Felmérés: Mámor és közösségi média – az online vásárlások motorja
A fogyasztók e-kereskedelmi viselkedésének legalább egy fő mozgatórugója nagyrészt kívül esik a kiskereskedők ellenőrzésén. A SoFi személyes pénzügyi tagsági csoport több mint 1000 rendszeres online vásárló körében végzett új felmérése szerint a válaszadók többsége (53%) elismeri, hogy nem volt józan, amikor online vásárolt.
A férfiak nagyobb valószínűséggel vásároltak ittas állapotban, mint a nők: 60%-uk mondta, hogy vásárolt már online, amikor nem volt józan, míg a nők 40%-a mondta ugyanezt. Ha a korcsoportokat nézzük, az ezredfordulósok (60%) a legvalószínűbbek, hogy nem józanul vásároltak, a boomerek (37%) pedig a legkevésbé valószínűsítik ezt.
A közösségi médián közzétett posztok SoFi elemzése azt mutatja, hogy az Amazon volt messze a legtöbbször említett vásárlási forrás (83%) az olyan részeg online vásárlásról szóló posztokban, amelyekben az áruház neve szerepelt, míg a ruházati cikkeket említették a legtöbbször. A felmérésben részt vevők kétharmada (65%) állítja, hogy volt már ilyen élménye.
Az összes korcsoport közül az ezredfordulósok körében volt a legvalószínűbb, hogy rendelnek valamit és elfelejtik: 10-ből hét ezredfordulós válaszadó mondta, hogy már volt ilyen. A boomerek voltak azok a generációs válaszadók, akik a legkevésbé valószínű, hogy elfelejtenek egy online vásárlást.
A közösségi média szintén jelentős online vásárlást ösztönző tényező: a válaszadók 74%-a mondta, hogy vásárolt már valamit, amit a közösségi médiaplatformokon, például a TikTok, az Instagram és a Facebook felületén látott. 2017-ben a megkérdezett felnőtteknek csak 40%-a mondta azt, hogy vásárolt valamit, miután a közösségi médiában látta azt. Érdekes módon a férfiak nagyobb valószínűséggel vásárolnak, mint a nők, mivel a megkérdezett férfiak 78%-a mondta, hogy vásárolt már valamit, amit a közösségi médiában látott, míg a nők 70%-a.
Általánosságban a felmérés azt jelzi, hogy az impulzusvásárlások a teljes e-kereskedelmi forgalom jelentős részét teszik ki. A válaszadók több mint fele (56%) mondta, hogy online vásárlásainak több mint a fele impulzusvásárlás.
A korcsoportokat összehasonlítva az ezredfordulósok a legimpulzívabb online vásárlók, e válaszadók 63%-a mondta azt, hogy online vásárlásaikat nem tervezik. A megkérdezett korcsoportok közül azonban a Z generációban volt a legmagasabb azon válaszadók aránya, akik azt mondták, hogy egyik online vásárlásuk sem impulzív vásárlás (12%). A második helyen a boomerek állnak 10%-kal.
További érdekes eredmények a következők:
- A válaszadók 39%-a ugyanannyit vásárol online, amennyit az üzletek újranyitása óta, míg 37%-uk többet, 24%-uk pedig kevesebbet.
- A megkérdezett nők 37%-a és a megkérdezett férfiak 29%-a 100 dollárt vagy annál kevesebbet költ online vásárlásra, míg a férfiak 25%-a és a nők 17%-a 500 dollárt vagy annál többet.
- A válaszadók kétharmada (65%) havonta három vagy több rendelést ad le az Amazonon. 16%-uk pedig havonta több mint öt Amazon-rendelést ad le.
- Az online vásárlás megbánásának legfőbb oka, hogy a képernyőn jobban nézett ki, mint a valóságban (26%), és hogy túl sok pénzt költöttek (22%).
- A válaszadók közel fele (48%) hetente legalább egyszer kap online élelmiszerszállítást. Mindössze 24%-uk havonta kevesebb mint egyszer kap online élelmiszerszállítást.
Mámoros vásárlás – néhány kijózanító adat
A CouponChief egy másik, több mint 1000 amerikai felnőtt körében végzett felmérése is megerősíti a mámoros vásárlás elterjedtségét.
A válaszadók 70%-a elismerte, hogy a világjárvány kezdete óta legalább egy online vásárlást részegen vagy betépve hajtott végre. A férfiak (76%) nagyobb valószínűséggel vásároltak online részegen, mint a nők (46%). Az Amazon (69%) gyakrabban használták az online vásárlást ittas állapotban, mint a Walmart, az eBay és a Target együttvéve (67%).
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság a polcon – Mit gondolnak a vásárlók a csomagolásról és a környezetvédelemről?
A környezettudatosság egyre fontosabbá válik a mai világban, és a…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Átfogó kutatás a hazai sajtfogyasztásról
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célkitűzése, hogy több magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >