Megjelent az FMCG-piac 2021. évi kereskedelmi toplistája – Elöl a helyzet változatlan: Lidl, SPAR és Tesco
Az elmúlt két évben komoly változások történtek az életünkben, amibe beletartozik a mindennapok vásárlása is. A vásárlási döntéseinkben bekövetkező változások pedig tetten érhetők a kereskedelmi láncok előző éves összesítőjében, a június elején megjelenő FMCG kereskedelmi toplistában is. Tavaly új listavezetőt üdvözölhettünk – idén az volt a kérdés, hogy megőrizte-e első helyét a Lidl 2021-ben? Jelentjük, igen, nem is akárhogy – nagyságrendileg 100 milliárd forint plusz forgalommal szárnyalt tovább.
Változások a listán…
Az idei toplistában három fontos változást mutatunk. Az egyik, talán legfontosabb, hogy az Auchan előrelépett egyet, a 6. helyre. A másik, hogy az eddigi 11 helyett toplistánk immár 12 szereplős – dinamikus bővülésének köszönhetően a Müller drogéria is megjelent a „nagyok” között. Harmadik újdonságunk, hogy idéntől a toplistában az egyes láncok boltszámait nemcsak az adott, hanem a megelőző évre vonatkozóan is mutatjuk, hiszen ez is hozzájárulhat részben a forgalmi változáshoz, és részben persze az eredményekhez is.
A Lidl továbbra is toronymagasan vezeti a listát, sőt, 2021-ben még távolabb került a többiektől, hiszen a legjobban teljesítő drogérialánc éves bruttó forgalmával előzte meg a toplista második helyét stabilan magának tudható SPAR-t. Az összes lánchoz képest is a legnagyobb bővülést mutatja, ami nem csoda, hiszen továbbra is a diszkontok tudtak a legjobban növekedni tavaly, a GfK szerinti csatornarészesedésük már eléri a 31%-ot. A diszkontok penetrációja is a legmagasabb: 96%, és ez a csatorna áll a legjobban a vásárlási gyakoriság listán, a maga 69 alkalmával átlagosan háztartásonként, éves szinten. Így nem is csoda, hogy 2021-ben kivétel nélkül mindegyik diszkontlánc növelte boltszámát.
A tavalyi év „post covid” szindrómája az energia-, alap- és csomagolóanyagárak és a logisztika költségeinek elszabadulása volt a szektor számára, miközben a hazai infláció is érezhetően emelkedni kezdett – ebben a környezetben minden olyan csatorna számára, amely kedvező árakat tartósan biztosított, borítékolható volt a siker.
A legtöbb boltszám-növekedéssel mégis a SPAR-lánc büszkélkedhet tavaly. A több lábon állás stratégiáját következetesen megvalósítva tovább szilárdította ezüstérmes pozícióját. Az élelmiszer-termeléssel is egyre szélesebb skálán foglalkozó lánc új egységgel erősítette pozícióit a hipermarketek között. A kisebb méretű, különböző SPAR-lánchoz tartozó üzletek, mint például a franchise vagy benzinkúti üzletek számának növekedése, ugyancsak megmutatkozott az eredményekben.
A Tesco a 2020. évi arányt megtartva követi a SPAR-t, és halad szépen előre. Mint ahogy a harmadik hipermarketlánc, az Auchan is növekedett, sőt, előzött – idén egyetlen láncként. Fontos megemlíteni, hogy bár az utóbbi időben a hipermarketek gyengélkednek, kosárértékük nagyságrendje 2021-ben átlagosan a közel 6000 forinttal még mindig szignifikánsan a legnagyobb, és folyamatosan bővülni képes.
A két sikercsatorna, a diszkontok és drogériák mutatták a legjobb számokat a tavalyi évben, forgalmi növekedésük és kosárméretbővülésük csak az online vásárlásokénál maradt alább. Nagyszerűen szerepelt a Lidl, Aldi, Penny hármasa, ahogy a dm, Rossmann, Müller trió is. Ez utóbbi idén először került fel a Toplistára, tartósan átlépve bruttó forgalmával az 50 milliárdos belépési küszöböt.
De a hazai láncok pozíciója is hasonlóan stabil a korábbi évekhez képest, némi bővülést mutatva. Igaz, hogy a múltban mindig együtt mozgó örökhármas Coop, CBA, Reál közé belépett az Auchan, de beleszámítva, hogy kivétel nélkül mindegyik hazai láncnál csökkent a boltszám, a bővülés örvendetes. Bár a modernizáláshoz, fejlesztéshez szükséges forrásokban nem tudják felvenni a versenyt multinacionális versenytársaikkal, megteszik, amit tudnak, és a covid alatt előtérbe került „lakóhely-közeliség” fontosabbá válása is tartósnak tűnik, aminek előnyét élvezik.
Bár a toplistában külön nem látszik, de idén már muszáj külön is említést tenni az FMCG piac online részvételéről, hiszen egyrészt szinte mindenkit így vagy úgy érint a toplistások közül. Másrészt 2021-ben a megelőző évhez képest, közel 54%-kal bővült az FMCG online forgalom, maga mögött hagyva minden más szektort, és elérte a 118 milliárdos értéket a GKID adatai alapján.
… és változások a piacon
Összefoglalva tehát, az elmúlt két évben erős változások történtek az életünkben, amibe beletartozik a mindennapok vásárlása is. A vásárlási döntéseinkben bekövetkező változások pedig tetten érhetők FMCG kereskedelmi toplistánkban is.
A tartós otthonlét mindent átrendezett. Többet és többen voltunk otthon, így többet vásároltunk egy-egy alkalommal otthonra, de ritkábban jártunk el a boltokba. Ez a 2020-ban indult tendencia 2021-ben is folytatódott, igaz, hogy picit kisebb mértékben, és az év közbeni lassú nyitás után kezdett minden magához térni. A GfK számai alapján a vásárlói gyakoriság az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, 5%-ot 2020-ban, majd tovább esett 4%-kal 2021-ben, még az alapvető élelmiszerek tekintetében is. A kosárméret ugyanakkor ellenkező irányba változott, de az infláció mértékétől elmaradt a bővülés, így összességében bár növekedett a forgalom, ez valójában nem eredményez valódi bővülést.
– Az elmúlt két év nem akármilyen év volt az FMCG üzletláncok számára. A gyors reakciókkal, az aktuális új helyzetek folyamatos megoldásával helyt álltak – hangsúlyozza Hermann Zsuzsanna, a Trade magazin ügyvezető-főszerkesztője. – Ugyanakkor nem csak a forgalmak bővültek szépen, hanem a kiadások is – sok helyen sokaknak okozva fejfájást a szektorban. A kereskedelem helyzetét befolyásoló tényezők között a tavalyi év margójára is fontos feljegyezni, hogy sok esetben lánconként több száz munkatárs hiánya mellett érték el az eredményeket, amely nyilván a mindennapokat nehezítették.
Az ellátási láncban tapasztalható folyamatos nehézségek még jó időre velünk maradnak, és ma már tudjuk, hogy fokozódnak tovább 2022-ben. A költségek rohamos tempójú növekedése, az árfolyamok kiszámíthatatlansága, az inflációs nyomás és ezzel együtt a vásárlók romló anyagi helyzete nem könnyítette meg az elmúlt években a kereskedelem helyzetét sem, amelyben pozitív változást egyelőre az idei év sem látszik hozni. A 2019-ig tartó öröméveknek úgy tűnik, hogy most egy időre búcsút kell(ett) mondani. Bízzunk abban, hogy nem kell még 5 évet várni a jobb fordulatra. Sok változás előtt állunk 2022-ben mind az offline, mind az online kereskedelem tekintetében az FMCG-piacon –, de ennek részleteire majd egy év múlva ilyenkor derül fény.
Az FMCG-piac 2021. éves teljesítményéről bővebben, illetve a toplistában szereplő cégek saját összegzőit a tavalyi évről és idei tervekről a Trade magazin 2022/6–7. számában olvashatják majd június 10-től digitálisan a www.trademagazin.hu oldalon és nyomtatott formában is.
***
Módszertan:
A Kereskedelmi Toplista rangsorát a forintban feltüntetett értékek alapján határozzuk meg. Az euróban mutatott érték a nemzetközi tájékoztatást segíti, ugyanakkor fontos, hogy az euró árfolyamának instabilitásából adódóan, figyelembe kell venni, hogy minden átváltást az adott cég pénzügyi zárásának hónapjában, annak zárónapján közölt MNB árfolyam alapján mutat a lista.
A táblázatban található adatok a cégek saját közlését tartalmazzák.
A *-gal jelölt forgalmi adatok a Trade magazin becslései, amelyek a Trade magazin 2020. évre kiadott kereskedelmi toplistájának, valamint a cégek 2020. és 2021. évi bevallásainak alapján, és az eltelt periódusban a piaci körülményekben bekövetkezett változások alapján kerültek megbecslésre, szakértők bevonásával.
A Trade magazinról:
A Trade magazin az FMCG piac vezető szaklapja Magyarországon. A terület egyetlen auditált lapjaként, alkalmanként 20 ezer példányban jut el a kereskedelem és beszállítói kör, valamint a horeca szektor döntéshozóihoz. A magazin bővített formában digitálisan is elérhető a www.trademagazin.hu oldalon, és minden munkanap megjelenő hírlevelében, magyar és angol nyelven.
Kapcsolódó cikkeink
Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete
Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és…
Tovább olvasom >A Lidl a VEGANUÁR™ 2025 kiemelt élelmiszerlánc partnere lett
A Lidl Magyarország a VeganuárTM 2025 kiemelt élelmiszerlánc partnere lett.…
Tovább olvasom >Extra löket, extra alacsony áron a Tescótól
Új év, új élet – mondogatjuk magunknak szinte minden év…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Aldi szalmonellával szennyezett hajdinalisztet hívott vissza a forgalomból
Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a…
Tovább olvasom >Új AI alapú tervezőeszközzel segíti az amerikai kereskedőket az Alibaba
Az Alibaba International bevezette a kis- és középvállalkozások igényeire szabva…
Tovább olvasom >