FM: Oroszország jogtalanul tiltotta ki az Európai Unióból származó sertéshúst
Oroszország jogtalanul tiltotta ki az Európai Unióból származó sertéshúst, az orosz sertés-behozatali tilalom nem az idevonatkozó nemzetközi jogszabályokon alapult a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) megállapítása szerint – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint ezzel a döntéssel az uniós kivitel 25 százalékkal csökkent. Az oroszoknak hatvan napjuk van fellebbezni.
A közlemény felidézi: Oroszország 2014 elején tiltotta meg az Európai Unióból származó élő sertések, a friss disznóhús és az abból készült termékek bevitelét az orosz-fehérorosz-kazah vámunió teljes területére. A vámunió azóta kibővült Örményországgal és Kirgizisztánnal. Az intézkedés hátterében az afrikai sertéspestisnek az EU Fehéroroszországgal határos területein történt szórványos előfordulása áll.
Az Európai Unió moszkvai képviseletének adatai szerint az orosz importtilalommal az uniós kivitel mintegy 25 százaléka esett ki. A magyar sertéságazatnak is jelentős hátrányt okozott a döntés, mert nagy mennyiségben szállított friss sertéshúst és sertéshúsból készült termékeket is a vámuniós piacra. Az érintett termékek többségének kereskedelme – az Oroszország által az uniós mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek behozatalára vonatkozóan politikai okokból elrendelt tilalom miatt – továbbra is korlátozott – áll a közleményben.
A WTO a vitarendezési eljárásában megállapította, hogy az orosz intézkedés nem a vonatkozó nemzetközi normákon alapul. Sérti a WTO állat- és növény-egészségügyi intézkedések alkalmazásáról szóló úgynevezett SPS-megállapodását.
A tilalom nem veszi figyelembe a regionalizáció elvét, amelynek alapján lehetőség van a kereskedelem folytatására egy ország betegségektől elismerten mentes területeiről még akkor is, ha az ország többi részének állategészségügyi státusa nem kedvező. A testület kiemelte, hogy a WTO-tagok kizárólag a WTO szabályainak megfelelően korlátozhatják a behozatalt állategészségügyi okokra hivatkozva.
A közlemény szerint ugyanakkor az Európai Unió rendelkezik a világ egyik leghatékonyabb állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági rendszerével, amely szigorú kockázatelemzésen- és kezelésen alapszik.
A testület jelentése ellen 60 napon belül lehet fellebbezni. Amennyiben az említett határidőn belül nem nyújtanak be fellebbezést, a testület a jelentést elfogadja, és Oroszország köteles eleget tenni az ajánlásnak – tartalmazza a közlemény. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány – videóval
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >Többségi tulajdont szerzett a Magnit az Azbuka Vkusa prémium üzletláncban
A Magnit, Oroszország egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánca többségi részesedést vásárolt…
Tovább olvasom >Védjegybejegyzést kért a McDonaldʼs Oroszországban
A McDonaldʼs kérelmet nyújtott be az orosz szabadalmi hivatalhoz, a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >