Felülvizsgálja az EU a dohánytermékekről szóló szabályozást
A dohányzás elleni küzdelem jegyében felülvizsgálja az Európai Unió a dohánytermékekről szóló, tíz éve hatályban lévő jogszabályt.
Mint az Európai Bizottság szerdán Brüsszelben bejelentette, a témáról folytatott nyilvános konzultáció keretében – amelyben az ipar, a hatóságok és a civil szervezetek mellett a lakosság is részt vehetett – példátlan mértékű, mintegy 85 ezer észrevétel érkezett Brüsszelbe.
John Dalli egészségügyi és fogyasztópolitikai biztos bizonyosságát fejezte ki, hogy a vita eredményei segíteni fogják az EU-t a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentésében, és mindenekelőtt abban, hogy megakadályozzák a dohányzás terjedését a fiatalok körében.
A testület közleménye szerint a dohányzás az elkerülhető betegségek legfőbb kiváltó oka az Európai Unióban: a becslések szerint évente több mint 650 ezren halnak meg ennek következtében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a dohányzás világszerte csak az idén közel hatmillió ember halálát fogja okozni, és 2030-ra ez a szám akár az évi nyolcmilliót is elérheti.
„Egyértelmű tehát, hogy uniós szintű fellépésre van szükség” – emelte ki Dalli.
A közleményből mindazonáltal az is kiderül, hogy a konzultációban részt vevők véleménye megoszlott a jelenlegi felülvizsgálati tervek hatékonyságáról. A dohánytermékek csomagolásán kötelezően alkalmazandó képes egészségvédő figyelmeztetéseket és az egyszerű csomagolás kötelező bevezetését támogatók például azt hangsúlyozták, hogy ez az intézkedés jelentős mértékben csökkentené a csomagolások vonzerejét, és Európa-szerte egyforma mértékben biztosítaná a polgárok egészségének védelmét. Az ellenzők viszont jogi aggályaiknak adtak hangot, és azzal érveltek, hogy ezek a lépések csak kis mértékben befolyásolnák a dohányzás elkezdését.
Az összetevők szabályozása mellett síkra szállók szerint az egyes adalékanyagok – például az édes, gyümölcsös, virágos és cukorkaízű aromák – használatának korlátozásával megakadályozható lenne a dohányzás a fiatalok körében. Az ellentábor szerint viszont az adalékanyagok szabályozása csak nagyon kis mértékben hatna visszatartó erővel a fiatalokra, ugyanakkor hátrányos helyzetbe hozna bizonyos dohányfajtákat és -márkákat.
(MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >