FM: nagyon kedvezőek a betakarítási eredmények
Kiemelkedőek az idei nyári aratási és őszi betakarítási eredmények több növényi kultúra esetében is, például kukoricából – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Czerván György ismertette: Magyarországon gabonából – a nyári és az őszi betakarításúakból összesen – mintegy 19 millió tonna termett, 15 százalékkal több az előző évinél. Jelezte: az őszi betakarítási és vetési munkák a befejezésükhöz közelednek.
Kiemelte: a kukorica idei hektáronkénti átlaghozama 8,6 tonna feletti, 1990. óta a legjobb. A termény össztermése 2016-ban várhatóan 9,1 millió tonna lesz, ami a történelmi második legjobb eredmény. Egyedül 2014-ben termett több ennél, akkor 9,35 millió tonnát takarítottak be.
A napraforgó idei hektáronkénti 3 tonnás termésátlaga nemcsak történelmi, de világrekord is. Ennél nagyobb mennyiséget egy hektárról napraforgóból sehol a világon nem takarítottak be. A napraforgó össztermése az idén elérte az 1,8 millió tonnát, ami ugyancsak történelmi rekordnak számít.
A repce 3 tonnát meghaladó hektáronkénti termése 1990 óta a második legjobb teljesítmény, csak 2014-ben volt jobb 0,1 tonnával. Az össztermés pedig 809 ezer tonnával történelmi rekordnak számít. A cukorrépa idei hektáronkénti átlaghozama szintén kimagasló eredmény – minden idők második legjobbja -, mivel ebben az évben a termés hektáronként meghaladja a 65 tonnát.
Felhívta a figyelmet: az árak ugyanakkor minden légyeges szántóföldi növény esetében, így a gabonaféléknél sem kedvezőek, 10-15 százalékkal alacsonyabbak a tavalyinál. Példaként mondta: a malmi búza ára november közepén 41 575 forint volt tonnánként, míg tavaly ugyanebben az időszakban elérte a 48 750 forintot. Egy tonna takarmánykukorica ára 37 950 forint, míg egy évvel ezelőtt 44 650 forint volt.
Közölte: a 2016/2017-es gabonamérlegben az export-árualap mintegy 7,6 millió tonna. Ebből a két legjelentősebb tétel a kukorica 4,3, a búza pedig 2,5 millió tonnát tesz ki.
Az idei kárbejelentésekről elmondta: összesen 131,5 ezer hektárra érkezett eddig kárbejelentés; egy éve ez a terület 203 ezer hektár volt. A gazdáktól a tavalyihoz hasonlóan mintegy 10 ezer kárbejelentés érkezett. A legnagyobb területre, 48 ezer hektárra jégeső kárt jelentettek a termelők, de jelentős területen pusztított a tavaszi fagy is, 43 500 hektárra érkezett kárbejelentés – mondta Czerván György. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata
Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >