakorol az orosz gazdaságra, és a szakértők szerint mind közép-, mind hosszú távon borúsak a kilátások.
A fogyasztók vásárlási kedvének visszaesése, az inflációs nyomás és a kormány által prioritásként kezelt katonai kiadások olyan környezetet teremtenek, amelyben az alapvető élelmiszerek elérhetősége és ára továbbra is kihívást jelenthet. Az orosz gazdaság jelenlegi helyzete rávilágít a belső kihívásokra és a globális szankciók hatásaira, amelyek együttesen jelentős hatással vannak az ország mindennapi életére.
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >Áprilisban emelkedett kissé az euróövezeti infláció
A vártnál nagyobbnak, az előző havival megegyezőnek bizonyult az euróövezeti…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >