Fischer Béla: új cukorgyár helyett a kaposvári kapacitásokat kell fejleszteni
Illúzió lenne azt gondolni, hogy Magyarország tavasszal elkerülhette volna a drasztikus cukordrágulást, ha a rendszerváltozáskor meglévő tizenkét cukorgyár most is működik – jelentette ki agromonitor.hu-nak adott évértékelő interjújában Fischer Béla, a Cukor Terméktanács elnöke.
A hazai cukorpiac mára sokszereplőssé és nyitottá vált, ahol az adócsalások melegágyaiként szolgáló spekulációs ügyletek is jelentős szerepet játszanak. Erre utal például, hogy az éves magyar cukorexport eléri a 200 ezer tonnát, miközben az osztrák Agrana tulajdonában lévő, egyetlen megmaradt – kaposvári – cukorgyár uniós cukortermelési kvótája csupán 105 ezer tonnát tesz ki.
Fischer Béla szerint az állami cukorkészletek értékesítéséről szóló tavaszi VM-bejelentés egyszerű pr-célokat szolgált, a cukoripari privatizációt vizsgáló parlamenti bizottság felállítása pedig egyértelműen politikai ügynek minősül, mert „meglehetősen kétséges, hogy huszonkét év múltán milyen szakmai megállapításokat lehet tenni és – például a felelősséggel kapcsolatban – milyen következetéseket lehet levonni”.
Ma – állapította meg a terméktanács elnöke – „oktondiság arról beszélni”, hogy Magyarországon új cukorgyárakat lehetne építeni, de a kaposvári feldolgozó-kapacitások hosszú távon is megőrizhetők, sőt fejleszthetők is. (agromonitor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >KPMG: Egyszerre optimisták, aggódnak és izgatottak a magyarok, ha AI-ról van szó
A KPMG és a Melbourne-i Egyetem közös nemzetközi kutatása szerint…
Tovább olvasom >