Fischer Béla: új cukorgyár helyett a kaposvári kapacitásokat kell fejleszteni
Illúzió lenne azt gondolni, hogy Magyarország tavasszal elkerülhette volna a drasztikus cukordrágulást, ha a rendszerváltozáskor meglévő tizenkét cukorgyár most is működik – jelentette ki agromonitor.hu-nak adott évértékelő interjújában Fischer Béla, a Cukor Terméktanács elnöke.
A hazai cukorpiac mára sokszereplőssé és nyitottá vált, ahol az adócsalások melegágyaiként szolgáló spekulációs ügyletek is jelentős szerepet játszanak. Erre utal például, hogy az éves magyar cukorexport eléri a 200 ezer tonnát, miközben az osztrák Agrana tulajdonában lévő, egyetlen megmaradt – kaposvári – cukorgyár uniós cukortermelési kvótája csupán 105 ezer tonnát tesz ki.
Fischer Béla szerint az állami cukorkészletek értékesítéséről szóló tavaszi VM-bejelentés egyszerű pr-célokat szolgált, a cukoripari privatizációt vizsgáló parlamenti bizottság felállítása pedig egyértelműen politikai ügynek minősül, mert „meglehetősen kétséges, hogy huszonkét év múltán milyen szakmai megállapításokat lehet tenni és – például a felelősséggel kapcsolatban – milyen következetéseket lehet levonni”.
Ma – állapította meg a terméktanács elnöke – „oktondiság arról beszélni”, hogy Magyarországon új cukorgyárakat lehetne építeni, de a kaposvári feldolgozó-kapacitások hosszú távon is megőrizhetők, sőt fejleszthetők is. (agromonitor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >